Zgjedhjet presidenciale ne Shtetet e Bashkuara

Ketu eshte tema per zgjedhjet presidenciale ne Shtetet e Bashkuara.

Politika e administrates amerikane ndikon si ashkush tjeter ne ceshtjen mbareshqiptare ne Shqiperi, Kosove, Mal te Zi, Maqedoni te Veriut dhe Greqi.
Politikat e administrates amerikane gjithashtu prekin drejtpersedrejti mijera emigrante te tjere shqiptare ne USA e Kanada
Sondazhet e Tetorit nxjerrin Biden ne avantazh prej 8-11%, po kjo eshte konge e kendueme dhe me perpara.

Si tha nje i zgjedhur republikan dje ? “Ok, Trump mund te jete gangster, por eshte gangster yni. Domethene amerikan”.

ps: nese SHBA-te, duke filluar nga neser rreshqasin në lufte civile *, kurrsesi nuk eshte faji i Donald Trump por i republikaneve te cilet :

  1. Nuk zgjodhen një kandidat te dyte ne Konventen e tyre në 2016, qofte kjo edhe me çmimin e humbjes automatike te zgjedhjeve nga pala e tyre.
  2. Nuk pranuan shkarkimin e tij në 2019.

*nje amerikan në kater, qe prej zgjedhjes se Trump, nuk flet më me nje anetar te familjes per shkak te tij

Isha me i sigurte se do fitonte Klinton 4 vjet me pare se sa Biden sot ! Uroj vetem qe minoritetet dhe te majtet te mos e sabotojne Biden si ben me Klinton!

nderkohe qe ju trokellisni bolet me Biden dhe Trump, un po i trokellis me Apollon dhe Dioniz. Njesoj eshte, trokellima eshte e njejte si me dy telat e çiftelise.

Kam pershtypjen se ne lufte civile do shkoje si pasoje e presionit edhe propagandes qe kryhet ne rrjeret sociale, kryesisht nga krahu i kundert me Trump

Me sa di une presidenti aktual i USA eshte D. Trump. Normalisht, eshte ai qe ka pushtetin qe krijon edhe tensione. Per shembull, kur president ishte Obama, edhe pse président me ngjyre, nuk di te kete krijuar ndasi (cleavage) te nje forme apo tjeter

jepi bole, bjeri bole, perplasuni o bole, bini çiftelise Jevg-antijevg, Trump-antitrump, Bole-antibole.

Ajo qe quan ti dasi, eshte perpjekja e deshperuar e Trapit per t’i kundervene disi dogmes “liberalo-majtiste”, qe ka ftohur ngambrapa Ameriken dhe po i merr shpirtin, virusi me i keq se çdo virus. Pse e ke inat Kinen “fashiste” ti besoj. Ngaqe nuk eshte prekur nga nje virus i tille. Surprize, Amerika eshte shume me “majtiste” (lexo: e ftohur ngambrapa) se Kina, prandaj edhe eshte e marre fund. Ndersa Amerika merret me pune emigrantesh dashnoresh te Albes me zamete e te ftohur ngambrapa, me traplliqe te tipit Black Lives Matters, me feminizmin idiot a duhet ta bejne meshkujt shurren ne kembe a ulur, Kina nuk humb kohe e energji me karlliqe te tilla, po flet per t’u bere vend i fuqishem ne ushtri, ne teknologji, e per rilindje kombetare. Pa harruar te shfrytezoje ne favorin e vet ftohjen ngambrapa liberalo-majtiste te Amerikes. Duke e dikur kete ndjeshmerine e leshit te punes se racizmit ne Amerike, kur ra virusi dhe Amerika donte te mbyllte dyert, vuri tellallet e vet te thoshin qe ky ishte racizem. Kur ne Kine u qetesua puna, po jashte u keqesua, i mbylli dyert e veta, dhe Alba me zamete dhe e ftohur ngambrapa nuk u ankua per racizem, madje as kur i lane dashnoret e saj afrikane jashte si qen, nuk i pranonin as ne hotele. Prandaj Kina “e djathte” e jo Amerika e ftohur ngambrapa prej majtizmit do jete numri nje se shpejti, duam s’duam ne.

Sigurisht do dilte dhe kjo se nuk ka lezet ahengu pa Bleonen .Ku leh qen e ku del tym , ku ia ben daullja bym do jete edhe Bleona .Se c’mut duan shqipot viktima te racizmit me racistet koketul te Amerikes vetem ai qe eshte nje e atje lart e di.

Vellaznit amerikane te Arban vegles e delta pellazgut.

Mbarove pune per sot? I pergatite mire dashnoret per votim. Lart u ngjite besoj, se dite e veçante.

si thote Ron White “you can’t fix stupid”.nashi edhe Bleona ka mbet per te dhene mend per politike .Nese trump nuk fiton Bleona thote se do te kthehet ne Shqiperi .Ja qe dhe per Shqiperine dite te mira pasketaj do vijne. :joy:

More nga vellezerit e Arban vegles.

Çdo republikan i hajrit që njoh, do votojë për biden ( ose go rrijë të shpia). Të gjithë ata që thonë kenerike, ose kanë dikë të deportuar nga Trump, ose jetojnë me keq se qeni në Amerike, do votojë për koqen portokalle.

Këto nuk janë zgjedhje, por test zgjuarsie për amerikanët. Le të shohim sa % e Amerikes është trash

1 Like

Perseri ja zhyten koken ne mut ‘Mrikes. O Halene, o Bidene, zgjidh e merr.

Biden do me e bo US CO2 neutrale deri ne 2050 dhe ka deklaru qe do shfuqizoje vendimin e Trampit per XL pipeline. Qeverija e ksaj nahise time, ka investu $1.6miliarde te ky projekt dhe ka hy garant me $6miliarde te tjera. Keq punet po fitoi Bideja. I bohet mire Kosoves gjithsesi.

Nga ana tjeter eshte ai kokportokallja qe… as nji makine te perdorme $3000 nuk do e blejsha nga ai rob.

Dallohen direkt ata qe nuk ja kane haberin ‘Mrikes; flasin per lufte civile.

Pas 2016 asnjerit nuk ia mban te beje parashikime , por ne leter Biden duket me mire .ka 203 vota te sigurta .Rreth 76 vota ne shtete qe anojne nga demokratet plus mundesia e votave ne swing states .Demokratet mundet te marrin edhe Senatin.Ne Arizona dhe Georgia duken te forte .