Sulmi i madh kundër identitetit kombëtar

Nuk ma merr mendja qe europianet te shqetesohen shume kur vijne emigrante qe integrohen ne shoqerite e tyre.

Problemi eshte qe atje po vijne emigrante qe qe skane ndermend te integrohen fare.
Sot shqiptaret jane plotesisht te integruar atje ku jane.
Por smund te thuash te njejten gje per emigrantet qe vijne nga Lindja e Mesme apo Afrika Veriore.

Nese ka europiane qe shqetesohen per identitetin e tyre kombetar,ata jo vetem qe kane te drejte por nese nuk veperojne sot neser do te jete shume vone.

asnje problem ACDC, bejme edhe nje lufte tjeter botrore ku ka per t’pjerdh Beluli me shoke!

Jane mesuar me ate kohen kur gjysma e Europes rrinte e izoluar ne diktaturat e proletariatit. Po tani ajo kohe ka ikur. Nuk kthehet me. Ke te drejte, eshte edhe teknologjia qe i hedh njerezit sa andej ketej. Po prape nuk ishim ne qe populluam Ameriken, Kanadane, Argjentinen apo Australine. Ishin europianet perendimore. Kjo gje eshte harruar fatkeqesisht.

E njeh nje fare Lana Lokteef?

Nuk e kisha degjuar por sa e bera google.

Perse per nje shqetsim te drejte duhet te me etiketosh si fashist apo ultra i djathte?

Mulsimanet nga LM dhe nga Afrika Veriore atje i keni.
Nuk integrohen,nuk duan te integrohen.

Kjo eshte e verteta,nese ti ke fakte per te kunderten jepi dhe ske perse te me thuash qe jam nazist.

Debato njehere mos kalo direkt tek etiketimet.

Delta une ket ceshtje e shof me shume si SULM ndaj SHTETIT KOMBETAR sesa sulm ndaj IDENTITETIT KOMBETAR. Ne jetojme ne nje kohe qe Sovraniteti eshte dorezuar ne zyrat e BE dhe individet qe vendosin per politikat tona financiare e kulturore jane AParatcike jo te zgjedhur demokratikisht. Prandaj ne ndjehemi te paperfaqesuar pikerisht per faktin qe te zgjedhurit tane demokratikisht jane te pafuqishem.
Ne menyre indirekte dobesia e shtetit kombetar ndikon ne artificialitetin e identitetit kombetar. Po te kemi parasysh natyren totalitare te shtetit kombetar sidom ne hekurosjen e tipareve te ashtuquajtura kombetare kjo eshte nje faze reaksioni ndaj shtet-formezimit te identiteve kombetare.
Por kjo sduhet pare me aq pesimizem se me shume gjasa Identiteti kombetar do te kristalizohet me natyrshem ne nje mjedis ku shteti i forte sdo te mund te ndikoje me aq efektivisht. Globalizmi sigurisht qe nuk do rrezikoje thelbesoren ne kombetarizem sepse Kapitalizmi ka lindur me Globalizme ne vena e deje dhe eshte provuar prej shekujsh qe nuk ka pse te zhduke identitetet kombetare.

Ligjet e historise jane njesoj pavaresisht nga sofistikimi teknologjik .ke gjithmone nje civilization qe ngrihet fuqizohet mbrothesohet pastaj lodhet plaket mpaket e popullsi fqinje Te reja Te uritura te etura per success qe perpiqen Te emulojne e te harrijne ate qe fqinji I tyre I pasur ka .rroten e historise nuku e kthen dot prapa ne kohen kur nje grup kombesh kishin monopoly e dijes e pjesa tjater e njerezimit ishte prapa dynjase.nje femije indian qe jeton ne pocaqi me nje tablete $30 e lidhje interneti mund te shkarkoje falas leksione nga MIT ,nje nga universitet me te famshme te teknologjise ,qe deri dje vetem elita e te rinjve amerikane mund Te kishin access.
Zhgenjimi im me shqipot vjen prej faktit se ne nje bote qe po ndryshon shpejt e ku cdo minute e humbur te hedh prapa nje vit po vazhdojne ta humbin kohen ne konkurse Te hedhjes se shurres me kallam si qe ai debati mbi origjinen e memes se skenderbeut.

2 Likes

S’e kane me kombin, por kombi ndjehet i rrezikuar nga zhvillimet e modernitetit si teknologjia informative, rendja drejt uniformitetit ne kulture trende te veshjes muzikes etj.
Ose, ngjan si ne rastin kur kritikon isisin shamine e mjekren, konsiderohesh kunder islamit.

Kjo Lana ka bere nje video interesante me titullin “Go back to Europe”. Kot per kuriozitet, asgje me teper.

E pashe,
Enderra ne diell.
Po nuk kthehet njeri ne Europe nga SHBA.
Nuk zgjidhet problemi qe ka Europa ashtu sic thote ajo.