Berisha nuk ka kujt t’i flasë


#23

S’ka kujt ti flase se hengri mut kot e I foli goja para mendjes me caderen e lirise republiken e re etj .
Edhe fishekun rezerve Te vjedhjes se votave ne rast humbje me Te cilat hidhte turmat ne sulm per Te destabilizuar qeverine e plasi pa filluar lufta hala
Ajo qe I vithisi ne hale demokratet ishte prupaganda kondra kanabisit .me parullat e luftes kondra droges fiton pika ne shba ku me kete aktivitet merret nje pjese e vogel e popullsise zakonisht pjesa me precedents penale.por ne shqiperi ku eshte perhapur gjeresisht Te bec fushate elektorale me flamurin e kondra droges do Te thote Te bec premtim se do I heqesh buken e gojen tre cerekut te popllit.keshtu qe dhe dilema e fshataresise kanabiste ishte :a do votojme per PS qe na lejon kete aktivitet apo do votojme PD qe premton ta zhduke e ta na heqe buken e gojes?


#24

Sali Berisha, pro Lulzim Bashës


#25

Buall Mavria dhe Sozia duken te lumtur pas humbjes se zgjedhjeve :grin:


#26

Berisha: “PD, padiskutim, është në vështirësi serioze. Ka pësuar humbjen më të thellë në historinë e saj"

http://m.oranews.tv/vendi/berisha-thyen-heshtjen-ka-nje-mesazh-per-kritiket-dhe-ata-qe-duan-rikthimin-e-tij/

Jo mo jo, votat u vodhen :v:


#27

PDja asht ba si ajo rraqja e vjeter kur je tu ba seleksionim ke shpia - e man n’dore dhe je ne medyshje,ta majsh apo ta hedhesh.

Bravo Edvin Kristaqi!


#28

Ka nje muaj apo dy qe nuk flet dhe ja shikoni sesi ekonomia po gjallerohet, njerezit ndjehen me te cliruar, natyra me e qete. Pale sikur te ike per fare nga kjo bote cfare permiresimi do te kete ky vend! Por nga ana tjeter, do ta vuajne ata/ato te ferrit, me keq do ta beje.


#29

ja,votoi edhe fronti demokratik! 92% për pasardhësin e dashur të partisë e popullit tonë,shokun lulëzim sali bash-isha!
po qe gjallë saliu,edhe për 4 vjet luli do kryesojë partinë e kapos:grin: e vërteta është që ajo parti nuk ka shpëtim,as me lulin,as me selamin,as me dreqin e të birin! ajo është parti antikombëtare dhe e tillë do shpërbëhet!


#30

Lulzim Basha ka dy zgjidhje përpara nëse synon të jetë lider dhe të mbajë të bashkuar demokratët.

E para të deklaroj mënjëherë se nuk njeh marrëveshjen e 18 majit me Edi Ramën, pasi siç tha edhe vetë pas zgjedhjeve të humbura se “u vodhën, u blenë nga mafia e drogës dhe se Rama shkeli marrëveshjen”.
E dyta, Lulzim Basha duhet të vendos, sot, hapur dhe pa asnjë hezitim se PD-ja do të njohë fraksionet në parti, bile edhe me statut të ndryshuar. Dhe që të jetë lider më i fortë dhe të krijojë besim në një parti tashmë të përçarë, duhet të thërrasë kongresin e PD-së për ndryshime statuore, ku antiBashët të gjejnë veten në statut e jo nga mirësia e Bashës.

Kështu bashkohet PD dhe opozita e djathtë. Kështu mund të vijë në pushtet. :v:


#31

Kapo siç duken bathet, qenke zhgenjyer nga binomi Buall Mavria-Sozia. Lexo kete te 1995;
" …Një tjetër gjë që duhet bërë me urgjencë, është futja në sektorët ku punonin e shumë specialistave të P.S apo jo të saj, që u pushuan nga e ashtuquajtura reformë. Mua me duket absurditet që një specialist të x fushe , ta nxjerrësh në asistencë, pse është anëtar i një partie opozitare. Këtu humbet e gjithë shoqëria. P.P.Sh. krahas një llumi që u rreshtua tek P.D., parti të tjera e një pjesë që s’u duk më në skenë, kishte dhe plot anëtar të ndershëm, që ose ndenjën mënjanë (pra u tërhoqën) ose u rreshtuan tek P.S. Kjo pjesë e mirë dhe e ndershme jo vetëm që s’duhej hequr, por duhej stimuluar nga ana morale të paktën.
Sot po të shohësh administratën e Sali Berishës, vë duart në kokë. Nuk mund të zgjidhi problem (njeri i thjeshtë) po nuk dha lekë (ryshfet). Pa llogaritur sorollatjen e njerëzve, sa nga njëra zyrë në tjetrën. Lëre pastaj orarin e zyrave, ku nëpunësit/set e hapin dhe e mbyllin zyrën sipas qylit dhe jo sipas orarit zyrtar. Si duket dhe zyrat janë privatizuar. Të mos flasim pastaj për korrupsionin moral, që s’dua ta besoj ose që s’dëshiroj ta besoj në përmasat që flitet. Në kohën e E. Hoxhës, vërtet që kishte (raste) korrupsion që dënohej me ashpërsi nga sistemi i tij, por korrupsion të këtyre përmasave gjigante s’besoj se ka në ndonjë vend të Evropës a të Mesdheut. Të mos flasim (krahasojmë) me vende të tjera që s’i njohim.
Korrupsioni nuk luftohet me llafe, me moral, por duke krijuar premisat e perspektivës, të sigurisë ekonomike jo vetëm të së ardhmes por dhe të së tashmes, ta ndjejnë njerëzit se ka një “zot” që i ndihmon, një “krah” ku gjejnë mbështetje, një “rregullator” të jetës së tyre, të ndërthurura (këto pika) dhe me kontrollin nga poshtë, e cila është një levë e dobishme në duart e shoqërisë (jo të shtetit) në luftën kundër korrupsionit.
Pra këto gjëra, këto probleme të rregullosh, që nuk kanë ndonjë filozofi të madhe, por ndershmëri, kurajo e zgjuarsi kërkojnë, i ke hapur popullit, vendit tënd, një faqe të pastër e të sigurtë drejt mirëqënies.
Dua të shtoj se jo të gjithë nëpunësit janë të korruptuar. Ka nga ata të P.D ose jo, që janë shumë në rregull me punën, me ligjin ose që përpiqen të paktën të rrinë të rregullt, të ndershëm. E këta, nëse fiton P.S. vitin tjetër (1996) të mos hiqen nga puna, por të qëndrojnë e të jenë mësim për ata që do të vijnë më vonë…"


#32

Basha eshte nje rrenacak i pashoq! Ai vetem genjen gjithe diten e dites. Kete gje e dine te gjithe te PD-se. U rizgjodh si zgjebs ne krye te PD-se sepse ajo eshte parti e mjerimit intelektual, parti e shkerdhyer dhe e veteshkerdhyer nga krimineli bedrisha. tashme ajo eshte nje funderine muti e shperbere, te cilat nuk mundet dot me te ribashkohet. Nuk ka njeri qe beson tek basha, thjesht jane mercenare ata qe i rine prane. Sigurisht qe pjesa e pakenaqur e PD-se taniu do te krijoje nje force tjeter politike pasi do te duan te ruajne ate elektorat qe i mbeshtet.


#33

Kush e ka shkruar kete mo kapo?


#34

Aleko, nga PD e PS kane dale gjith ato parti te vogla.


#35

Qenka editorial i “Koha Jone” :joy:
Ate po thosha me vete biles : keto gabimet-perla nuk mund ti beje asnje gazete tjeter pervec asaj

"É para të deklaroj(ë!!) mënjëherë se nuk njeh marrëveshjen e 18 majit

"E dyta, Lulzim Basha duhet të vendos(ë!!) sot

:joy::joy:

Amà paske lene pa publikuar kete thagmen në fund fare të éditorialit të Nikolle Lesit :

Në konferencën e parë të shtypit, pas rizgjedhjes, Lulzim Basha nuk përmendi 18 majin, as rrëzimin e qeverisë Rama dhe nuk tha asnjë fjalë për nisjen aksionit për krijimin e një FRONTI OPOZITAR kundër kryeministrit Rama.

Mundet ta ketë lenë për një ditë tjetër platformën e re për PD. Sot ishte në festën e fitores si kryetar, pasi mund të rrezikohej seriozisht nga Eduard Selami !

:joy::joy::joy:


#36

shume mire, halabakeria dhe krimineli le te vazhdojne te kene perfaqesine e tyre ne parlament.
Mbajme shprese qe paudhesite e mbrapshtesite e PD t’i korrigjojne te barazlarguarit, ashtu sic duhet, ne rruge ligjore. Po shpejt ama se njerezit s’kane nga dy jete


#37

analize politike:


#38

Prestigjiozja “Le Figaro”: Shqiperia ne depression.Varfëria dhe korrupsioni i bën shqiptarët azilkërkuesit kryesorë në Francë

Mungesa e mundësive për rritjen e mirëqenies, tranzicioni i zgjatur dhe mospasja e perspektivës e kanë thelluar depresionin në shoqërinë shqiptare. Importet e medikamenteve antidepresive Loram dhe Xanax u rritën me ritme dyshifrore në vitin 2016.
Mjekët pohojnë se, numri i të prekurve është shtuar ndjeshëm tre vitet e fundit sidomos përhapje të sëmundjes në mosha më të reja. Vetëvrasjet janë shtuar.Sipas raportit të fundit te ISHP-se 1 në 4 persona vuan nga depresioni.
Rruga e vetme e shpetimit nga kjo gjendje katastrofike eshte ajo e braktisjes se vendit nga ku sot shqiptarët zënë vendin e parë në podiumin e trishtë të kërkuesve të azilit në Francë me 7432 kërkesa në 2016, edhe para sirianëve,
Në një reportazh të ditës së djeshme që i referohet çështjes së emigrimit masiv të shqiptarëve drejt Francës, theksohet se situata me azilkërkuesit shqiptarë paraqitet aq alarmuese, sa që vetë ministri i Brendshëm francez, i ka telefonuar i shqetësuar kryeministrit Edi Rama, duke i kërkuar llogari për këtë gjendje të krijuar duke I dhene 3 muaj kohë për të ndalur fluksin e azilkërkuesve,ne raste te kunder, rekthehen vizat.


#39

kapo fuksi 2-leksh, po dyfishimin e importit te prezervativave pse nuk e permend? E harrove porosine peshkore: a ke zon dashnore?, krahas: i ke pi ilaçet?


#40

Maroi fluksi drejt Gjermanise siç duket dhe eshte hapur drejt Frances, ose ata qe ikin nga Gjermania, shkojne drejt Frances.