A mund te investosh ne burse(stock market) online qe nga Shqiperia?

Kush nga keta tre platforma eshte me I miri sipas teje MT4 dhe cTrader apo cAlgo.

Une te shpjegova funksionin qe kane secila , ka platforma online sa te duash , une kete mora shembull.

Tani me teper s’te them dot , shiko ne youtube e google , ose kontakto keto shqiptaret shikoji kushtet dhe sherbimin.

Mire i quj shkurdhata se nuk ndihmo Shqiptari Shqiptarin …Pjerin.

Kjo X ka nje pyetje te ndershme tani une se besoj qe nga mijera vizitore te Peshkut nuk ka asnje qe te kete nje llogari e akoma me keq qe nuk thote se nga kjo llogari kam keto eksperienca pozitieve e keto negative.
Po forumi per kto gjona eshte qe te ndihmojme njani tjetrin e jo qe te promovojme VQ Pjerin.
Po Urbani ku hyn ne kete mes? Mos u merr me te rinjte Pjerin se ti han arrat sidomos tani qe je thinj e te eshte ul miku

1 Like

E di i dashur, por i kam shpjeguar me kohe tek VQ (para 15-20 vjetesh) se platforma te tilla financiare, jane piramida te domosdoshme per financime te metejshme, ku “humbesit” dalin te fituar, dhe kuptohet je ti ai qe i regjistron dhe shumon.

Ndryshojne shume gjonat per 5 vjet e jo mo 15-20 vjet. VQ eshte duke renkuar per rifreskim por ti merresh me llogje Kavaje

Nuk e kuptoj perse keto brokersat serioze si TD Ameritrade nuk pranojne kliente nga Shqiperia.

Kur ti di TD Ameritrade si ka mundesi qe s’ke informacion mbi brokerat shqiptare dhe ato qe pranojne shqiptare ? :thinking:

Nuk I pranon asnje nga brokerat serioze qytetaret e nje shteti mafioz.
Kaq e thjeshte eshte!

si eshte me mire me lujt ne burse apo ne llotosporti me ndeshjet e futbollit? Ku humbet me pak?

Ne gara me qen :stuck_out_tongue:

https://invest.tdameritrade.com/grid/p/accountApplication

Po te kishe lexuar komentet do e shikoje qe xpersoni ndodhet ne Shqiperi , TD Ameritrade nuk pranon kliente nga Shqiperia , vetem nese ke halluon ne chigaco :wink:

sa i sigurt je?

9-18-2017 1-36-19 PM

Ti sa i sigurte je ?

Visa

TD Ameritrade pranon kliente shqiptare qe nuk kane nenshtetesi amerikane dhe pa kushtin e hallos ne Cikago.
TD Ameritrade operon ne Ameriken e Veriut dhe ne ato vendet aziatike te permendura aty.
Sigurisht qe TD Ameritrade nuk lejon kedo nga cilido vend i botes qe te perdore te ardhura te perfituara ne cdolloj menyre qe t’i kanalizoje pastaj zyrtarisht ne investime stoqesh e derivatesh.
Ajo me lart eshte per ata qe kane hyre ne Amerike ose qe kane nje vize amerikane sepse ata jane pikerisht te verifikueshem dhe me burim te ardhurash te justifikueshem. Nqse nuk arrijne ta justifikojne, as ne Amerike nuk besoj t’u hapet nje llogari bankare e rrjedhimisht as trading acccount.

Ne aplikimin fillestar ajo nuk kerkon asnje te dhene per te vertetuar justifikimin e te ardhurave,dhe te ben redirect ne faqen ku thote account egibility, por tani e pashe me kishte sjelle email ku thote qe mund te hap account por duhet te plotesohet W 8BEN form , taxave e IRS si japin dum Amerikanet vete e jo me Shqiptaret e Shqiperise,nese ti e di si procedohet mund te na e shpjegosh se e kerkoj dhe nuk del as tek faqja e IRS si form

qe te raportosh per taksa vjetore, duhet te kesh Social Security Number (qe e kane vec amerikanet ose ata qe punojne ne Amerike me leje punsimi).
Ndaj besoj viza shifet si alternative e saj kur nuk je amerikan

E di por TD ta kerkon kete , ne vend te visas, po e gjeta ne nje faqe tjeter.

Po ne pamje te pare po te mos hapesh emailet nuk e merr vesh qe mund te aplikosh per llogari me TD Ameritrade.

Keshtuqe e lejme barazim :stuck_out_tongue:

A mund te investosh ne burse(stock market) online qe nga Shqiperia?
Pyetje

…problemi nuk eshte se a mund te investosh ne burse, se kjo mund te zgjidhet shume kollaj,por ne se je i kualifikuar deri ne ate shkalle qe mos te humbesh paret sa po ti hedhesh ne treg.:grinning:

1 Like