Sulm terrorist në zemër të Londrës

Te pakten shtate te vrare dhe 48 te plagosur eshte bilanci i sulmit terrorist qe ndodhi mbreme ne uren e famshme te Londres. Nje grup prej tre burrash ngane nje furgon mbi kembesoret dhe me pas sulmuan me thika te medha kedo qe u dilte perpara. BBC citon nje deshmitar te kete thene se i degjoi agresoret te thonin “kjo eshte per Allahun”. Qe te tre terroristet u vrane nga forcat e rendit. Sulmi vjen vetem pak dite atij ne Manchester, por paraqet nje variant tjeter te sulmeve terroriste te koheve te fundit. Te pakten njeri nga te dyshuarit mbante nje jelek kamikaz qe me vone u zbulua se ishte kallp. Me shume detaje per ngjarjen e rende ne Londer, ne kete artikull:

shume te dyshimta fiks para zgjedhjeve. te dy sulmet cojne uje te mullinjte e konservatoreve

pyetja qe shtrohet nga sulme te tilla apo ne çfardo tjeter akt krimi eshte : Kush perfiton nga krimi ?
arabet nuk perfitojne fare. se ata vetem me lindje (demografikisht) do ta dominojne perendimin. s’kane nevoje per lufte dmth.
kete gje shkruajti nje gazete e Beogradit, qe kosovaret do te na e kalojne me numer ne filan vit, nga lindjet, dhe serbet hapen luften ne kosove. fillun spastrimin etnik.

eros-thanatos, pra duhet bere edhe pyetja:

Kush fiton nga pallimi?

Terrorizmi në Londër: Barbarizmi i se shtunes shenon një pikë kthese në fushatën për të shkatërruar Perëndimin

Për shumë kohë, shoqëritë perëndimore, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, janë përpjekur të racionalizojnë atë që tani është bërë një ortek i urrejtjes së dhunshme për lirinë demokratike, të drejtat themelore të njeriut dhe lirinë për të zgjedhur nëse dhe si të adhurohet. Pyetja shtrohet nëse një pjesë e këtij është faji ynë, qe nuk kemi dëgjuar zërat e ekstremizmit fetar, ose qe nuk kemi kuptuar mesazhin e tyre. Sipas te dhenave në Britani: zyrtarët qeveritarë vlerësojnë se në mesin e popullsisë jetojnë më shumë se 20,000 xhihadistë.

Ja mesazhi i tyre: Ne ju urrejmë dhe ju doni të vrisni.
Për votuesit britanikë, zgjedhjet e kësaj jave mund të zbresin në një çështje qendrore: kush do t’i quajë këta ushtarë të Islamit ashtu sic jane ne te vertete - egërsira - dhe te sigurojne jeten dhe lirine e qytetareve te pafajshem?

1 Like

Too bad Ariana Grande and Katy Perry weren’t on scene to stop these terrorists with hugs and understanding…

Koment ne Facebook.

Filluan justifikimet…
Po cfare ju duhen sulmet?
Konservatoret e kane fitoren ne xhep edhe pa to.
Ikni ore boll na justifikiat funderrinat…

ndersa ti ke veshtiresi kuptimi frazash dhe fjalesh. justifikim do te quhej sikur te ishim ne beresit e krimit apo te na cenohej diçka prej tij.
aq sa ti je anti semit psh, qe ngele tu sha arabet. pa reflektuar fare me thelle se kaq.

dhe verej origjinen per me teper, se nje francez «

JACQUES BOURCART

DOCTEUR ES SCIENCES

EX-ADJOINT POUR LES AFFAIRES CIVILES AU COMMANDANT

DES CONFINS ALBANAIS

CHARGÉ DE MISSIONS SCIENTIFIQUES EN ORIENT

LES CONFINS ALBANAIS

ADMINISTRÉS PAR LA FRANGE (1916-1920)

CONTRIBUTION A LA GÉOGRAPHIE ET A LA GÉOLOGIE DE L’ALBANIE MOYENNE »

Extrait de: Bourcart, Jacques, 1891-. « Les confins albanais administrés par la France, 1916-1920 : contribution à la géographie et à la géologie de l’Albanie moyenne. » iBooks.

thote qe ne kohen qe ai eksploroi shqiperine, muslimanet vetem e mbanin veten per shqiptare, jo te tjeret. Enveri me mbylljen hermetike te tij, i beri shqiptare te gjithe.

Donald J. Trump‏Verified account @realDonaldTrump 2h2 hours ago
More
At least 7 dead and 48 wounded in terror attack and Mayor of London says there is “no reason to be alarmed!”

1 Like

Kush po shan muslimanet shqiptare?
Ata dihet qe jane shqiptare,jo arabe…

prap se kuptove se çfare shkrujta une. dukesh qe shkrun nga puna ne celular. vazhdo punen mik dhe vari lesht te tjerave.

kurreshtari desht te thoshte se ti si ortodoks Korçe, je grek muti llaka llaka llaka, kallaqipera breket i mori era.

1 Like

Une jam shqiptar safi.
Nese do te isha grek do ta thoja se njeriu qe fsheh origjinen,eshte njeri pa identitet kesisoj nuk respektohet nga askush.

mir mir, por nuk mjafton te jesh shqiptar safi, sepse edhe Ver Llapa eshte shqiptar safi.

Identiteti eshte diçka me i thelle se identiteti kombetar.

sot po mer shqiptare jemi te gjithe, se helbete nje territor i mbyll te ben keshtu. bile ti je dhe dhe amerikan prej territorit te mbyll.
gjerat behen ndryshe kur s’ka me territor te mbyll, kur s’ka me kufinj.
ne kohen qe po flasim jetonim nen perandorine osmane qe ishte nje shtet multi etnik. ne ate kohe ai qe thoshte jam shqiptar, ishte se asnje apo asgje e detyronte te vetquhej keshtu.
shqiptaret deri para themelimit te shtetit shqiptar dalloheshin dhe nga veshja dhe zakonet, jo vetem nga feja, thote ky francezi me larte. dhe tjetri ishte studius, na ka verrejt si milingonat, me nxjerr ndonje perfitim per francen, jo me sy turisti dmth.
ndersa enveri kur i mbylli kufijt, i beri me pahir te gjithe shqiptare. dhe s’ishte faji enverit ne fakt, me zogun do te qeme bere njesoj. eshte shteti (qe vjen prej fjales Shtat = Trup) qe te unifikon. greket u ben te gjithe greke, serbet te gjithe serbe, etj, po nga kjo force qe quhet shtet. kinez me qene ne origjine, shqiptar te ben maqineria shteterore. jo me i afert.

identiteti i vertete, eshte BIOLLOGJIK (prej gjakut, prej races, tek kafshet shifet lehte, tek ngjyrat e puplave apo e qimes). ndersa ai kombetar eshte kulturor, qe e merr nga edukimi i perbashket (komb = nyje). i verteti transmetohet vetem me ane te gjakut, te martesave te perbashketa, mbrenda grupit. u shkartise, se ke me te paster prejardhjen, bohesh si te gjithe, te duhet identitet kombetar (artificial) pastaj qe te ngjasosh me pjesen tjeter te shumengjyrshmve.

po e di qe ke lexu Gobineau, ai tregon identitetin e vertete biologjik qe eshte identiteti i majmunit prej nga njeriu prejardhet.

Indentiteti biologjik ka lidhje me identitetin kulturor, pra identiteti biologjik i majmunit ka lidhje me identitetin kulturor te majmunit.

lidhjen ja jep vetem territori identitetit jashte atij biollogjik. identiteti biollogjik s’ka lidhje me territor, nuk kushtezohet nga ky. lidhja eshte nga gjaku. dhe s’thote gjo gobinoja, ai na mban per te perzier prej kohesh edhe ne, po ashtu si te tere popujt e europes. per te na “permiresuar” na fut ne grupin e perbashket te te BARDHEVE.
une po flas, nashti per dallimet midis vete te bardheve, kupto ti ?

« Je dirai donc que les Albanais sont un peuple blanc, arian, directement mélangé de jaune, et que, s’il est vrai qu’il ait accepté des nations au milieu desquelles il a vécu un langage étranger à son essence, il n’a fait en cela qu’imiter un assez grand nombre de tribus humaines, coupables du même tort 151.
Les Thraces et les Illyriens 152 ont assez noblement soutenu leur origine ariane pour n’en pas être déclarés indignes. Les premiers avaient pris une grande part à l’invasion des peuples arians hellènes dans la Grèce.
Les seconds, en se mêlant aux Grecs Épirotes, Macédoniens et Thessaliens, les ont aidés à gravir jusqu’à la domination de l’Asie antérieure 153 Si, dans les temps historiques, les deux groupes auxquels sont donnés les noms de Thraces et d’Illyriens ont toujours, malgré leur énergie et leur …»

Extrait de : Joseph Arthur de Gobineau. « Essai sur l’inégalité des races humaines T2. » Firmin-Didot et Cie, 2011-01-23. iBooks.
Ce contenu est peut-être protégé par des droits d’auteur.

o kurreshtar, ta bejme muhabetin me ndryshe, ti çfar beson qe njeriu prejardhet nga majmuni, prej UFO-ve, apo gje tjeter?

teorite me te reja po zbulojne qe njeriu nuk e ka prejardhjen prej te njejteve njerez, jo me ta kete prej majmunve. qe kemi ngjashmeri me kafshet s’ka asnje dyshim pastaj, se ne te njejtin territor me ta (planet) jetojme. ushqehemi nga te njejtat gjera.