Rusia sulmon Ukrainën

Me fal po ishe ti qe kalove nga Europa ne Afganistan, ndaj te thashe qe krahaso delen me delen jo me dhine. Tani hajde me thuaj nje lufte te vetme ne glob ku Amerika ka hyre te ndaje sherrin dhe jo qe ti shesi arme njerës prej palëve ose qe ta kolonizoje komplet si Kosoven? Perfshi dhe Taivanin qe do jete lufta e nesërme. Nje te vetme dhe e fitove ti kete debat.

debatin e fiton ai qe shan nga nona tjetrin! Si ti o Katror ashtu dhe Stalker i fitoni debatet duke sha nga nona perkatesisht trumpistet dhe fuksat! Njesoj si ne lufte, e fiton luften ai qe ja ashtu nonen kundeshtarit.

:grinning:
C’te them une ty : ti dhe Kosoven (nderhyrje e paster per arsye humanitare, ndofta e fundit në historine e njerezimit, ever - edhe pse nuk duhet thene kurre, kurre) e quake kolonizim

o file ishin 2 teori te ndryshme ne 2 kohe te ndryshme… ato te arave ishin kohe me pare se proletaret…proletater i moren nga tjerresit i dhan pushken ne dore edhe i thane se bota ishte e tyre… mbas disa kohesh i vdiqen per buke…
Ti ske akoma ne shekullin e 19-20… je 2-3 shekuj me pare… je tek lufta me pushke e me pene…Ne arenen boterore je nje geto e perandorise Ottomane… Nuk kalon madje as Ekspresi Orientit…

U be e dyta here qe i shmangesh përgjigjes se pyetjes duke u marre me gjera jashtë temës qe mos pranosh qe e ke gabim ose nuk ke cfare te thuash. Cherry picking e quajmë ne kete dhe eshte dukuria me e bere boze me propagandistet e majte te internetit sot ndaj nuk isa vlen te hysh ne debat me ju.

Sa per Kosovën, cfare e quan ti nje vend qe akoma nuk Ben dot nje hap pa miratimin e ndërkombëtarëve qe e cliruan thuajse 25 vjet me pare, pa ushtri dhe ekonomi, me kufij akoma te diskutueshëm e te panjohur nga gjysma e botes e me nje flamur me yje sikur e kane nxjerre nga filmat e Disney prej momentit kur te bien me shkop ne koke.

He me kthe ne përgjigje te tipit: filmat e disney jane filma vërtet edukative… LOL

Katror palla, midis teje dhe Stalker palles ka po aq dallim sa midis tubit djathtas dhe tubit majtas te kanalizimeve te ujrave te zeza qe derdhen ne puseten qendrore te gjirizit te politikes.

Lere Stalker pallen, e shiko or palle se akoma nuk i je pergjigjur ketij gomarlleku kolosal qe ke perkthyer “arke shishes” The Bottle Rack te Dushamp, dhe pa pike turpi vjen ketu duke gjet gabime me bold dhe kapitale (ah mer zezak ç’na bere, duhet te paguajme per ty):

Doemthene : ti do qe Kosoven edhe ta çlironte Amerika, edhe ta njihte 100% e botes, edhe… edhe … edhe… .
Dhe, meqe nuk arritem te gjitha keto, i bie qe Kosova eshte koloni amerikane.

Si te dush… nuk di ça te them

Ajo qe une po të them është qe ndërhyrja amerikane ishte e paaprovuar nga UN apo organizata te tjera ndërkombëtare dhe si përfundim shteti qe u krijua eshte nje shtet Micky Mouse qe edhe 25 vjet me vone e bilionë dollarë e euro me pas nuk qëndron dot mbi kembet e veta pa patericat e clirimtareve. Kjo tregon se sa arbitrare dhe injorante jane amerikanet ne njohjen e dialektikave ne Ballkan e me tutje. Amerikanet kujtojnë se jetojnë akoma ne kohen kur Curcilli merrte nje vizore dhe laps dhe vizatonte ne harte kufijte e Arabisë Saudite dhe Emirateve arabe.
Dhe ajo qe po te ve ne dukje eshte se nuk mund t’i vesh emra diametralisht të kundërt te njëjtit veprim. Psh bombardimi i Beogradit kundra cdo vendimi te UN per te ndryshuar kufijte shtetërore te nje kombi 10 mije km larg teje eshte bombardim humanitaro-çlirimtar kurse bombardimi i Kievit nga Rusia eshte krim lufte dhe antihumanitar. Tek hipokrizia ta kam fjalën, qe e presupozon tjetrin budalla.Qe dhe nuk eshte xhanem. :slight_smile:
Une mund te jem shume dakord me ty qe bombardimi i qyteteve dhe i popullsisë civile eshte veprim jo humanitar, po nuk mund ta pranoj qe ky bombardim eshte i mire kur e ben Amerika por i keq kur e ben Rusia ore Hiroshima mon amour.

A kishte spastrime etnike te ruseve ne Ukraine?

Duket që ke ngatërresa të mëdha! E ke bërë çorbë,se ashtu ke dëgjuar. Mbase s’ke faj!! Megjithatë,po të them edhe një të fundit! E djathta në angli,francë ,amerikë,hungari, etj,me çfarë pikëpamjesh paraqitet??? Nuk kanë në qëndër përkatësisë kombëtare, tregun dhe rendin??? Interesat kombëtare???
Konfuzioni juaj është i ngjashëm me tipat e 91-t,që i thonin fiat, taksisë:grinning::grinning::grinning:

Te njejten pyetje bejne dhe anetaret e Batalionit Azov ne Ukraine. Pergjigja eshte: Jo, ne qofte se Donbass eshte pjese e Rusisë.

Perkatesine kombetare hiq Hungarine se eshte vend i virgjer… keto te tjeret kan aq shume kultura sa qe ndikojne ne zgjedhje :stuck_out_tongue: . hiku njera… une mendoj me shume ndan me “benefitet qe mund te ofroje shteti” ose “parazitet” qe krijojne te majtat dhe mundesite edhe lirine qe ofrojne te djathat…pastaj shtet qe sapo permende hiq ndonjerin ndikon edhe shume tek politikat e jashtme sepse jane superfuqi… Ne Angli interesi kombtar edhe i kinezit, zezakut, indianit etj etj… snuk

@InkuizitoriMoth je antari me i mire i PPU. Gezuar

gezimet e mija i ndaj me vajzat ne lulishte, ngazellehemi gjithnje bashke.

Shot/reverse-shot :
(kadavra njerezish rrugeve te Butcha-s, pas ikjes se ushtrise bandite ruse)

imazh

e1fa25b11d6f916b423451c068acc23d

1 Like

Jean-Giraud-12_o