Ambasadorja e re amerikane në Shqiperi

qe asnjeri nuk do tjetrin nuk eshte fenomen i pjedhur vetem shqiptar, eshte fenomen planetar, edhe evropian dhe amerikan, bile edhe kinez. Ambjenti shqiptar ka disa specifika, qe per me teper nuk jane vetem shqiptare, dhe nga pikpamja e urrejtes ose racizmit Shqiperia nuk eshte nga te parat ne liste.

Nuk thashe qe eshte fenomen vetem shqiptar, as qe shqiptaret jane me racistet, por po flisnim per ambientin ne Shqiperi dhe kjo do te jete ambasadore ne Shqiperi. Pak rendesi ka nese fqinjet jane po ashtu raciste. Kjo do vije e do degjoje Canin dhe koqet e tjere shqiptare qe mbushin ekranet. Ne fakt eshte me shume ceshtje kulturore. Nuk besoj se ata e perceptojne si racizem nese thone “he mo se te gjithe njesoj duken”.

Te keqen e mendjes. Ashtu mendon se punon DSH? I rendisin ambasadoret sipas ngjyres: bardhacuk, verdhacuk, zezacuk?

ne fakt kritika ime nuk i drejtohet Canit apo Kadarese, apo Heminguejt, i drejtohet me teper nje konsiderate te lehte per te konsideruar racist nje qe shprehet kunder te tjereve ne menyre ekspilicite si Hitleri. Ne fakt i gjej raciste edhe shume nga ata qe mbahen per demokrate te medhej qe nuk kane pargjykime ne plan te gjere, per ne plan te ngushte i kane qe ç’ke me te, me keq se Hitleri.
Konkretisht me ka bere shpesh vaki te takoj njerez te hapur pa paragjykime, tip amerikonesh me nje fjale, qe pranojne tjetrin deri ne nje fare mase, por jo komplet. Psh i fundit ka qene nje drejtues ndermarrje, nuk e kishte fare problem te merrte ne pune nje maroken si puntor, por kur i thashe per provokim se a merrte ne pune si sekretare nje marokene, u menu para se te fliste.
Me i fjale ka teste per te kuptu kush eshte vertet demokrat i modh, dhe ketyre testeve nuk i shpeton qenia demokrat, duhet tjeter gje per t’i shpetu testit.

Sekretari I shtetit kur emeron ambasadoret kendon:
Po kendojne 6 bilbile
3 te verdhe e 3 jeshile :blush:

1 Like

Kthup, testi per kete sekretar te shtetit te shtetit te modh demokrat amerikon politikally korret eshte:

Mire qe ke bo me knu bilbilat e shtetit, por ti pranon qe goca te marre per burre nje maroken? Dmth qe bilbilushi maroken te çarfalise mitren e races ariane (Cane), dhe nipçja jot te jete prodhim i nje bilbilushi maroken?

pra si ne çdo rast tjeter problemi del vertet ne problemin seksual, aty thyjne dhomet te gjithe (edhe delta pa dhome aty i ka thy). Ne fakt edhe Amerika eshte vend i deshtuar sepse nuk ka mundur te kaperxeje humneren midis races ariane dhe asaj zezake. Dy shekuj vetem lloqe demokratike, dhe pak martesa midis dy komuniteteve qe vazhdojne te jene te ndara. Per tu pallu, pallohen me njeri tjetrin, per tu martu jo. Zezaket jane te mirre per kengetare qe bojne rifss-a, atlete, boksiere, per tu pallu, po per tu martu, ndalu beg se ka henek, se eshte grupi i Bençes me i modhi ne bote.

Pa beja pyetjen test komunistit me te modh te blogut, Stalker? Ose Korrikses komuniste t’modhe, çfar menimi ka per manallin zezak?

Nuk mund të krahasosh Amerikën me europen, është 100 vite përpara në këtë aspekt.
Mbase gjuha ben të vetën, Europa është akoma e izoluar në shumë ishuj lingustik.

as qe e kam pasur ne mend te bej krahasim te Amerikes me Evropin ne kete rast. Dhe e di mire qe Amerika eshte jo vetem 2000 vjet para Evropes, por as ka te krahasuar sepse eshte cilesisht gje tjeter me Evropen nga kjo pikpamje. Amerika eshte krijuar si pakt midis ndasive te ndryshme, eshte krijuar per t’i ik Evropes, per t’i ik fundamentalizmit evropian, Hitlerit.

Ne fakt jam duke krahasuar Ameriken me vetveten, Amerika nuk eshte me vetvetja, dhe kjo ka ndodh ne menyre te dukeshme mbas viteve fatidike 90, kur morri fund Komunizmi.

Per ta kuptuar kete duhet bere pyetja: po une a jam vetvetja? A jam une qe ja kam çare cipen mamase me kaptine kur dola nga vagina? Ti jo vetem qe s’ja ke bere kete pyetje vetes, por spostohesh ne blog si zog i porsa dale nga veza qe mban cipen e levozhges ne koke.
Ti e di ku e pe krahasimin e Amerikes me Evropes ne komente e mija.

Kjo pyetje duhet bere edhe për Pakistanin atehere

cila pyetje, a e ka Pakistani akoma levozhgen e vezes mbi kaptine?

Nëse pakistani është vetvetja :slight_smile:

Nese Amerika nuk eshte me vetvetja, pse te jete Pakistani qe ka ambasador amerikan ne Amerike?

Sepse është një cike me e vjetër se Amerika. Plus që dhe Amerika do ketë ambasador Pakistan

tani jom duke u mor me marangozlliqe e s’kam nga me u mor me teper me ty. Dhe nuk ja vlen se nuk ke kuptuar asgje nga ironite e mija. Ose ben sikur.

Ja gjeten noi dashnor serb kesaj, apo akoma?

Ka nje gje me shqipot .jane raciste apo thyeres te ligjit pa e kuptuar se jane te tille .
Muhabet familjar me nje te ardhur nga shqiperia per vizite.filloi te tregoje I revoltuar se polici ne shqiperi i kishte vene gjobe atij ,qe ka njefare emri e paraje per mosvenie te rripit te sigurise dhe perdorim I celularit be timon.meqe polici kishte dhe nje aksent fshatari ky I ishte kthyer “fshatar muti u bere ti etj”.polici kishte thirrur patrullen.ne patrulle I kishin dale dy te njohur .muhabeti kishte vajtur deri tek shefi.si perfundim gjoben ia kishin falur .ky tipi biseden e perfundoi me klishene shqiptare “s’behemi njerez ne more jahu “.por me kete shprehje nuk kishte parasysh veten qe kishte thyer ligjin por policin fshatar qe kishte guxuar ti vinte gjobe atij qytetarit.jo shkabe nuk ishte shpellar po nga ata te zones se pare operative .

1 Like