Akt Terrorist ne Manhatan, 8 viktima e shume te plagosur nga nje makine

@korriku, po e gjete, se zhardina nuk e gje dot se ka ca pune (osht tu lexu francezet): pse vret njeriu?

a ka ndonje film qe pyet per kete? a ka ndonje film qe i pergjigjet kesaj pyetje? se perderisa filmi pyet: çeshte sinemaja?, dhe i pergjigjet kesaj pyetje, atehere sinemaja duhet t’i jete pergjigjur çdo lloj pyetje tjeter qe i ka bere vetes!

Nequicquam sapit qui sibi non sapit.

ACDC, njeriu eshte vrare ne emer te shume ideologjizmave ose dhe per hic gje por krimet e individeve nuk bejne dot me faj nje kolektiv te tere.
Nuk ka si te jete shkak vetem integrimi per rastin ne fjale, por edhe sikur te ishte nuk eshte mjaftueshem te hedhesh gjykime mbi nje grup besimtaresh te tere. Nese pastaj ti quan mungese integrimi praktikimin e zakoneve me bazike te Islamit si veshja, menyra e te ushqyerit, agjerimi e me radhe, atehere je i destinuar per zhgenjim pasi ti nuk kerkon integrim. Ti kerkon asimilim te plote, te braktisin praktikat e tyre e te adoptojne te tuat, uniform me te pjeses me te madhe te popullsise. Ti jeton ne nje nga vendet me demokratike dhe me me diversitet te larte shoqeror, ku tjetri, me besim, klase shoqerore apo profesion te ndryshem nga ti ka po aq te drejte te jetoje aty sa ti. Kjo eshte dhe mrekullia e Amerikes qe ti nuk vlereson.

zhardin, po ACDC qe beson tek mrekullia e Hitlerit, Frankos ne Spanje dhe nuk beson tek mrekullia e Hollivudit ngambrapa dhe Katalonjes ku konceptohen ngambrapa ne epruvete 20.000 kalamoj evropiane ne vit, pse nuk e le te ushtroje profesionin e tij qe te financoje Klinton Grupin Komunist te Korçes dhe çunin e hoxhes profesorka e liceut te Korçes qe lexon francezet ngambrapa?

ky s’ndryshon nga akti atij te bardhit ne kaliforni, apo atij nxenesit qe vret shoket e shoqet e klases, perveç justifikimit. ju ka merzit jeta qe bente pa kuptim dhe kerkon t’i jape sens. ishte bere te vriste veten, por nuk do me ik vetem, kerkon te beje te paguajne edhe nje pjese te shkaktarve te saj.

me ate ftyre qe ka ai, s’kish asnje te ardhme atje. as ne vend te vet bile, prandaj kish ik.

botes se sotme globaliste (ku nje smartphone te mundeson te ndjekesh ne direkt te gjitha evenimentet, ne çdo cep te globit, nje shembull ky i dhene nga Alba dje), iu ka prish QETESIA. ky robi apo mijera a miliona si ky, nuk mund me te bejne nje jete te qete, te kene nje femer qe t’i doje dhe ca kalomoj. as kaq e kane veshtire ta arrijne. keshtuqe keta i futen fese fillimisht sepse mendojne se ajo da t’ja u zgjidhe keto probleme BAZIKE te jetes. kur as ao s’u zgjidh gje, keta shperthejne si bomba.

Juve me duket se po injoroni realitetin.
Kemi nje shtrese emigrantesh kryesisht nga LM qe jetojne dhe mendoj ne si ne kohen e profetit dhe as qe kane ndermend te integrohen ne shoqerite perkatese.
Ndersa pjesa tjeter e popullsise jeton në shekullin e 21.

Nese ti nuk shikon problem ketu,me fal por je e verber.

1 Like

ai qe iken nga vendi i tij, s’ishte i integruar as atje. ndryshe s’do ikte. dhe integrimi eshte fjale pa sens. integrimi eshte vetem LOKAL, per çdo njeri te botes.
merre nje pasanik, çoje ne lagje me te varfer, nuk do te jete me i integruar. ty te te shpiesh ne nje ambient te ndryshem me ate ku jeton, nuk je me i integruar. kjo duket ashiqare tek personat qe zgjidhen presidente, qe u duhet kohe t’i adoptohen postit te ri. nje prezantuesi ne Tv, etj. integrimi nuk eshte automatik, nuk eshte i fituar, te duhet gjithmone pune te pershtatesh vazhdimisht.

pra s’ka lidhje integrimi fare. Picasso fliste me aksent te forte frengjishten deri sa vdiq. por kjo se pengonte hiç.

fillun ne france ne kohe te Sarkosy qe te benin diskutime e programe per Integrimin dhe e lane. eshte shume e veshtire ta percaktosh se çfare mund te quhet integrim, eshte e pamundur. ti shife vete nga faktet, nje i bardhe, nje femije dhe musliman vrasin ne mase. dhe ti flet integrimi e ka fajin. cili integrim ?

Nuk po flas per brezin e pare ore zoteri po per te dytin te tretin e me rradhe.
Brezi I dyte apo I trete I italianeve,kinezeve apo ruseve jane 100% amerikane.
Brezi I dyte apo I trete I arabeve nuk kane levizur fare krahasuar me prinderit.

po ai amerikani qi vrau ne kaliforni, ishte i paintegruar keshtu sipas teje ? po ata italianet si arriten deri te brezi i trete ?

as italianet nuk kane levizur, por ti nuk e sheh dot. tek arabet e sheh se dallojne. i vetmi ndryshim.

vetem SHKARTISJA te zhduk, te ben njesoj me ate qe shkartisesh, asgje tjeter. zezaku per sa kohe qe te qendroje zezak, kur nuk do te jete i integruar atje, perveçse LOKALISHT. ne familje te vet apo legjen e vet, me zezaket e tjere. i bardhi po ashtu, kinezi, e me the te thashe.

Miku i terroristit Uzbek deklaron ne Media se Vrasesi nuk mund te ishte Terrorist pasi e donte Ameriken dhe ishte shume i qeshur dhe i lumtur. Saipov sulmoji kembesoret ne trotuarin e shkolles se mesme Stuyvesant, e konsideruar shume cilesore per nivelin e saj akademik ne New York.
Nderkohe Presidenti Trump merr masa qe Homeland Security te beje Veting shume te forte per ke hyn ne Amerike. Korrektesa Politike eshte e bukur por nuk perputhet me keto raste Tweet Zoti Trump.

Te presim edhe ndonje pezzogrosso te frymezuar nga teorite konspirative te na kerkoje per prove fotot e viktimave.

Trump ne sulm kondra programit Te lotarise se vizave nga i cili shume shqipo kane perfituar .nevrradhet e komunitetit shqiptar ka me mijera djem e vajza Te reja Te arsimuar ne shba qe kane perpara Te ardhme Te mire .rrenjet e suksesit Te tyre gjenden ne mundesine e prinderve te tyre Te vijne ne shba prej ketij programi.megjithate kemi ne mes tene shqipo qe brohorasin trumpin qe ben thirrje per anallimin e ketij programi .

1 Like

kater vjet eshte trumpi ne pushtet dhe do ta zevendesoje nje tjeter. dhe ai qe ka vlera, shkon ne amerike apo ku do, edhe pa asnje program llotarie. ata radhikot kudo te shkojne apo qendrojne nje soj eshte per humanitetin.

po brezi i 3-4-t i çifutëve,grekëve, janë të ‘‘integruar’’? se me sa di unë ata kanë shkollat,spitalet, bile edhe lagjet e tyre

1 Like

E vertete kjo qe shkruan po kjo tregon ama se edhe shqiptaret e mbetur duhet te levizin qe te ndertojne nje vend ku jeta e tyre te kete nje te ardhme. Nuk mund ti mbajne shpresat me vite te tera nga emigracioni. Nese nuk do kete ndonje Enver Hoxhe te dyte tua mbylli dyert, do jeté me vone ama Europa ose Amerika qe do ta beje. Emigracioni eshte ne fund te fundit nje privilegj dhe jo e drejte.

Ke pa ndonje cifut te merret me kshu idiotlliqesh e humbje kohe si keta arabet e? E kane mendjen me punu e bo pare. e socialize within their community. Jo si keta magjypat.

puna eshte qe ata s’bejne atentate per t’iu prish jeten banorve te tjere. por integrimi eshte fjale boshe dhe pa kuptim, kete e shpjegova me lart. maloket s’jane te integruar ne qytet dhe duan breza te intergrohen, qytetaret s’jane te integruar ne fshat, etj te natyres.

ngaqe shteti i tij dhe komuniteti i tij mbrohet prej qeverise aktuale, ndersa magjypat luftohen me raketa qe te shkrumbosin dhe nuk duhen, pavaresisht se kjo mbulohet, nuk thuhet hapur.

kane mijera vjete ne oksident çifutet, arabet jane prurje te reja. por duke mos i dashur njesoj si çifutet nga pikepamja raciale dhe duke i luftuar njesoj (duke mos pasur acces ne punet e zakonshme dhe per te cilat perpiqen shumica popullsise, ata do te pasurohen po njesoj, se do te jene te detyruar te punojne vetem ne zanatet e pavarura por qe dhe paguajne me shume se te tjeret.

po pra, po del që nuk e paska fajin integrimi i supozuar! këtë punën e integrimit e përdorin shqipot për të justifikuar vetasimilimin e tyre! të gjithë e ruajnë përkatësinë e tyre veç shqiptarëve dhe zezakëve!

paskan vdek njerez? e kujt po i rruhet? zhardines nuk po i rruhet i her!