Ambasadori rus ne Turqi vritet gjate hapjes se nje ekspozite

Rusia e ka quajtur nje sulm terrorist vrasjen e ambasadorit te saj ne Ankara, ngjarje qe ndodhi para kamerave, teksa ambasadori Andrej Karlov fliste ne hapjen e nje ekspozite arti. Vrasesi, (qe shihet ne sfond) ka thirrur “Allahu akbar! Mos harroni Alepon, mos harroni Sirine”. Mesohet se forcat e rendit e kane neutralizuar atentatorin, por nuk eshte ende e qarte nese ai eshte i gjalle apo jo.

Siria u be shesh.
Tani e ka rradhen Turqia.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Atentatori kishte qene polic i autorizuar per sigurine e eventit !

Xhihadi otoman eshte e ardhmja turqve …kane ardhur ne origjine sidomos mbasi e kuptuan qe nuk do antarsohen kurre ne BE… ( Shqiperia e Ramazanit kryeministrise e ka legalizuar xhihadin turk , priten vetem pasojat ne te ardhmen qe te shpertheje…sa Altin-a ka ne Shqiperi si puna ketij qe i moren mbiemrat turqve dhe i bene emra … )

Dicka ka ndodhur edhe ne Berlin…

Nderkohe nje kamion i pilotuar nga nje terrorrist sulmon ne Berlin njerezit qe po benin pazaret e Krishtlindjeve.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Deri tani 9 te vdekur ne Gjermani,sipas CNN…

Ne Shqiperi te jesh i sigurt qe ka hyre xhihadi turko siriano arabik aziatik, ne permjet bizneseve te ndryshme, si ai i qylymave dhe i byrektoreve me mbelsira brenda, si bakllava me sherbet dhe hallva ! Ndjehen si ne shtepine tyre, dhe flasin shume mire shqip !

Para dy ditesh ne Tirane,pasi bleme nje sobe,i drejutme nje shishe rakie te zotit te dyqanit duke perdor nje shprehje te zones:na u fal i here me ket shishe! I zoti i dyqainit ishte prej Lure qe eshte perkufije me ne. Pjesa katolike e Lures i ben pothuajse te gjjtha krushqite me Mirditen,nderkohe qe katoliket me myslimanet e Lures jane kushurinj te afert. Besoj shume prej jush mund te ket degju per familjet laramane te Lures,ku njeri vella ishte muslymam dhe nje tjeter katolik. Luracaku,pronar i dyqanit, tundi koken ne menyre mohuese duke thene, - jo or daxh (daje ne dialektin e Lures), nuk ta pi une ate. Sic keni ju kishen,ne kemi xhamine edhe s’e pime rakine. Kurse shoku i vet u zverdh dhe u z’mraps sikur t’i kishim drejtu nje koke gjarpri.
Vetem para pak ditesh pata lexu "gjahtari i balonave"te nje shkrimtari nga Afganistani, qe permes subjektit te librit,na jep dhe historine tragjike te atij veni pergjate 30-40 viteve te funit. Ne nje episod kur protagonisti i romanit qe rrefehet ne vete te pare gjen te atin duke pi wisky,thote, - babe,mullai ne shkolle na ka thane se me pi alkol asht mkat i madh ndaj Allahut dhe ata qe pine alkol do digjen ne flaket e ferrit. I jati i thote, se mekati me i madh i njeriut asht vjedhja,cdo mekat tjeter eshte varjant i tij: te vrasesh i ke vjedh jeten tjetrit,te shkosh me grune i ke vjedh nderin,ta rrejsh i ke vjedh te verteten. Zoti duhet te ket pune me te rendesishme per te ba, se sa t’me pergjoje mu,nese pi alkol apo haj mish derri. Nese nje dite Afganistsni do te binte ne duret e ktyne njerezve qe thone permensh fjalet e nje libri ne nje gjuhe qe as e kuptojne,atehere Zoti e meshirofte Afganistanin, - perfunon msimin per te birin i jati. Kur afganistani ra ne duret e takebaneve,Amirit i’u kujtune fjalet e te jatit.
Tani,ky daxha i Lures,bashke me shokun e vet,ndersa refuzjon shishen e rakise,sa te kaloje nje gru e bukur i lengzojne syte prej epshit. Ketij daxhes se Lures ja ka pi rakine i ati e gjyshi dhe gjithe dasmat ne shpine e vet, i ka ba me buke e mish e raki. Ky daxha i Lures me gjithe shoket e vet, i ka kthy hoxha me fjalet e librit ne gjuhen qe s’e marrin vesh,ne ca debila te neveritshem dhe Zoti e meshirofte Shqiprine,nese kta debila ni dite, do jene shumica qe do e popullojne ket ven.

Ti je shprehur me terma raciste kondra pranimit te refugjateve siriane ne shqiperi.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ruseve mire tu behet se po fusin hundet kot ne lindjen e mesme .shba u detyruan nga halli te behen polici I botes po keta po perzihen kot vetem per tu dukur te rendesishem.

Dore e CIA, nuk ishte rastesi qe kjo ndodhi menjehere pasi Obumja deklaroi se do hakmerrej ke Putin per humbjen demokrateve. Rusi i kishte permiresuar mardheniet e acaruara me Turqine dhe neser pritej takim trepaleshe Rusi,Turqi,Iran per ceshtjen e Sirise.

Shkabe kemi gjithe keta shahite ketu .grupi juaj kamunist me shokun Qimo ne krye derdhte vrere dite e nate kondra ke tyre fakireve.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

AI qe e do aq shume TI krenohet se mu ne mes te tiranes po ndertohet xhamia me e madhe e ballkanit.