Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

Nuk e di une me mire po ti sjell dy fjali qe mbeshtesin ate qe kisha shkruar une me siper dhe pyet Vertete ?

Sill fakte qe e kundershtojne , jo qe e forcojne argumentin e tjetrit gjembi :wink:

Ne klasat e anglishtes mesova qe kryeqytetit i thone capital. Lexoje dhe njehere ate qe solla une, vertikalisht dhe horizontalisht Pjer-style dhe me thuaj a e gjen ate fjale apo ate koncept aty. Ose pyet Pjerin te ta perktheje.

a corpus separatum, or a “separated body” with a special legal and political status, administered by the United Nations

1 Like

une dhe papa nuk jemi dakord http://mobile.ilsole24ore.com/solemobile/main/art/notizie/2017-12-06/papa-francesco-rispettare-status-quo-gerusalemme-no-nuove-tensioni–121852.shtml?uuid=AEVdm6ND

1 Like

Na mjafton debati shqypnise PD-PS , tani s’po i futem dhe vleresimit dhe simpatizimit qe ke ti per nje kriminele qe vret amerikane diten per diell keshtuqe vazhdo. Mu me pelqen Trump , ty te pelqen cdo qenie e gjalle per sa kohe te jete demokrate. life goes on

Se ku permend fjala capital aty shoqja gjembi ti e di ose te ka shpetuar tek copy paste pyet Pjerin si behet.

Ajo qe ke sjelle konfirmon ate qe thashe une ne fillim po ti je e thekur per debate boshe,shto uje shto miell, qe kombet e bashkuara e kane ndaluar njohjen dhe shpalljen e Jerusalemit kryeqytet duke e maskuar me keto rezolutat pacavure qe sjell ti, ok .

Fakti qe shpreh pelqim per Trumpin nuk e ben lider ne rradhe te pare. E dyta cpun ke ti me Trumpin i her, leri kta votuesit e tij te zhgenjehen si po zhgenjehen dita dites. E treta, ti Trumpin per ca e mban…Demokrat, Republikan apo Monark?

1 Like

E maj per BOB

E di qe ka per ta honger BOBI jot ne nje menyre a po nje tjeter. Prit e duro, se dashnia jote sbon derman

Po ta haje , une ne Shqypni jom me shkaben , sna prishet gjiza tironco

Smduket ashtu se mbetet tu i vu rrugeve emra legenash e boni tifozllik per njerez qe as ja keni haberin fare

Atehere ndoshta une paskam harruar shqipen. Kur thua "Njohja e Jeruzalemit si kryeqytet eshte sanksionuar nga kombet e bashkuara " une e kuptoj si “eshte vendosur.” Nese ti ke patur kuptim te kundert une di te terhiqem.

Emra rrugesh veten ne republiken e pavarur te Kamzes vihen sipas qefit te naltmadhnise Xhelal Mziu , rruget e tjera po ato emra historike e me vlera kane. Ti je dhe Tironc me demek

Sanksionimi nenkupton ndalimin gjembi jo aprovimin, ne ne shqip keshtu e perdorim e besoj te njejtin kontekst ka ne te gjithe gjuhet e botes.

Dhe une do terhiqesha nese do sillje dicka qe e kundershtonte , po te jap doren :handshake:

1 Like

Paqja qe duan europianet eshte statuquo-ja.
E njejta statuquo qe po mbajne në Kosove.
Statuquo te tilla shkojne kunder interesave te vendeve ne konflikt pasi do te qendrojne ne konflikt te perjetshem.
Pasi te heqin dore nga Jeruzalemi arabet do ta kene me te lehte te pranojne nje paqe me Israelin dhe SHBA e ka me te lehte ti beje presion Israelit.
Statuquo-ja ndihmon vetem spekulantet,shikoni cpo ndodh me Kosoven qe e mbajne pezull Europianet,a thua se e kane veshtire te bindin shtete si Rumania apo Qipro te njohin Kosoven…

Njohja e Jeruzalemit si kryeqytet i Israelit duhej te behej qe ne vitet 1990,por fatkeqesisht edhe SHBA ka pasur presidente statuquo dhe jo presidente qe duan vertet te zgjidhin problemet.

3 Likes

Sanksionimi ne shqip duhet te nenkuptoje rregullimin me ligj qe mund te jete aprovim ose ndalim.

Une ashtu e dija.

@gjembi @TironciLebetit

Se ka fajin Gjembi ne ket rast por fjalori ketu… Shqiperim i gabuar nga njerez jo te Kalibrit tone… nuk gjynjezohemi para sanksioneve e bllokadave…me lot

1 Like

me aq sa kam hasur une deri me sot kuptimi i fjales sanksion eshte ky me siper.

Se di ku e ke pare ti te perdoret si aprovim ne cfare konteksti, shqipja keshtu e ka , ne shqip po flasim, megjithese dyshoj te jete ndryshe dhe ne gjuhe te tjera pasi eshte term global e jo llaf kazani

Po e bej te thjeshte fare: as kuptimi i pare e as kuptimi i dyte nuk kane te bejne me perdorimin e fjales sanksionuar ne citimin e mesiperm