Unë nuk kam qeverinë që meritoj

ata
ngjyrë që nuk të sheh në sy
ngritje në mësim me përgjigje shtjellë ma parë
kacavjerrje në detyrë detyrimit për t’ia dredhë
lëmim shpine që të mos vriten kur ta hipin
velje para ushqimit të rrallë
ngjirje kur nevoja asht qartë për kumt
ilaç gabim për t’u pi me rregull
zemër që rrahjesh del huq
shkrumb tamblit gotat me ndeshë
unazë që kur hyn prish martesë

ata po ata
ata e veç ata
ata ngordhin për ata

punoj një tokë, ha njomë e egër veç larg sysh
futem xhunglës veç larg dushjes tyne
kthehem me bisht veç të mos u bahem bisht
rrok lirinë, ku dhéu asht dhé, e pylli pyll
e ajri ajër, e krypa krypë, e mali mal, e besa besë
e i Pari i Mbrami, e të mbramët të parët
e unë bash unë

besën gastare kanë në sy
pasqyra pa tejdukje po i çmend
ata që nuk janë ata ata i çmontojnë e ua tresin vidat ata
huh! veç mos e dishin se kockat tueja janë tue u endë
si tentojnë të hyjnë për së gjani në vendin tand të mshehtë

s’kam lidhje në ta

po… a ishin ne ata?
disa po
a mund të kthehen ata ne…?

nuk kam kohë, Pritje
s’pret ma, Humbje
kam humbë shumë, Kohë
bile nga vena e ruejtun për ditë krejt, po krejt tjera

“çdo popull ka qeverinë që meriton”
e çoj në qoshe
për mur

së pari, nuk jam ata
së dyti, nuk jam popull
së treti, nuk kam qeverinë që meritoj
dhe kjo bindje xêhet forcë në mue
sa me u përsëritë
unë nuk kam qeverinë që meritojnë ata
unë kam qeverinë që meritojnë ata

1 Like

Mos eshte ndonje lapsus?

1 Like

sigurisht qe eshte lapsus, veç me qene nje lapsus i qellimte per te bere modernizma hermetike qe parodizojne skajshem kuptimin.

me nje lexim te trete, tani nuk me duket lapsus.

E lexova disa here dhe po ta marresh ne teresi , jo veç ne strof, duket sikur ka kuptim “lapsusi”. Ne mos pastaj po tjerrim lesh per nje gabim te thjesht :grin:.

pa shif i here se çfar lapsusi ka bere kapo! Shif se çfare ka linkuar, kerko un se ku flitet per Palloshin dhe Malokun ne shkrimin e linkuar, hiç nuk i gjeja. E megjithate ata jane aty prezente, sepse ata nuk mund te mos jene ata edhe aty ku ata nuk jane aty qe kurre mos qofshin ata ku ata jane, e sa here ata s’jane!

Ishim me keq kur ishim me keq

Nje carje kombetare e bythes ku njeri I bie gozhdes tjetri patkoit prandaj dhe 90% duan te ikin prej andej .

ik prej anej, ik prej knej, ik edhe prej Peshkut, tiku ik prej gjithanej!
Po ku te shkojm ne nje vend nga ku nuk iket kurrre?!

Ne varr :grin:. Veç prej andej nuk iken dot me kurre ( te pakten me vullnetin tend se ka dhe zhvarrime).

aha ti thu kur i ikur je!, atehere s’iken me.
mirpo ateher t’gjith thon: a sa gjynof, sa çuni mir ishte tiku! asnjehere nuk gerthiti: rama ik!, iku per vete e asnjehere nuk aprovoi ligje drastike per te ikur hajvonet prej blogut.

Nuk ke ku mbytesh.
Kudo qe vete
shqiperine merr me vete .

shqiperia nuk peshon fare, aq sa peshon’ pesha e saj eshte fisnike, eshte marloni qe ja ka hipur Shqiperise, dhe ne mbajme ne kurriz peshen e tij. Eshte Marloni qe peshon.

Kot genjehesh prej kesaj bote
S’mund te ikesh nga ikja jote!

A keshtu disi ka qene nje shprehje :slight_smile:

2 Likes

Do jepja jeten qe te mos vdisja!

do të isha i majte, po të bëhesha i djathte

bjeri djathtas, që të shkosh majtas

Ciprasin dhe Micotaqis jane arvanite, qe Rama dhe Sala te jene gollobordas.

Gur, gur, behet mur.

jo keshtu, kjo nuk eshte dialektike, nuk nxjerr ne pah luften e te kundertave, midis njesise (guri) dhe teresise (muri), individualizmit dhe publikes. Psh mund te thuhej keshtu:

Duhej vendosur guri mbi gur, qe te behej muri mullar!

(gur mbi gur, konsideroje si mbivendosje erotike individ mbi individ, qe te dale ne pah nderlidhja dialektike ndermjet seksit dhe politikes)