Zjarrfikës, por pa mjete. Dorëzohen bashkitë: Jemi të pafuqishme

Në shumicën e rasteve, të fundit që mbërrijnë në vendngjarje janë pikërisht zjarrfikësit. Kjo, sepse në shumë bashki një repart i tillë nuk ekziston, ndërkohë që ligji dikton krijimin e tyre deri në dhjetor të vitit 2018. - Top Channel

Kryetaret e Bashkive mu duken te fikur fare. “Fondet zero” - thone. E kuptoj qe fondet jane shume te nevojshme por edhe ndonje perpjekje, per te marre ndonje makine a dy falas nga ndonje qytet diku ne bote mund te beheshin. Duhet vullnet me shume se para ndonjehere se mund ta nxjerresh dhe nga guri…

Sa para shpenzohen per logjistiken e mitingjeve te fushatave me LED Screens e drita e foni profesionale, por nuk ka fonde per ZJARRFIKESET. Te vjen t’i biesh ballit me dore apo murit me koke. Sa shume me shume se kamionet zjarrefikes kushtojne pyjet shekullore te shkrumbuar?

Mos u zemero po deshe.

2 Likes

Shpifje, shpifje.

Kush ta boj, ai kryetar qe e ka menien se si te pasurohet duke abuzuar me noi firme a leje. Pse nuk i sigurojne keto mjete nga asetet e komunes/bashkise, resurset e tyre, apo se nuk dine, thua me mire.

Kur merzitesha une per keto probleme, ju (jo vetem ti) , qeshnit. Tani pellcit po deshe, daç bjeri edhe murit me koke, ehh sa te mjere boheni te gjithe juve, kur zgjidhjet e ketyre problemeve jane dhene qysh para 15-20 vjetesh.

Jo vetem aty do vije Blendi, Pjerin por edhe tek cfare me thote mue Plaka teme.
Fola ne skype me Sanijen dhe e pyeta cer jon gjithe kto zjarre qe po shohim ne media…i vene vete ato zjarre qe u pervelofshin me shpi e katandi…ja kshu.

Po ne te familja ime nuk i bim murit me koke per kto gjona MO…ket dhjet vjecar sa here shkonim spitaleve fukaralleku e pislliku ishte shume me keq se ne kohe te Merhumit…kur shkonim ne shpie…hapshim televizorin dhe lluksi i skenave e shfaqjeve te ToopChannellit e KLan Frangajt te vezullonte …ja kalonte ene Sanremos…pale ato Velinat, pjeshka ma te kurume e te pispillosme nuk shifshe mo, keshtu qe i harroshim ene dhomat e spitaleve te qelbta ene Sanitaret e drobitme se na fusnin ne depresion.

Vullneti pikerisht, sepse per 500kL mund te kthesh cdo lloj fugoni e kamioncine ne nje mini zjarrfikes:


Dhe mos me thoni qe nuk kane leke per nafte. Nese u kane mbaruar tollonet e naftes le tju kerkojne mbrapsht kanaleve televizive. Kane dhene me raste sa per nje vit rresht.
Eshte e turpshme qe Shqiperia te vuaje per sherbime baze, kur kostua e sherbimit eshte kaq e lire.

2 Likes

Kane kerkuar ndihme nga jasht po e kishin shkrujt shqip dhe ne dialekt. Smujten me e perkthy ne kohe.

1 Like

I dashur shoku Perikli…

nuk kuptoj ca ka per t’u habit qe kardiologu ben dhe pediatrin dhe gjinekologun?
Mjeket me mire pranojne te rrihen dhe vriten sesa te perballen me racizmin e eger kanadez

Per temen, Blendo:
zjarret ne pyje nuk ka makine zjarrfikese qe t’i fike. Jo ne Shqip. po as ne nje vend tjeter me mjete e perforcime.
Debati duhet zhvendosur ne sa eshte investuar ne parandalimin e zjarreve dhe aksidenteve (tjetri mbante cisterne gazi me 25 mije lek ryshfet) dhe paralel me te, ne shtimin e mjeteve dhe personelit (pse jo, dhe part-time, si e kane dhe ketej)

Nuk e ka fajin as mungesa e mjeteve , as zjarrefikesit , as Bashkite qe jane dorezuar , fajin e kane agjenturat e huaja qe ndezin zjarre .

2 Likes

Dakord qe nuk ngjitet zjarrfikesi ne mal kur s’ka rruge por po ta degjosh me vemendje, bashkite nuk kane FARE sherbim zjarrfikes. As per brenda territorit te qytetetit qe supozohen te qeverisin.

Bredho, sado qe te investosh ne parandalimin e zjarreve, ne periudhen e veres me thatesira te gjata e temperatura te larta mbi 30 grade, me apo pa dashje zjarret ndodhin ! -prandaj edhe mjetet zjarrefikese duhen per ate dite. qofte makinat zjarrefikese , nese ka rruge, hyjne ne pune…
nderkoh , Shqiperia eshte vend malor dhe eshte i cuditshem fakti qe akoma nuk kane blere te pakten 2, 3 helikoptere zjrrfikes qe do te kryenin pune shpejt dhe do te parandalonin perhapjen masive te zjarrit ne pyjet malore , sic ishte rasti i Llogarase… mire kjo, po keta nuk modifikojne ne zjarrfikes as ballonin e Alket Islamit o lla, tu bej shurren nga siper zjarreve, pa harruar foto spektakolare 3D te bukurive natyrore si dhe helikoptereve greke qe i shuajne ato.

dakort po masat ndershkuese duhet te gjejne zbatim. Mesa kam lexuar, zjarret qe shkaktojne me shume deme jane ato qe nisin nga dora e njeriut. Vjet ne Alberta te Kanadase, nje zjarr i tille dogji rreth 590 mije ha, mbi 2300 ndertesa e deme rreth $10 mld. E pra, me gjithe mjetet qe ka ne dispozicion, pranoi ndihme deri nga Afrika e Jugut, ne personel dhe mjete por sidomos ne personel. Ne nderkohe mjaftohemi me fotot e qeshura te Taulant Balles nderkohe qe me 6 te tjere mbajne 5 m tub qe varet dukshem nen mungesen e ujit

Jo vetem per zjarrfikesit, por per sherbimet e emergjences, si eshte rregullorja e rruges ne Shqiperi? Nese shikon qe po vjen nje ambulance apo zjarrfikese pas teje dhe je ne rruge ose ngecur ne trafik, e menjanon makinen qe t’i hapesh rrugen?

2 Likes

nga pervoja di qe shqiptaret respektojne me shume makinen e funeralit sesa ate te ambulances. Pra, mund te thuash qe ne respektojme me shume te vdekurin sesa te gjallin

Perdorni methoda popullore kur bie zjarri duke i bere shurren fshatce apo si lagje .

Tani edhe te tallemi me Vatanin e varfer te perfshire nga flaket nuku eshte mire. Tja u kujtosh vendalinjve sa te varfer qe jane eshte Paturpesi.
Perpara se te jete Vatani jone, aty ka njerez …ushtare e police …qe kane nja 3 jave qe luftojne flaket me dedikim e me mjete rrethanore ndersa ne rrime ne bithe te ullirit ne Oksident, dhe kjo nuk eshte mire kur nje qenie njerezore tallet me nje qenie tjater njerezore qe eshte ne veshtiresi.
Asnjeher se kam kuptuar pse vendi me me shume Mercedesa per koke …per banore …ka kaq pak ambulanca apo zjarrefikese apo avjon bujqesor qe perdoren per sperkatje a zjarrefikese? Frika e diktatures qe hoqem na mban ende nen kthetrat e anti-shtetit.

2 Likes

Po mire mo po range rover apo audi q7 per kryetarin e bashkise kush do ta blej? Po ato udhetimet per festat e fundvitit kush do ti paguaj? Po si mund tu shkoje ne mendje qe kritari i bashkise te blej nje fiat apo skoda 15-20k€ (apo makari te rregulloje makinen qe ka ne inventar) dhe leket e tjera ti vendosi si down payment dhe te blej nje zjarrfikse, qofte dhe te perdorur?
Por une ( duke u informuar ketu te ppu) kam nji teori. Keta k/bashkiaket jane agjente te EYP-NIS te grekut dhe jane aty per te sabotuar pyjet e lirise se shqiperise.