Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet


Pas 8 vjecarit së administratës Obama, e cila në mënyrë të paprecedentë është e para në historinë e politikës amerikane që nxiti fërkime dhe ftohje të marrëdhënieve SHBA - ISRAEL,presidenti Trump vulos historinë duke siguruar dhe një herë raportet dhe besimin dypalësh.

Reagime të shumta nga vendet islame të cilat mesa duket kanë harruar luftën 6 ditore në 1967 dhe po kërkojnë suportin dhe mbështetjen e Francës apo Turqisë.

Në një konferencë për shtyp drejtëpërdrejtë nga Shtëpia e Bardhë, presidenti Trump zyrtarizoi njohjen e kryeqytetit të ri Jeruzalem,dhe shtoj më tej dhe mbështetjen e negociatave të paqes në rajon duke i garantuar të gjithave palëve të përfshira që ky vendim është një e drejtë e vonuar që i takon një shteti sovran si Izraeli.

Shalom President Trump ! :pray:

Historia qe nga krijimi i Izraelit ka qene e qarte. Ky eshte thjesht nje detaj i vogel.

Ne cfare kuptimi do ta njohe?

Do levizi ambasaden amerikane nga Tel Aviv ne Jerusalemin qe pretendohet pjeserisht edhe nga Palestinezet si kryeqyteti i tyre. Mban era lufte…

era e luftes, gjemimet e luftes jane muzike per veshet e elektoratit te trump.

Jeruzalemi ka qene dhe eshte kryeqyteti i Izraelit qe ne kohet biblike, ndaj nuk e kuptoj cudine ne kete mes. Arabet pastaj ofendohen nga gjithcka dhe vene bomba ne publik per cdo gje, ndaj dhe kjo proteste nuk eshte ndonje gje e re. Qente le te lehin, karvani ecen perpara. Edhe nje shembull tjeter nga Z. Trump se si mbahen premtimet elektorale, per te gjithe politikanet lapangjose e bythlepires.

1 Like

Izraeli nuk ka qene shtet por toke e shenjte dhe rrjedhimisht nuk ka pasur Jeruzalemin kryeqytet. Izraeli si shtet eshte nje realitet por njekohesisht edhe nje krijim jo i hershem i Britanise pas luftes se dyte botnore, apo artificial.
Trumpin ne e mbajme per politikanin ma beqir dhe ma bothlepires qe ka pasur usej…ne qe jetojme ne uesej…lene mo ofronte lek ti hante bothen Britney Spearit kur ishte e famshme.
Nejse Trumpistat ne ketej nga anet tona i mbajme per Gogla dhe tallim bothen

Njohja e Jeruzalemit si kryeqytet eshte sanksionuar nga kombet e bashkuara qe ne krijimin e shtetit te Izraelit.

Trump eshte i pari lider boteror qe e njeh dhe e mbeshtet politikisht te drejten e kombit Izraelit ,edhe pse kunder vendeve aleate qe insistojne ta mbajne situaten pezull “per hir te paqes” duke mos i dhene fund konfliktit disavjecar ne rajon.

Dhe pse mund te shkaktoje reagime te shumta ne boten arabe , Izraeli e ka kapacitetin ti beje balle cdo skenari konfilktual te mundshem, po te pakten tani e fiton konfliktin edhe ne sferen politike globale fale mbeshtetjes se SHBA.

Trumpin Lider vetem ju ne Shqypni e shifni…per ne reputacionin e ka ne renie te perhershme dhe njerezit brenda vetes se tyre mendojne qe eshte turpi i amerikes. Republikanet mezi po presin ta hedhin poshte autobusit mbasi te kaloje ca ligje qe u intereson atyre. Kjo mbrojtja qe po i bo gjoja Izraelit do testohet nga koha nese eshte per te miren e Izraelit apo jo

Si hyj fare debatit eshte i mire Trump apo jo, dhe pse i ndjek terthorazi ju sigurisht jeni me te perditesuar se jetoni keshtuqe nuk flas dot.

Por te pakten eshte Amerikan, jo nga Kenya turp i Zotit, president i Amerikes, vellai mbidhte kanace kazonash si jevgjit e bregut t’lumit ne Shqypni…

Se di pse turperoheni ju kaq shume , jo vetem ne po e gjithe Evropa lindore e simpatizon, pa fol per Azine , se pe cu be , u cmenden kinezet , japonezet , koreaono jugoret pritje madheshtore sikur kishte shkuar vete Zoti e jo presidenti SHBA.

Problemi eshte qe bombat e arabeve nuk i hajne cifutet po njerezit e pafajshem ne Europe. Nje minus i madh per Trump.

Nuk eshte amerikan Trumpi, eshte KRAUT … me origjine Gjermane. Nese e ke per Obamen si ai ashtu edhe Michelle ishin shume te kulturuar e te arrire fale punes se tyre…Trump eshte white trash Casinoje kurse Melanie …bimbo e nje plaku me lek. Kush eshte turpi ne ket rast?

2 Likes

Po dhe qenin po ta mesosh , i kulturuar behet.

Ne nuk jemi Mbreteri qe pushteti te trashegohet sic do me bo Trumpi me gocen e dhenduret ma keq se Nexhmija me Ramizin. I zoti te ece perpara, kjo eshte amerika, dhe per mua si Michella ashtu edhe Hillary ishin ma te zgjuara e te kulturuara se burrat e tyre respektiv. Melanine e du fort por eshte jashte Lige kurse burrin e ka Trap

Njohja e Jeruzalemit si kryeqytet eshte sanksionuar nga kombet e bashkuara qe ne krijimin e shtetit te Izraelit.

Vertete?

In November 1947, the United Nations General Assembly adopted the United Nations Partition Plan for Palestine (Resolution 181), which called for the partition of Palestine into Arab and Jewish states, with Jerusalem being established as a corpus separatum, or a “separated body” with a special legal and political status, administered by the United Nations.

Jerusalemi (Yerushalauim) eshte pushtuar ne vitin 1000 para Krishtit nga Mbreti David dhe qe atehere eshte deklaruar si kryeqytet i Mbreterise se Bashkuar te Izraelit. Qe atehere qyteti eshte sulmuar 52 here, pushtuar dhe ripushtuar 44 here, rrethuar 22 here dhe rrafshuar me token 2 here megjithate askush nuk mendon se Jeruzalemi eshte kinez, francez apo palestinez.

Per ato qe ndodhin ne “anet e tua” pastaj nuk me intereson dhe nuk me ka interesuar kurre se une zakonisht kam lidhje me njerez te tjeter kalibri, edukate dhe vlerash morale. Gjithashtu dhe lufta me realitetin objektiv duke pretenduar se Trump dhe qeveria amerikane e zgjedhur nga populli amerikan nuk ekziston, nuk eshte se ju ben te dukeni me te zgjuar apo se ju ndihmon ne jeten e perditshme. Lol. Megjithate “be my guest.”

1 Like

Cfare eshte Plastelina ?

a corpus separatum, or a “separated body” with a special legal and political status, administered by the United Nations *. i lexon keto qe sjell apo mbush fletoren kot ?

Dakort, ti e di me mire. Une me klasa nate e kam mesuar anglishten kur erdha ne Amerike.

Tani nga presidentet dole tek grate e muhabete parukerie.

Mendo si te duash por Obama ishte thjehte marionete e globalizmit , duhej nje president afrikan per shplarje

Ku e di Kalibrin tim ti ne rradhe te pare apo te bashkebiseduesve te tjere? Ndoshta me Kaliber ti nenkupton njerez qe mendojne si ty dhe kjo eshte e pavlere sepse si nje mendim i yti ashtu edhe 30 mendime si te tuat nuk kane vlere.
Kaliber si ky imi te siguroj se nuk ke hasur…
@urbantelescope Grate jane te rendesishme ne vendin tim prandaj i quajne zonja te Para. Suksesi i Bill Clintonit i atribohet zgjuarsise e egersise se Hillarit ktej nga ne dhe vetem muhabet parukerie nuk eshte. Kur flet Michelle ne Publik ke qejf ta degjosh me sa kulture e njerezillek percjell mesazhin.