Bashkia Tiranë ngre monument për viktimat e grushtit të dështuar të shtetit kundër Erdoganit

ne kemi per t’i zhduk te gjitha plehrat ateiste ngado, ashtu si i kemi zhduk nga arsimi.

Tutje plehra ateiste staliniste, tutje, ne Stalingrad e keni vendin!

Ne e kemi vendin ne Hitlergrad! Hail! Hail! Hail!

Na njoftoni kur te mbarojne trazirat e Hong Kongut dhe te ngrene edhe kinezet memorial.

Faleminderit paraprakisht.

Po me ca motivacioni, ju lutem, ma shkocit ndokush? Na shkerdhyn dinjitetin ne e kemi patur kund keta zgjebsa.

Jo, nuk eshte aq i thjeshte Stalingradi (sigurisht qe nuk e mora rastesisht si shembull!), sepse qofte dhe fakti qe sot ai qytet mban emer tjeter, e komplikon (dhe nuk e thjeshteson) punen e tij.

Dua te them: nuk u gjendet pergjigja ketyre puneve (emertesave, monumenteve, skulpturave, parqeve, pllakave perkujtimore…) duke argumentuar me “se keshtu e se ashtu”.
Por ne si popull e kemi cik te zhviliuar semundjen e “edhe… edhe” : ne duam edhe te na çliroje gjysmen e kombit superfuqia e vetme planetare, edhe na pelqen qe nje vend jo fort i neglizheshem te deklaroje se “po u sulmua Shqiperia, Turqia hyn ne lufte”, edhe…, edhe… , por edhe ti tregojme vendin amerikanit qe nuk levizim nga taksa 100%, edhe turkut ti themi otoman, edhe… edhe… .

Dhi e zgjebosur bishtin perpjete

ps: po sikur ti leme disa gjera real-politikes (Stalingradit :wink:) nuk do ishe keq. Packa se une e di qe ti mendon se e kam keq

Nuk e kuptoj ça interesi ke me dizinformu. Une kam 3-4 kusherira qe kane bere kolegjet turke, biles njera edhe universitetin e tyre: jane te gjitha me shalë jashte nga mengjesi në darke.
Po e kam gjithe e me te veshtire te kuptoj fiksimin tend religjioz, nderkohe qe nuk ka asnje baze (cf. shalet e kusherirave)

ti ke te veshtire te kuptosh fiksimin religjioz te sices me dy cica antireligjioze dhe antimyslimone, sepse ke te veshtire te kuptosh fiksimin tend religjioz antikrishtere francez antifront nacional.

Kuptimi fillon nga vetja, nequicquam sapit, qui sibi non sapit.

(kjo e shaleve te kusherirave me pelqeu, eshte ne stilin tim)

Po pse memorial vetem per grushtin e shtetit te 2016 dhe jo te1960,1970,1980 ,1993 etj?

2 Likes

Turkut as ju kerkua e as nuk levizi as gishtin kur Kosova spastrohej nga forcat serbe. Turqia me Serbine kane relata te shkelqyera dhe nder shekuj kane punuar bashke per ti bere zap shqiptaret.

Dumbabistet mallengjehen me deklarata boshe qe sulltaneve te rinje nuk i kushton ASGJE per ti leshuar nga dy e tre ne dite.

1 Like

Nuk ke bythe te me thush mu genjeshtar sepse kusherirat e tuja dalin shalejashte.

Medreseja shqiptare eshte e kontrolluar nga nje PALE ne kete konflikt fetar i cili nuk duhet lejuar te ndodhe ne Shqiperi (kontrolli eshte i tille sa edhe kujdestaret e konvikteve jane turq!). Te gjith keta mbetjet otomane, liberale ose jo sipas kaplloqes se atyre me kushurira shalejashte duhen zbyth jashte kufijve te Rrepublikes Se Shqiperise.

perveç mbeturinave otomane qe nuk arriti me i vra Skenderbeu ne filmin sovjetik, nga Shqiperia duhen flak jasht edhe bajraktaret e veriut, te gjithe te PD-istat e Sales, te gjithe maloket spijune te serbit, te gjitha kusherirat me shale jashte, dhe te mbeten ne Shqiperi vetem palloshet jugore, grupi i Bençes, te gjitha sicat me cica kusherirash.
Vetem atehere Shqiperia do te jete si shpirt si Amerika.

Sepse ky deshtoi (dhe aq me mire). Ata te tjeret ja dolen te triumfonin.

ps: kur te kalojne vite dhe Erdogani te kete vdekur (pa merak, i vdekshem eshte dhe ai), turqit do ja dine per nder TE PAKTEN PER KETE : per here te parë në historine e Turqise nje civil (president, kryeminister, pak rendesi ka) arriti te beje te deshtoje nje grusht shteti ushtarak.

ps2: sipas teje, si shpjegohet qe ketij te gjithpushtetshmi, te tmerrshmi, diktatori… etj etj Erdogan arriten ti bejne nje grusht shteti?

1 Like

“Sulltani i ri” eshte epitet. Qe nga ky moment e kemi te pamundur te komunikojme seriozisht

1 Like

s’ka me asgje serioze ne Peshk, ka vetem grotesk kriminal dhe kriminalitet puro.

Nuk me prish pune mua jo, por mos na shit brrockulla. Ti e identifikon Turqine me islamizmen, dhe i gezohesh e trumpeton slloganet bosh te atyre qe ne vendin e vet shihen si percares e sulltane te rinj. Term jo i shpikur nga une por nga ata te cilet e akuzojne ate per shkaterrimin e shtetit laik turk. Ate fryme murtaje mbroni edhe ne Shqiperi.

Mqr fjala une ne kete moment ndodhem ne Turqi. Njerezit e arsyes, llogjikes e kultures jane ende gjalle e me dhjetra miljone.

1 Like

Nderkohe qe gjeresisht u pranua se ky grusht shteti me permasa ushtarake lilipute ishte kuruar nga vet sulltani.

2 Likes

Filmi Skenderbeu, film i modh shqiptar me aktor sovjetik nga Stalingradi.

Lajmi i mirë eshte qe ende jane nja 13 a 14 shqiptare qe u pengon ky memoriali i erdoganit ne tirane.
Perndryshe edi rama (po edhe berisha) me masakru foshnje ne shesh, live para kamerave, militantet e tyre sdo te levizin nga llogoret. Do te gjejne menyra per ta “thjeshtuar” aktin.

1 Like

Censure fetare? :joy:

you are really funny

Shqiperise fatkeqesisht i mbet ti uli breket vullnetarisht ose t’ia grisin ne proces se as per t’ia ulur nuk do te kene miresine t’ia ulin.

1 Like