Zbulohet marrëveshja me Greqinë, Shqipëria rifiton hapësirën që humbi në 2009

Ku fshihet lepuri? dmth, ku qendron hileja greke mbas kesaj “dhurate” apo kali Troje qe po na bejne? Apo nuk ka asnje hile, thjesht keshtu duhej ndare dhe me pare kur negocioi sali tradhetari!

Flitet se hileja qendron tek kriteri. Sipas ketij kriteri te vendosjes se vijes, greqia mund te perfitoje shume kur t’i vije radha te ndaje ujerat detare me libine… e sidomos me turqine. Me shqiperine tani eshte ngutur te kryeje pune sa per krijim te precedentit.

Je ba i kudondodhur o xixi. Si toger mambli. Plus me ironi te holle.
E ruaj njefare respekti se perndryshe ne kesi reagimesh me shalle e danimarke tjetri te thote mos na caj trapin fort.

“Burimet thanë se Greqia dëshiron një zgjidhje sa më të shpejtë të çështjes, pasi dëshiron aplikimin e precedentit të përcaktimit detar me Shqipërinë ta përdorë si bazë në fazën përfundimtare të negociatave për përcaktimin e zonës ekskluzive ekonomike me Izraelin, Qipron, Libinë dhe Egjiptin.

Ky precedent mund të përdoret politikisht prej saj në një negociim të mundshëm për kufirin detar me Turqinë për vendosjen e sovranitetit grek në Egje.

Siç dihet, Greqia ka kontrollin e ishujve në pothuaj gjithë Egjeun të bazuar në Traktatin e Lozanës, çka kohët e fundit kontestohet prej Presidentit turk Erdogan.

Pikërisht “frika” që Athina ka prej influencës së Presidentit turk në politikën shqiptare, e bën këtë marrëveshje edhe më emergjente, theksojnë burimet e Top Channel në Athinë.

Kjo marrëveshje referon një koordinatë për nisjen e punës për kufirin tokësor. Greqia dhe Shqipëria nuk kanë ende një vijë kufitare të përcaktuar vetë, që prej vitit 1914, kur vija ekzistuese u vendos nga fuqitë e mëdha”.

1 Like

Ne pamje te pare pakti duket shume ok dhe fiton token e humber nga pakti i 2009. Ai bazohet ne parimin e barazlagesise ishullore. Kujdes duhet berre ne cdo detaj se djalli fshihet ne detaje.

Ku jane ata qe dolen ne protesta se na u shit deti prape? E kane aprovuar kete ndarje te re apo do behet proteste tjeter?

3 posts were merged into an existing topic: Diskutim i lirë - shkurt 2018

tashi po te lexosh mediat greke qe bazohen ne ‘‘burime te sigurta diplomatie’’ , thone qe ; ''Greqia morri cfare deshi nga kjo marreveshje ‘’ etj etj…
edhe Top chanel qe e bazon lajmin ne ‘‘burime te sigurta diplomatike’’, thote qe Shqiperia ‘‘morri ato qe deshi’’ etj… mirepo lajmi ,apo me sakt marreveshje zyrtare ska akoma ! nderkoh qe palet, nepermjet mediave , po perpiqen ta paraqesin ‘‘marreveshjen’’ sikur eshte ne favor te tyre.

po cfare thote ministri i jashtem grek Kozias , qe eshte edhe negociatori zyrtar ne ke te marreveshje ? -ky nuk futet ne detaje, por thote qe: '‘Kemi nje marreveshje per detin… Shqiperia pranoi te drejten e Greqise per tu hapur deri ne 12 milje…’

1 Like

Po ata/ato qe dalin neper protesta do e gjejne si sebeb tjeter. Kete pune kane se per kete gje paguhen, jane zagare te politikaneve kriminele.

Pjesen tjeter po ta vazhdoje une: “edhe Greqia pranoi te drejten e Shqiperise per tu hapur deri ne 12 milje”. Pra thjesht kane pranuar qe ti referohen nje x konvente nderkombetare.

mire mire, ky vazhdimi eshte me fjalet e tua … po puna eshte te ajo x-marreveshja nderkombetare e parashikon zgjeirmin e miljeve nga toka… e toke konsiderohet edhe ishujt, si psh Korfuzi… por edhe ishuj te pabanuar dhe keto i kane greket.

Me hamendje se gje te sigurt s’di njeri, por duket sikur kete referencen e 12 miljeve mund ta kete per te vene themelet e asaj marreveshjes tjeter qe do duan te bejne. Bicim “Bjeri pragut qe te degjoje dera “ a si i thone. Ka pika ku nuk mund te zbatosh distance 12 milje. Ksamili psh eshte 6 milje nga toka me e afert greke, nje ishull I vogel qe ka vetem nje ikonostas…mbase dhe nje murg :laughing: Ta shtyje ky kufirin 12 milje qe nga ai ishulli, I bie te dale ne Vivar a mos me thelle.

-po me spjegon dicka te afermendshme (?) ose une se kuptoj cfare do te thuash me kete shembull…
cfare parimi 12 miljesh do aplikosh aty, kur distanca nga bregu yne te bregu i tyre eshte me pak se 1 milje ?!
shiko, per pjeset e detit qe ne i kemi si gji te perbashket me Greqine, natyrisht qe do ndahen ekzatesisht ne pjese te barabarta ! por nuk eshte ketu ceshtja e ndarjes se kufirit detar me Greqine, e as ka qene…

-le te hidhemi pak ne det te hapur, (te kerkojme komisarin dreqi e morri) … parimi i per tu hapur deri ne 12 milje nga pika e fundit e kufirit tokesor , apo bregdetit, eshte nje parim i sanksionuar nderkombetar qe as Shqiperia e as Greqia ska se cfare i ben ! po gjithe ceshtja eshte se ku fillon matja, apo kufiri i cdo shteti… ne det te hapur pra, aty ku sna i kap dot syri ne, Greqia ka shume ishuj , qe shumica absolute jane te pabanuar…
tashi Greqia nuk eshte se na ka mohuar ne te hapemi ne 12 milje nga bregu yne, por Greqia kerkon me force qe 12 mijlet e veta te fillojne te maten nga keta ishuj, si kufiri i fundit tokesor i saj… edhe akoma me e rendesihme , apo gjeostrategjike, eshte se nga cili ishull ekzakt kerkon Greqia… pasi pozicioni i ishullit dhe hapja prej aty e nje rrezeje prej 12 milje do te thote qe mund te perfshije edhe ato zonat detare qe thuhet se jane te pasura me nafte , gas etj… kjo eshte çeshtja !

une do t’ja jepja ate zone, belulo, me nje kusht, te pranoje çamet e debuar te vendosen ne shtepite e tyre,

keto fitimet e tokave jane provizore. kryesorja eshte te mbash njerzit te mos tjetersohen. per ne, te mbeten shqiptare.

ndryshe te gjitha i humb. faktori human eshte numur 1. nga kjo varet gjithçka tjeter.

koha do t’i çoje vete çamet ne tokat e tyre. s’jetojne gje greke atje me kane thene. tokat kane ngel bosh. te tjeret qe hiqen si greke jane shqiptare. kur te bjere Shteti grek, po shqiptaret do t’i kene ato toka, se jane historikisht te tyret. vetem neqoftese dhe per shqiptarin ka ardh dita e fundit e ekzistences. sepse dikush siç nje dite lind, po ashtu dhe vdes per gjithnje.

-po tja japim o Pjero. pse jo, hallall grekut ! -ja gezuar, o Baftjaris palikaris ! .:wine_glass: :wine_glass:

shiko Pjero, se me greket akoma nuk kemi sanksionuar edhe kufirin tokesor, sidomos nga malet e jugut… dhe do vije dita te behet edhe kjo. edhe ketu, nuk eshte ceshtja te ; jopo ca metra andej, apo ca metra ketej… edhe ketu kemi ceshtje te rendesihme gjeostrategjike, si p,sh burimet ujore qe rrjedhin nga keto male… e me ndryshimet klimaterike uji do jet shume i rendesihem ne te ardhmen, thone…
-si tja bejme Pjero ?!

kur te çbehet europa do te filloje ndarja e vertete. tani jane vetem llogje politike. keta politikanet bejne detyren, sepse per ate paguhen. greqine aktuale (shtetin e tyre mnjf) e financon europa (e cila po ashtu e krijoi ne fakt). kur mos ta financojne me, atehere do te duket dhe forca e vertete e popullit grek. ne i kemi dhene provat qe jetojme dhe pa shtet tonin, po ata ?
ky eshte çelsi.

po ç’eshte kjo gjendje delirante more kurreshtar, keshtu flasin vetem pleqte e rrjedhur.
çfare te kane thene dhe çfare beson ti se keshtu do jete, eshte nje genjeshter dhe iluzion.
persa kohe nuk vendosen pika te perbashketa, marrveshje reciproke, nuk ka gjo ne vije.
sa per dijeni, ne tokat e çameve, ka tashme kolone vlleh, grek, etj.

belulo, tani po e kuptoj se pse nuk i pergjigjesh postes private qe te kam shkruar, tani po e kuptoj se pse zhdukesh e vjen papritur,
me vjen keq miku im, por paske pesuar nje tronditje ne koke,
po ç’dite do vije kur kufinjte tane jane vendosur e saksionuar nga traktati i Versajes dhe Konferenca e Londres, dhe greket thjesht bejne lojra me ne per te na bere presion per shume çeshtje, qe ne te mos hapim gojen, te rrijme si te dhjere.