Të dënuar politikë në Kosovë

Nentor 2017:

2016:

1 Like

Te gjitha pretendimet e akuzes, jane rrezuar gjate seancave gjyqesore. Neser mbahet raundi i dyte vendimtar i votimeve per kryetare bashkishe dhe VV ka dale shume e forte ne Prishtine (pushtet ekuivalent me ate qendror), Prizren dhe bashkeqeverisje ne Mitrovice. Qendrat kryesore te Kosoves.
Gjithsesi mendoj se VV do te forcohet, sepse themelin e kane ne idealizem dhe sakrifica te tilla.
Ndersa kryekrimineli dhe kapesi i sistemit te drejtesise, hashim thaci, do te shohe veten prapa grilave me se largu ne Shkurt 2018.

shtypi mainstream i djeshem as qe e bente lidhjen e plote me ngjarjen sic i takon te vertetes, vetem njoftonte reagimin e Rexhep Qoses.

politika e zeze e teorive te konspiracionit (e cila infektoi si epidemi procesin e komunizmit ne bllokun lindor) vazhdon ne Kosove si nje trashegimi kulturore e autoritarizmit ish-jugosllav dhe qe rrenjet i ka ende te forta. Ne shqiperi dihet trashegimtari i asaj kulture famekeqe, ai udheheq opoziten aktuale.

Ndersa per me gjere ne Ballkan:
http://www.criticatac.ro/lefteast/democracy-and-autocracies-in-the-western-balkans/

Vv-ja duhet të vijë në pushtet pak më vonë. Duhet të presë shkatërrimin e sistemit të sotëm në Shqipëri,që ka filluar. Ardhja e tyre në pushtet duhet të kurorëzohet me Shqipërinë e Madhe (të mesme në fakt):couplekiss_man_woman:

qekan mledh analistat tek kjo tema dhe po i japin drejtim.

1 Like

tek njeri shkrim thuhet se sulmin e morren persiper “rugovasit” , nderkoh qe vete Rugova ka qene per nje politik te qete, dipllomatike dhe efikase, aspak agresive, ndersa ne artikullin tjeter thuhet se, te arrestuarit nuk e pranojne akuzen dhe se nuk ka prova per ta. Ke te besojme tani.

“Rugovasit” ne Kosove quhen banoret e krahines se rugoves qe jetojne pergjate vijes se kufirit me malin e zi.

Rugovistët quhen perkrahesit e presidentit.

1 Like

flm per sqarimin , kujtoja se “rugovistet” ishin simpatizantet dhe perkrahesit e te ndjerit Ibrahim Rugova.

Perle :smiley:

Per temen shoh amatorizem nga Thaci (apo kushdo qe eshte pas ketij vendimi). Nuk behen keto pune nje dite para zgjedhjeve, se ben tip autogoli. Kjo mund te ndikoje shume ne rezultate neser sidomos per Prishtinen dhe Prizrenin, ose perndryshe Kosoven.

1 Like

nuk e ben ligjin thaçi ne kosove. kot ja vini fajin atij.

ne nje interviste te ketij viti, Putini tha qe shume pak vende te botes jane te pavarura realisht. shumica jane vende vasale, edhe pse kane qeveri te tyret. ligjet, platforma, etj, te imponohen nga te tjere, je i detyruar veç t’i zbatosh ose te mos merresh me politike. puna eshte se edhe ai qe do te te zevendesoje, do t’i zbatoje urdherat e dhena, nga ai qe te komandon, si çeçua.

autonomia e robve eshte shume e paket.

Interesante se si keta shefat e padukshem ketyre taneve u thone te vjedhin e te mbjellin hashash e te shkaterrojne vendin, e atyre te islandes, finlandes, danimarkes e norvegjise, sllovenise etj u thone te punojne e perparojne vendin!?

te gjithe vjedhin edhe ata shefat e tjere. dhe vendet s’po pasurohen me por po varferohen dita dites. shyqyr qe fabrikojne para virtuale per momentin. (juve qe s’jetoni ne perendim ju duket se ketej po pasurohen, kur po shtohen te varferit dhe shtetet jane te tejmbushur ne borxhe). i gjithe aparati shteteror mbahet artificialisht, me pare borxh. kur te filloj pakesimi i prodhimit do te filloje te ndjehet vertet kjo kriza qe per momentin eshte vetem ne Shifra.

i lejne te vjedhin vete keta shefat tane, siç bejne edhe me ata te afrikes. qe ti kene nen hyqem. ndryshe asnje s’behet me shef, per çfare interesi ?

pyetja e vetme qe ne shqiptaret duhet t’i shtrojme vetes, eshte se çfare interesi kane te huajt t’i japin borxh shqiperise (qeverise shqiptare apo qeveritarve te saj) ?
qeveria e Zogut ishte e mbytur ne borxh tek Italia, dhe italia e pushtoi nga ky fakt. s’ke me pagu borxhin, diten qe tjetri ta kerkon. tjetri vjen te te marre diçka me vlere pastaj (pyjet dhe naften kish qellim italia ne ate kohe). per kompensim.

1 Like

Shefat e medhenje nje new york pekin e moske, gjithe diten e natën rrijne pa gjume se si te varferojne shqiperine e kosoven!? WTF??!!

Po ato plakat e katundeve te thella te shqiperise e kosoves qe cmenden pas nanos berishes rames e thaqit e qe votojne per ta, pekini e moska i detyron me revole ne koke???!!!

ti mire e ke, ata ne fakt e vrasin mendjen sesi te pasurojne ty fyllin.

Pra i paskan denuar kot se niuk kane bere asgje. Tani do te duhet qe nepermjet njerezve te tyre (privatisht) te gjejne autoret e vertete qe te shpetojne vete nga burgu. Taksirat!

Po pse per te shfajesuar hajdutet e kriminelet tane, fajeson shefat e medhenje e te padukshem?! Pse nuk thua direkt “zoti a allahu i madh i ka urdheruar te vjedhin”?!

nuk shfajesoj njeri, po flas vetem ne parim. nuk behet njeri politikan sot sikur mos kete interes material. presidenti i frances dhe per nje trajtim material lufton te zgjidhet, asnje ambicion tjeter me i madh nuk i duhet. veç po te jete realisht ■■■ dhe te kujtoje se duke qene president per kater vjet do te ndryshoje fatet e vendit qe perfaqson.

keshtu qe ju qe jeni kudra hajduteve ne politike, veshtire te gjeni prehje. se veç hajduteve s’merret me njeri qe te kete TRU, me politike. zgjedh zanat tjeter.

ky Rama qe ka shqiperia psh, te kishte talent, merrej me pikture jo me politike. por kur s’ke pulen ha dhe sorren pastaj. Piktoret njohim nga e kaluara e larget, dhe ushtaraket, jo politikanet apo futbollistet apo kush e shpiku rroten. (shkencetaret mnjf).

ndersa ky do me lene emer me politike. tjetri s’ka tru (s’ka kulture). prandaj edhe po te jete njeri i Ndershem kur e kupton qe asgje tjeter s’do te fitoje prej politikes, fillon e te beje veç pare. te pakten te fitoje diçka, per te kompensuar mundin qe beri dhe te sharat qe mori nga kundrshtaret politike te tij.

Vetevendosje fitore historike ne Prizren, Prishtine dhe Mitrovice. Tri kryeqendrat me te medha te Kosoves.

nuk ka tema te tjera, qe ngeli faqja tre dite levizur, o admin o gjumash, shif Monitorin a derzi.