Sfida për Shqipërinë tejkalon firmat që i duhen për zgjedhje

Brenda muajit Mars Sfida per Shqiperine ka mbledhur disa mije firma me shume se 5000 te kerkuarat nga KQZ per te garuar ne zgjedhjet e 18 Qershorit. Per partite e reja ne Shqiperi, apo per nismat popullore per referendum veshtiresite jane te shumta, por jo te pakapercyeshme. Sistemi eshte i vendosur per te dekurajuar pjesemarrjen e qytetareve ne demokraci, duke vendosur kerkesa si 5000 firma, te shoqeruara nga 5000 fotokopje te 5000 kartave te identitetetit, te cilat duhet te jene te firmosura nga personi i identifikuar. Githsesi, mbi 6000 firma te certifikuara u dhane nga qyetetare ne Tirane dhe qytete te tjera per t’i mundesuar Sfides pjesemarrjen ne zgjedhje.

Gjëja me e thjeshtë që bëhet në Shqipëri është krijimi i një partie politike. Kjo tregohet më së miri nga statistikat që vijnë nga gjykata e Tiranës ku janë të regjistruara jo pak por 114 parti politike të cilat në shumicën e rasteve kanë anëtar vetëm kryetarin dhe familjen e tij ne disa raste edhe kalimtaret e rruges …

1 Like

u bone xheloz? Nuk ke faj, zbrisni poshte 20 % kesaj here.

Me ne fund, nje lajm nga grupimet e tjera. Si duket Blendi jone u zgjua nga gjumi.
Blendo, po noi faqe te tyre zyrtare a kane keta te Bojaxhiut, qe te lexojme programin e tyre.

1 Like

se cfare ke dashur tjeter te thuash me kete foto ti kapo, po s’ta mban ta thuash drejtperdrejt :wink:

ps. cdo njeri qe mbeshtet shtetberjen, duke respektuar marreveshjen kushtetuese, dhe kundershtuar kreativitetin folkloriko-politik ne lidhje me kushtetuten, e meriton perkrahjen.

Kjo qe po ndodh ne politiken shqiptare (te zbatojme kushtetuten apo jo) eshte nje beteje ne nivelin akoma fillestar te demokracise.

Nje gje nuk kuptoj une djema, Zgjedhjet si do jene mazhoritare, proporcionale, se ata muter i lene trubullt gjerat qe te perfitojne ne kurriz te partive te vogla. Ujku mjergull do.
Po ajo % e perfaqesimit ne parlament, a u ul apo e kane lene 2,5% , qe eshte ne dem te kandidateve te pavarur dhe grupimeve te vogla.

Pa opoziten nuk ka asnje zgjedhje Pjer, as mazhoritare as propocionale.E tha edhe Likja. Nese do kete kjo quhet farse.

Zeqo mos turbullo ujtrat! Zgjedhje do kete se ka çeçua biçak!

1 Like

Kjo fryma kinse perwndimore e bojaxhiut ne vetvete eshte nje flluske, po hajt mo sa per te kriju nje alternativ me kostum me modern se shqupi, le te kalojne matane

gjithsesi eshte perpjekje ne drejtim progresi relativisht me cfare kemi ne krahun e djathte, dhe si e tille do inkurajuar
e djathta e permban konservatorizmin perbrenda, prandaj dhe u shpreha se dyshoj. (konkretisht, ne usa Republikanet sado te moderuar bene pakt me djallin (trump) vetem e vetem te fitonin mbi Hillarin e cila edhe ajo ishte nje kompromis referuar Obames).

Ja o Vlonjat, edhe Blushi po e thote, dhe me thua mua qe po turbulloj ujrat!:worried:

Gjithmon, kakat politike shqiptare, ne prag zgjedhjesh, e lene vendin ne meshire te fatit, gje qe tregon se ata duan veten, pasurine, karrieren e tyre para Shqiperise.

nuk ka ca te sjelli, shteteberjen qe implikon e djathta eshte duke e bere me se miri Rama

Kjo e Metes eshte e forte, mendoj qe ka ngritje ne bursen politike.
http://tvklan.al/meta-vendi-nuk-mund-te-merret-peng-nga-askush/

Ooo Blendiiii , si quhet ky grupimi i Bojaxhiut dhe a kane faqe zyrtare.

mendimi im eshte qe kur eshte fjala per shtetberje kushtetuese shqipetaret duhet te jene ne unison
Dmth s’duhet te vendosen ndasite e ndryshme shoqerore, ekonomike, ideologjike mes shqiptareve, perpara te pasurit e nje shteti me aftesi vepruese, ligjzbatuese, politikeberje per shtetaret e vet. Si themel kjo para se te zhvillojme me tej preferencat e metejshme te shoqerise (ne duan te kene qeverisje neoliberale, apo socialdemokrate apo te qendres e te tjera.)
Por ne rradhe te pare shqiperia te arrije shtetberjen kushtetuese njehere.
Sepse forca ne shoqeri si psh ato qe reflektohen me PD ne politike, shfaqen kundra kesaj dhe dihet pse.
Kundrejt kesaj nevojitet te njelloj perbashkimi pan-politik mendoj, mjafton qe te kete mjaftueshem qytetari, civilizim.
Por deri ketu, pra per realizimin e nje qellimi kaq fillestar demokratik, nuk ka pse nxiten dasite politike, perkundrazi shqiptaret gjejne shume per t’u perbashkuar.
Ndarjet ne politike mund te shihen me pas, kur behet fjale per synime me te avancuara ne demokraci…
Gjithmone flasim per mberritje ne nje demokraci neoliberale (e cila e qarte eshte nje sistem prapeseprape i pakenaqshem e larg alternativave me te mira te majta)

korrikse, ja ça ka desh me thon kapo me ate foton lart me gomor, qe tradita nuk duhet sakrifikuar ne emer te progresit, dmth mbaje rezerve gomorin se nuk i dihet si vje puna, mund te duhet edhe gomori, edhe ne vend te zhvilluar si Kanadaja me kulture t’modhe:

U sajua opozita ne cast.

Zotëri, në lidhjet e mëposhtme mund të gjeni çfarë kërkoni:
http://www.sfidapershqiperine.com/statuti/
http://www.sfidapershqiperine.com/preambula/

Partitë që nuk kanë demokraci të brendshme, i kemi parë deri më tani. Ato tashmë, i përkasin të shkuarës.
Këtë e kam edhe për zotërinjtë që flasin pa pushim se nuk do të shkojnë në zgjedhje apo demokracia, liria, reforma në drejtësi etj. A i kanë pyetur anëtarët e tyre për këto vendime jetike për vendin?!
Apo anëtari është thjesht një numër dhe partitë janë ndërmarrje familjare?

KQZ regjistron partinë e Gjergj Bojaxhiut dhe Spartak Ngjelës