550 vjetori i vdekjes së Skënderbeut

I lutem Zotit qe te na sjelle nje Skenderbe te dyte,qe te ringjallemi perseri.
Zoti e bekofte Shqiperine dhe shqiptaret!

Ne lodhemi kot ore kot
Kot them dhe une ,po me uren c’paten :blush:

Hanko mos shko ne varre
Se Te vdekurit i ngjalle
Te gjallet i vdiqe fare :blush:
Donika do benet xheloze :blush:

Ne ç’kuptim ACDC, se sot nuk eshte koha e shpates, nuk eshte koha e armeve, por koha e ekonomise.

Sandri sipas Rembrandit :

image

Gjergj Kastrioit te nderon!

Fillimisht po ju informoj se Skenderbeu nuk prehet i qete, sepse nuk dihet ku prehet :smiley:
Nga ana tjeter nuk jam dakord me cenzuren qe propozon. Skenderbeu tek e fundit betejat i donte me shume dhe se vete Doniken.

Na duhet nje skenderbe Pjer ne kuptimin qe ai Te shpetoje shqiperine ndersa shqipot bejne sehir nga kafeneja .

S’ka faj Rembrandi se nuk kishte dale akoma filmi ahere dhe s’kishte nga ta dinte si ngjante ne te vertete.

1 Like

nga se ta shpetoje Alba, nga kush, nga jashte nuk ka dhe aq shume rrezik se sa nga brenda.

Ti shpetoje nga vetvetja .kombi per Te cilin skenderbeu luftoi shqipot nuk dine ya qeverisin.

Po per kete qe thua, une kam dhene ca (shume ne fakt) udhezime, apo ide, teza, siç thuhet, mirpo ti, ACDC, e te tjere, akoma jeni ne mjergull.

1 Like

Skenderbeu mjegull do!

Ti Pjer po thua qe je Skenderbeu qe kerkon korenti?

jo e dashur, jetojm ne nje kohe ku nuk kemi pushtues, kemi veç pushta.

Hanko Halla.:smiley: , me dole ne shteg ne temen e duhur. -e mban mend te ajo tema e Much qelbanixit.:smiley: qe kishte bere nje monografi pacavure si surrati i vet, medemek zbulime historike per Skenderbeun… aty ti solle nje shkrim nga studiuesi i modh Vehbi , i cili ne fakt nuk thoshte ndonje gje te mencur, thjesht me elokuence gjuhesore stiste per bukuri nje rremuje argumentash pa kuptim… dhe argumenti me i modh i studiuesit te modh ishte ; ‘‘perderisa Skenderbeu eshte heroi jone Kombetar, si ka mundesi qe nuk kemi kenge folklorike te trasheguara per te dhe bemat e tij ?!’’

Ok. te ajo teme debatuam, dhe te jam pergjigjur perse ‘‘nuk kemi’’… gje qe ne fakt e pohonte edhe Vehbija po ne ate shkrim, por si nje argument qe i interesonte per dicka tjeter…
-sidoqofte, une te pata thene : eshte e pamundur te kemi ne Shqiiperi kenge te trasheguara nga gurra popullore per Skenderbeun sepse turqit u kujdesen ne 500 vjet te cbenin dhe te zhduknin gjithcka kishte te bente me Skenderbeun, plus ndryshimit te thlelle kulturor qe pasoi… jo me kot ne e pesuam me keq nga te gjithe popujt e Ballkanit (gje qe e pranon edhe Vehbija)… te pata thene gjithashtu ,qe nese do te duam gjurme te Skenderbeut ne folklor, nuk duhen kerkuar ne Shqiperi, por te Arbereshet qe iken dhe u shperngulenkudo ne Evrope. Itali, Kroaci, Bullgari, Ukraine… etj etj. Arbereshet e Ukraines, p,sh, qe permblidhen vetem ne 2 fshatra, festojne me fanatizem, nder shekuj , festen e Shen-Gjergjit, per nder te Gjergj Kastriotit

dhe shiko se cfare degjova rastesisht … nje nene plake 94-vjecare, Arbereshe e Zares (Kroaci) , kendon nje kenge te vjeter per Skenderbeun:slight_smile: -ja, kshu kshu, thuaj Vehbise, po edhe ti bashke me Vehbine…:smiley:

3 Likes
2 Likes

Aria e operes Skenderbeu,te Antonio Vivaldit.

1 Like

Po ajo hematoma tek kofsha e djathte?!!!

Mire qe eshte vetem bust. Imagjino te ishte monument!