Zgjidhjet e martesave në rritje

Statistikat mbi divorcet në Shqipëri prej fillimit te viteve '90 e ne vazhdim tregojnë një rritje të qëndrueshme. Kështu në vitin 1990 në 100 martesa, 8.9 përfundonin në divorc. Rritja e parë e dukshme shihet në vitin 2002 ku ky koefiçent shkon në 14 divorce për 100 martesa, më pas 17 divorce për 100 martesa në vitin 2008 ndërsa në vitin 2016 ky koefiçent shkon në 24,7, shifra të cilat nga mediat shihen si “drastike” apo “rekord”.

Disa prej arsyeve më të shpeshta të divorcit që shqyrtohen në këtë artikull janë ‘emigracioni, bixhozi, varfëria e tejskajshme, veçanërisht në zonat rurale, tradhtitë bashkëshortore, paaftësia fizike apo mendore e një prej partnerëve, në disa raste edhe e fëmijëve të tyre, diferencat në prioritet apo pritshmëritë e secilit, varësia ndaj drogave të ndryshme, abuzimi seksual apo psikologjik ndaj grave apo fëmijëve, dhuna, alkooli’. Ndërkohë për vitin 2017 dhe 2018 rritja e numrit të divorceve parashikohet të vazhdojë drejt treguesve te vendeve më të zhvilluara evropiane.

Familja dhe institucioni i marteses jane edhe ato në trenzicion sic eshte e gjithe shoqeria jone.
Derisa te mbaroje tranzicioni dhe te arrihet ekuilibri i ri,edhe numuri i divorceve do te vazhdoje te rritet.

Nje pjese e femijeve ne perendim kane lindur jashte martese pavarsisht se prinderit e tyre kane kohe qe bashkejetojne me njeri-tjetrin. Une nuk e preferoj kete model po ndoshta do ti bente mire edhe shoqerise shqipare nese e praktikon pasi divorci eshte i lidhur me shume kosto financiare.

Bashkejetesa eshte nje genjeshter e bukur qe serviret si zgjidhje.
Fakti qe personat qe bashkejetojne kane frike apo nuk kane vullnet te bejne hapin tjeter,pra marteses,I bie qe nuk e duan sa duhet njeri tjetrin.

Bashkejetesa eshte nje zgjidhje e perkohshme dhe frikacake dhe si e tille perfundon ashtu si nisi,me ndarje në 90% te rasteve.

1 Like

un propozoj qe te hapen bordellot ne Shqiperi, atehere do te zhduken divorcet, po tu tek me pallu, shko pallo ne bordello, nuk eshte nevoja te ndahesh me grun!

ou me pelqen ky mendim i thene , tregon shenja ngritje ne nivel me te larte te pergjegjesise ndaj atij qe lidhe kuroren .
sepse thene realishte zakonishte degjoj shprehen nje gru mo, cka ma shume , dhe martesen si obligim jetesor per pozicionim statusor ne shoqeri .

Acdc , ti ske shqipe-a ?

Nuk e kuptova pyetjen në fund.

Ajo qe po them eshte se bashkejetesa eshte dicka e genjeshter,qe vetem sa shtyn fundin dhe nuk e shmang ate.
Nje vit bashkejetese eshte i mjaftueshem per te njohur partnerin/en.Nese pas 1 viti cifti nuk merr hapin tjeter,fundi eshte i pashmangshem.
Te tjerat pastaj jane perralla te bukura qe serviren si gjoja zgjidhje.

e vertet , me fund nenkupton lidhjen, sa kuptoj ?
uuu qe u rritem edhe ne qe te vem ne gjykim institucionin shekullore baze te familjes , nejse . Forma klasike e marteses nenkupton protektorat ( jo me kote e theksoj Aquamarine , dredhi pa te keq e te paafteve )
por e mira e bashkejeteses qe une e shof ( e bota shqiptare po shkon drejte saj ) e ruan te drejten financiare dhe statusin … (ka vdek koha e budallenjeve )
Paramendoni Melania po mos te kishte celebrim ,sa lehte do te ndihej Trump i amerikes !

p.s.
kur shof nje mendim me te avansuar apo jashte shabllonit te mentalitetit ne perditeshmeri tek te tjeret ju drejtohem me cinizmin , ti ske shqiptar - keshtu -a. ? Qe na dole kaq ndryshe …

1 Like

Me duket kerkon te shkruash: ti s’je shqiptar.

ncuk , mos ja prish kuptimin , ashtu si e kam shkruar ashtu e thote zona e jone . ti ske shqiptar -a ? Habitore .

gjembi, leni kto minoritetet se s’ke per ti mor vesh kurr, kur thon ti ske shqiptar, do te thote ti ke malazes qe eshte divorcu me shqiptar dhe pret te martohet me albanez! vari hejbet me i fjale!

Kendej ne vendet ku jetojme ne ata qe jetojne bashke jashte martese kane te drejta duke perfshire financat, ndonese jo aq sa ata qe martohen.

Ti thua qe ne Shqiperi do te ishte sistem i mire per te evituar koston e larte te divorcit por le te marrim parasysh nje cift qe bashkjeton nen nje strehe dhe kane femije. Le te themi qe burri punon e gruaja ka ngarkim kujdesjen e perditshme te femijeve. Eshte e drejte sipas teje qe nese ndahen ajo mbet pa asnje prone apo me me pak prona sepse puna e saj eshte e papaguar? Pare me gjakftohtesi dhe me objektivizmin e Ayn Rand, eshte ne interesin personal te partnerit me te priviligjuar e te forte, ndaj dhe i pranueshem argumenti financiar. Ne aspektin human eshte i padrejte.

Nuk e njoh situaten e ndarjes se pasurise midis cifteve pas divorcit ne Shqiperi. Deri ne renien e komunizmit kishte gruaja me teper prioritet, ne ato pak raste qe ndaheshin atehere. Kurse sot nuk e kam idene. I mbajne meshkujt shqiptar “detyrimet” financiare qe u ngarkon gjykata ndaj ish-grave te tyre?

e kush eshte ky Ayni qe ta shofim me objektivizem?

Gjeja me e ndershme eshte qe pasuria e vene PAS martese te ndahet 50/50%.
Keshtu duhej te jete ligji kudo.

Fatkeqesisht ketu gjerat kane kaluar ne ekstremin tjeter,ku partneri qe ka me pak para,te merr edhe pasurine qe ke vene para marteses apo ato qe ke trasheguar para marteses,nese nuk ben prenup.

Eshte ligji me skandaloz dhe me i padrejte…

2 Likes

Per ku po flet?

Per ne SHBA.

Si ndahet andej nese jo 50 me 50?

Me c’di une 50/50 ndahen por e gjitha, jo sic thote @ACDC qe pjesa para marteses te mbetet e paprekur dhe e pas marteses te ndahet.

Ndahet 50/50,para dhe pas marteses.
Dmth nese ti hyn ne martese me 800 mije $ , tjerti/a ta zeme me 0$ dhe pas 1 viti martese keni futur 200 mije $ ne banke,nese vendosni te ndaheni pasuria ndahet 500 mije me 500 mije,dhe jo 100 mije me 100 mije sic duhej te ishte sipas llogjikes dhe 800 mijeshi i paramarteses ti kaloje atij/asaj qe e kishte.

Pastaj po qe se ke femije,harroje edhe 50%,se ne fund do te perfundosh pa shtepi dhe ndodhta me 10% te parave per mashkullin dhe femra merr 90% tjeter…plus alimoney!!!