Antisorosianet shqiptarë nuk janë vetëm

Vala antisorosiane ka kohe qe ka mberthyer disa vende te ish bllokut lindor. Sidomos vende qe perballen me probleme te mprehta sociale dhe ekonomike perpiqen shpeshhere qe shumicen e ketyre problemeve ta lidhin me emrin e Sorosit dhe OJQ-te qe financohen nga ai. Per shembull, Kryeministri i hungarise Viktor Orban, nje nacionalist i terbuar dhe antieuropian i oreve te para, megjithese ka perfituar me pare vete nga bursa te sorosit i beri thirrje popullit hungarez ta ktheje vitin 2017 ne vitin e “rebelimit kombetar kunder Sorosit dhe forcave perfaqesuese te tija ne vend” ne menyre qe ti “flaknin ata njehere e mire jashte hungarise”.

Ky sulm i Orban dhe i partise se tij Fidesz ka kohe qe ka filluar ne Hungari megjithese ishte pikerisht nje OJQ e financuar nga Soros ( tasz) qe e mbeshteti ate ne kohen qe ishte ne opozite kunder koalicionit qeverises social-liberal. Pak kilometra me tej, ne Rumanine e perfshire nga protestat anti-korrupsion, ishte pikerisht koalicioni tashme qeverises psd-alde, qe ne valen e luftes kunder forcave “antirumune”, perhapi thashathemin se kryeministri i atehershem dhe kundershtari politik dacian ciolos ishte nje femije i jashtligjshem i sorosit. sado qesharak te duket ky thashathem, kryeministri i atehershem u detyrua te dale ne media dhe ta pergenjeshtroje kete fake-news.

Edhe ne Serbi fryma antisorosiane u shpreh qarte ne nje interviste te kryeministrit Vuçiç kur e quajti drejtoreshen e qendres per studime euroantlantike ne Beograd, Jelena Milic, nje mercenare te Sorosit qe mbeshtet levizjet antiserbe. Shembulli me tipik i ketyre zhvillimeve te fundit eshte Maqedonia dhe ish kryeministri Gruevski i cili i kercenuar nga hetimet qe po zhvillon prokurori i posacem kunder tij dhe aferave te tjera korruptive, u ankua per nje fryme sorosiane antimaqedonase ne vend te mbeshtetur edhe nga ambasadori amerikan. Siç duket, ish vendet e bllokut komunist qe kane probleme me drejtesine, korrupsionin dhe skandalet politike, e kane gjetur dhe njehere tjeter burimin e gjithe ketyre problemeve: armiku i jashtem pertej oqeanit.

3 Likes

Nuk jane vetem vendet Lindore por edhe Perendimore dhe SHBA-ja…

Ja per shembull,si shpjegohet fakti qe dy patriote te thekur 24-■■■-atsh si z.Berisha dhe ti,jeni trapista dhe antisorosista si Vucici,ndersa nje soroiste si ajo Jelena,pati guximin t’i thote Vucicit se ne Kosove ka ende varre masive shqiptaresh,ndersa nje soroist si Edvin Kristaq Rama pati guximin t’ia thote ne Beograd qe Kosova eshte i pavarur.

Na u be Sorrosi si dr. Evil

1 Like

Keshtu pergjigjesh kur nuk ke pergjigje he.Kujtova se e kishe marre vesh pse blogu ka mbetur per lesh dhe mban ere shurre Shqupi sa hyn.Hajt te fala Trapit dhe mbaje fort punen e re,se mos e ndryshon prape dhe voton per liberalet heren tjeter.

U shqyen nga gurmazi djemat (tm Pjeri) ketu duke na thene qe demonstratat pas zgjedhjeve te Trump jane paguar nga Soros por s’po na thone ku aplikohet per nje pune te tille. Te pakten te marrim ndonje $ se eshte bere keq tani qe do na heqin dhe ndihmen sociale. Sa para paska patur dhe ky qerrata cifut kapitalist!

Prit pak se tani po bej lidhjen: cifut (tm gjarperinjte e bardhe dhe piktoret suedeze), kapitalist por qe financon komunistet… Prandaj urrehet nga Arjanet e qelibarte qe ndoshta kane dhe ndonje inat te vjeter se s’kane marre ndonje burse dikur nga Open Society.

Ja ca shkruan Washington Times per lojerat e Sorosit me politiken shqiptare

Per kamunistat shqiptare sorosi eshte revizionisti I rradhes😄Soros ne litar ashtu si baballaret ne 1945 "kriminelet ne litar ".

1 Like

Çeshtja Soros eshte tjeter shembull ilustrues i dyfelerise se botes, e cila eshte njekohesisht e hapur dhe e mbyllur, perkatesisht e majte dhe e djathte.

Çdo lloj interpretimi i njeanshem, ose i çfardolloji tjeter, e nxjerr boten ambige, absurde, siç eshte ne fakt ambige dhe absurde edhe figura e hapur e Soros, perfshire edhe kunderfigurat dialektike te tij te mbyllura.

Cilet perendimore mor plak???

Ndoshta te gjithe zvarraniket e korrupsionit dhe bythelepiresat e trojeve shqiptare nuk ushqehen nga sorros, por te gjithe ata qe ushqehen ne sorros jane bythelepiresa dhe zvarranike e zhvates.
Per me teper, shih: shoqerine civile, ojq-te, mediat dhe gazetarine, opoziten, pushtetin. Dmth shih perfaqesuesit dhe nivelin.

arriten ta shtyjne pa afat vendimin e gjykayes fr. per Ramush Haradinaj

Ad artisti, Washington Times nuk eshte Washington Post.

Nese ke ndonje mundesi qe te me vesh ne kontakt me Soros ose ndonje nga organizata e tij qe te marr dhe une pagese te lutem ma bej kete nder, thjesht per njohjen e gjate virtuale qe kemi. Vertet jam lodhur duke lare pjata dhe s’po ja dal dot.

P.S. Nuk e vesh me uniformen e kuzhinjerit?

Paskemi pas Sorosin, dora vete ne peshk: http://www.gazetatema.net/web/2017/02/11/pergjigjia-e-soros-per-akuzat-nga-shqiperia-e-ballkani-na-sulmojne-ata-qe-deshtuan-ne-vendet-e-tyre/

Ose e vlere$oka me gjithe mend shume kete platforme dixhitale sa te shkruaje nje mesazh kaq te personalizuar.

pse, ka shqiptarë antisorrosistë? unë nuk di që në shqipëri të ketë ndonjë levizje apo parti kombëtariste. aaaa,nqs ka ndonjë që për efekt të ‘‘llogjeve të kavajës’’,përpiqet të futë çetën e saliut tek antisorrosistët,tjetër muhabet pastaj! sidoqoftë,fakti që sorrosizmi,ose antikombëtarizmi,në shqipëri,përfshin gjithë spektrin politik,tregon që ne ku ta gjenim të ishim si vendet e evropës lindore! po jemi më keq! jemi si afrika e zezë! po kur dalin edhe këta të kombit ‘‘kosovar’’ kundra sorrosit,është për të vënë duart në kokë! sepse mbështesin një ide që ka dalë nga serbia dhe është shtyrë nga sorrosi. e vetmja gjë që ka ngelur pa parë akoma është të dalë muç nanua me lubonjën të qëllojnë me vezë portretin e jorgo:grinning: sorrosit

1 Like

haha, keta te temes mire qe ta perdorin shkrimin po nuk te thojne as faleminderit!!!

1 Like

Socialistet heqin bustin e Hillary Clinton në Sarandë. Qytetarët: “Ngaqë fitoi Trump”.

“Ne jemi të bindur se busti i Hillary Clinton, si figurë emblematike e politikës dhe diplomacisë amerikane, me kontribute të drejtpërdrejta edhe për popullin shqiptar, i bën nder Sarandës, qytetarëve dhe miqve të saj, kudo në botë”, – tha gjatë ceremonisë kryetarja e Bashkisë së Sarandës, Floriana Koka.

…bo bo sa te pershtire