7 të mirat për shëndetin nga vaji i kanabis

Zhardin me vjen shume keq te degjoj qe ke ankth. Kam nje te aferm qe po bej cmos ta nxjerr nga kjo gjendje dhe e kuptoj shume mire. Zanafilla e ankthit ka lidhje me binomin “control-let go”, qe duhet analizuar dhe njohur ne cdo aspekt te jetes. Me fjale qe thjeshta po mundohem to teach this person how to cry.

Aquamarin ku ke hum, na thave syte.

Per çeshtjen e hapjes se çakrave me kanabis, kape kte qe doli me t’paren kerkim:

Nelle società di cacciatori-raccoglitori la droga è strettamente collegata all’esperienza religiosa, che ancora non aveva dogmi scritti e divinità ben definite. In questo caso era utilizzata principalmente come sostanza enteogena per i riti di visione e di comunicazione con il divino: il peyote (“pane degli dei”) in Messico, la ayahuasca (“liana degli spiriti”) in Amazzonia e in America centrale, l’iboga (“pianta miracolosa” o “albero della conoscenza”) in Africa occidentale, la kawa (“bevanda amara, pungente, aspra”) nel Pacifico del Sud, la cannabis sativa in Oriente.
Lo sciamanismo è la più antica e completa forma di fusione della dimensione religiosa con la droga. L’assunzione di droghe da parte dello sciamano serve per abbandonare il corpo e incarnarsi in altri stati (vegetali, animali e anche umani), per “trasportarlo” in un’altra dimensione da cui predire eventi o sentenze, guarire, orientare. Per i seguaci, invece, è una forma comunitaria di partecipazione alle cerimonie religiose. Come riferito, presso le popolazioni amazzoniche e andine, ad esempio, gli sciamani utilizzavano l’ayahuasca (ayac in quechua significa “spirito” e waska “liana”), una bevanda utilizzata contro “mille mali” e prodotta miscelando in un decotto diverse piante, principalmente le liane polverizzate di Banisteriopsis caapi (pianta rampicante) e foglie di Psychotria viridis (arbusto).

http://win.storiain.net/arret/num203/artic2.asp

1 Like

Une pash ne treg nga nje prodhues hollandes , izolime termike per fasade me baze bio produkt Kanabis. 100 % pure, pressim i lendes ne fjale !
Mu duk shume interesante dhe ndihmuese per pronaret e shtepive qe do ta perdorin . Sigurisht qe do te ju simuloj endofinen nga qendrimi 24 mbrenda por ende nuk i di rezultatet e tulles dhe suvajes si shtresa rezistente qe do ta pengojne lirimin e …
qellonjani ju!

1 Like

!?
keshilla ime ,
gjeje ne vetevehte ,mbrenda vetevetes -aty eshte ilaqi , nuk e germon )…
( p.s. aq sa kam lexuar nga Ty dhe krijuar pershtypjen ne baze shkrimi te ekspozuar ketu ) del qe nuk done zgjidhje problemi e jo qe nuk dine …

1 Like

menyra e shprehjes art modern, bukuri.

hahaha, te faliminderit per cinizmin.
p.s. kush gjene kohe per referat virual mor aman , kur ne realitet u lodha duke folur ,nga nje here e mendoj qe cdo person qe e takoj me asocion ne pacient , aq e hallakatur eshte bere kjo bote moderne e te jetuarit .

e ke gabim, vlersimi nuk ishte cinik, ishte i sinqerte.

Kam vetem nje dyshim, shkruan natyrshem ne kete menyre, apo sforcohesh per te bere art?

Tjeter, nese shkruan natyrshem, ne te njejtin menyre dhe stil flet?

pasi eshte e shtunde dhe une e marr relaxuese , per inat te temave tensionuese qe reflektojne shqetesimet e antarve te Peshkut, temes dua ti jap dialog privat:
Sforcohem totalisht 100 % ne shkalle ,ne cdo segment bile , ne te jetuar , ne te komunikuar , ne te vepruar , ne te menduar bile qe nga koha kur kam filluar te mendoj e gjer me sot,E keqja e gjithe saj eshte qe ndihem rehat ne kete situate , jam vetevetja .
Nje pergjigje me intereson, Inkuzicion nga ju! Perderi sa njeriu si qenje,knonollogjikisht gjate egzistences i kundervyhet ligjeve qe i ofron natyra nuk natyralizohet perjetesishe si qenjet tjera ne toke me te por sforcohet ne max per cdo ndyshim ne te mire te tij ,A nenkupton qe si qenje jemi dhe jetojme ne jete totalikisht nen trusni sforcimi si komunitet njerzor…?

varet se çfare nenkupton me natyre. Neqoftese nenkupton me natyre vetem çfar permban pylli, je sforcuar nje çike si teper si per dite te shtune duke hequr njeriun pertej natyres se pyllit. Nese relaksohesh si per dite te djele dhe i jep nje kuptim me te gjere natyres duke perfshire njeriun me gjithfare tjeter njerzore, atehere shijoje jeten pa sforcim.

1 Like

me pelqej pergjigja .Aftesi e rafinuar .
p.s. kompliment ! e kalove testin.

Eshte rruge e gjate dhe e veshtire. :frowning: Do te sugjeroja qe pikesepari te shkoje tek nje psikolog e te gjeje nje forme terapie te pershtatshme per te. Nuk eshte turp te kerkoje ndihme. Pastaj ka gjera te tjera qe mund te beje per te ndihmuar veten sipas mundesive fizike si MBSR, joga (ndihmon goxha), joga me te qeshur (s’ka gje me te mire se e qeshura), kurse teatri (keto dy te fundit veçanerisht per te zhvilluar aftesine e te shprehurit), etj., qe ndihmojne per te njohur mekanizma menaxhimi dhe relaksimi te trupit. Paksa meditim gjate dites, ecje ne natyre, apo çfaredo aktiviteti qe sjell kenaqesi dhe relaksim. Mua me ndihmojne, pamvaresisht se nuk kurojne problemin. Ankthi eshte nje reagim natyral ndaj situatave te veshtira qe kemi perjetuar, dhe menyra si e shoh une eshte te mesohem te jetoj e te kem durim me te dhe me veten.

2 Likes

Mjeti me i mire per sherim nga ankthi ekzistencjal eshte blogu. Un e kom gjet, futu ne blog e fillo diskuto per politike, veshja kujt te vije permbare:

shkoni mer pallosher qe jeni me keq se maloket, ju jeni shpellare çeçene, ku dini te beni shtet ju, ju jeni vetem per te vjedh, burgun pak e keni, ju duheni gri me mitraloz, hajdute! U bo bytha juj per demokraci, doni te hyje bytha juj ne Evrope. Ju jeni t’gjith enverista, fuksa jeni t’gjith, spijuna qe nuk doni te hapen dosjet jeni. Po nuk keni faj ju jo, e di un se ç’doni ju, ju doni qe t’vije Enveri prap e t’jua rrasi me keq se jua rrasi …

Vazhdo kshu me kte stil per dite, mbas 6 mujesh fillon e te zhduket ankthi, e fillon te duket vetja si luan. Mbas nje viti je komplet i sheruar, s’ke me nevoje as per ilaçe, e as per dashnore.

Ky eshte vaji i kerpit. Pra ekstrakti i CBD dhe jo i THC. Ndryshe e thene lloji i cannabis indica e jo sativa.

Ca te bejme heretik, lodhje, pune, e miza qe s’te lene rehat. Virtualiteti duket kaq relaks dhe i pafajshem when real life gets tough.
Sa i perket ritualeve permes drugs, duhet me dit shume e me qene shume i mprehte per t’i perdorur ato deri ne kufirin e moskrijimit te nje gjendje transi thellesisht false (sic ndodh rendom me perdoruesit e drogerave per qejf, qe nuk e kuptoj se cfare i shijojne atyre gjendjeve deluzionante) dhe te mosdemtimit te sistemit nervor. Une personalisht jam partizane e exercising self control ne mistike, pa nderhyrje te jashtme. Diku kam lexuar se perdorimi i drugs shkakton deme te parikthyeshme ne astral body gje qe mund te coje ne pamundesi per t’u zhvilluar spiritualisht dhe ne rrezik per zhvillim te crregullimeve psiqike. (Jo pak raste kam pare qe kane kaluar ne crregullime psikotike nga drogerat me te cilat kane eksperimentuar, dmth jo thjesht shfaqje e perkohshme nga efekti i substancave psikogjene, por deme permanente ne rregullimin e aktivitetit te neurotransmetuesve). Ajo cfare me intereson te degjoj, meqe po flasim per ankthin eshte si ndikon shoqeria e orientuar rreth adhurimit te nje ideali me programimin e personalitetit dhe jetes (sic ka ndodhur ne komunizem, apo ne shoqerite thellesisht praktikante fetare) ne shfaqjen e fenomeneve kaq te shpeshta ne ditet tona si depresioni dhe ankthi. Per ju peshqit qe keni jetuar ne komunizem, cfare mund te thuhet per perhapjen dhe parandalimin e tyre ne shoqeri?

Sigurisht qe ka vajtur ne psikolog, flm per sugjerimet.

Akua, m’ka ngel hatri nga tyna, s’me dhe nje mendim per tregimin; Kodi E 4092 .
https://peshkupauje.com/

Haha o Pjer je shume i lezecem, do te ta lexoj tregimin me shume kenaqesi, por pak kohe me vone jo tani, na mirkupto se ti mbahesh per i mirkuptueshem. Hatermbetjen e vleresoj si kompliment. :slightly_smiling_face:

:yum: Nuk ka problem e dashur, me mire vone se kurre :grinning:

Kjo qe thua eshte e vertete, por eshte e vertete edhe çfar kam sjelle une si citim. Per te kuptuar vertetsine e te dyjave, duhet me pas parasysh qe ne historine e feve, ose te Fese, ka progres. Citimi im ben fjale per fillesat e fese, dmth kur njeriu ishte rrafsh me balten, si te thush gjendje kafsherie, e vetmja menyre qe te ndjente qe ka bote tjeter ishte nepermjet droges. Fillese e fese korespondon me nivelin me te ulet te botesh shpirterore, dmth ferrin, nivelet e tjera, purgatori dhe me pas parajsa, jane krijuar me vone, dhe per te arritur keto nivele te reja duhen plotsuar kushte te tjera me kualitative, drograt nuk vlejne per ate pune. Perdorimi i drograve par arsye fetare, ose mistike si i quanin militantet e 68-tes qe perbuznin fete tradicjonale, eshte nje regres fetar ne nivelin e feve primitive, primordiale, ose me fjale te tjera ne nivelin e ferrit. Per kete arsye drograt jane te demshme, prandaj arti modern (dhe jo vetem), persa eshte i krijuar nga perdorimi i droges, eshte infernal, dhe prandaj shpesh here i referohet artit primitiv. Gje qe nuk do te thote se nuk eshte art i fuqishem, ose art i moth.

Ndersa per çeshtjen tjeter qe me pyet, nuk e kap mire pyetjen, nuk di çte them. Mos e ke fjalen qe shoqerite me nje ideal per njeriun (komunizmi, shoqerit fetare) i japin me mundesi njeriu te mos te semuret, ose te semuret me pak, nga ankthi dhe depresioni?

1 Like

Shume interesante kjo qe thua per drogat. Sa i perket pyetjes qe bera, e ke kuptuar drejt. Kete doja te dija, sa ka ndikuar ideali per njeriun ne parandalimin e ankthit e depresionit, ndonje pershtypje nga ata qe e kane jetuar vete ate kohe.