Bob Dylan fiton Çmimin Nobel në letersi!

Une Dylanin e kam pa 2 here ne koncert dhe me eshte kriju nje fare antipatie (ndonese heren e dyte me pelqeu me shume se te paren). Cohen vetem nje here po ishte dicka thjesht e magjishme. Duke qene se nuk po flasim per letersi ne sensin rigoroz te fjales, une do ia kisha dhene Cohen per anen muzikore dhe interpretuese. Po ne se shohim angazhimin, atehere e meriton Dylan (nga te gjallet). Dhe kjo e dyta vlen me shume per jurine e Nobelit.

Uee car koicidence, tani po jep radio “Dance me to the end of world” te Cohen

me vjen cudi qe shqiptaret brofin nga gezimi per bob kengetarin,nderkohe qe Kadare ishte i dyti dhe ju be padrejtesi. Bob nuk e arrin kurre nivelin Kadare. Vepra e Kadare eshte madhore dhe kerkon ti dedikohesh per gjithe jeten ashtu si beri kadare. ndryshe nuk arrihen kurre kryeveprat e kadarese. kadare nuk u mor as me kritike as me muzike.

1 Like

ok. ja ta sqaroj me mire se cfare dua te them. -shiko, Beatles fituan aq shume popullaritet te masat.:stuck_out_tongue: , saqe eklipsuan te gjithe muzikantet e asaj gjenerate, (jo vetem Bob Dylan). ose ndryshe mund te themi qe muzikantet e asaj periudhe nuk morren vemendjen e merituar te publikut per shkak te dominimit total te Beatles…
edhe kur mender pirdhnin Beatles (si p.sh kenga Obladi-Oblada, kenge per nivelin e femijeve te kopshtit kjo), publiku automatikisht e quante perle, muzike hyjnore.:smiley:

ndersa Bob Dylan, nje kantautor qe zakonisht shkruante tip baladash, here depresive ku ankohej papushim :grin:, here te kendshme… megjithate ka bere ca kenge te bukura. duhet thene qe Bob Dylan ka shkruar kenge edhe per muzikante te tjere te shquar, p,sh Jimi Hendrix

1 Like

Na asht msu veshi me ritmin e gun’s and roses per ket kangen.

Nuk e besoj. I takon ketij tjetrit.

ka ardhur dita e qametit si mund te marre nje kengetar cmimin nobel per ca poezi “novatore”, sado te mira qofshin. a mund te krahasohen me vepren gjigande te kadare??? te gjithe ata qe gezojne per bob jane pa dyshim letrare amatore qe nuk njofin specifikat e studimit te veprave letrare dhe nuk e kane idene cilat detaje karakterizojne nje shkrimtar te denje.pika qe su bie.

po e drejte. gun’s n roses , shenuan goxha hit ne vitet 90-te me kete kenge. dhe nuk eshte i vetmi version disi ndryshe… eshte kenduar edhe nga muzikante te tjere me pare.

Bob Dylan eshte quajtur heret “poeti amerikan”…per mendimin tim ai e meriton, pasi eshte i rralle ne mos i vetmi (te tjeret si l cohen etj as qe nuk i afrohen fare…vetem jane munduar te kopjone ) qe nderthuri jo vetem poezin me muziken por edhe prozen apo tregimin…dhe per me teper i interpretoj atto si “the one and only BOB DYLAN”. Ndoshta eshte i vetmi kengetar me ze jo profesional por gjigand,dhe me tingujt e kitares, harmonikes apo pianos qe ben te thjeshten te tregoje madheshtine e saj…

" Cmimi me i larte se jeta " ( Kapiteni Klos ). Bob Dylan Nobel ne letersi ??? Not a big fan. What’s next ? Shukri Xhelili " Kepucen e Arte " apo Sarah Palin " Oscar " ? - P.S. Ticketmaster just notified me : Congratulation ! You are going to Jon Bon Jovi concert : This house is not for sale tour . Lucky me !

Boooh, si mund të kuptohet kjo?[quote=“Lizander, post:21, topic:505”]
Une Dylanin e kam pa 2 here ne koncert dhe me eshte kriju nje fare antipatie
[/quote]

ahahahha, po i bie mohit ashiqare vedit :stuck_out_tongue:

1 Like

4 Likes

Duam vitin tjeter Cmimin Nobel per Zhuliana Jorganxhin!

nuk jam dakord me asnjerin prej konstatimeve ne kete koment (as ate per Obladi). Beatles nuk kane asnje lidhje me Bob Dylan pervecse kane qene bashkekohes ne kulmin e veprimtarise se tyre. ka pasur hapesire per keta te dy dhe ca te tjere, pa eklipsuar njeri-tjetrin.

2 Likes

nuk e di moshen …dhe kohen e ketyre qe me teper me vjen keq se flasin para kohe ose duke pare vetem “kopertinen” e B Dylan. edhe keto perkthimet e disa kengeve te tij ne shqip, ska gje te keqe, pervec se nuk e kuptoj nese i ka nxjerre ketu per te treguar cfare. “like rrolling stone” eshte cilesuar disa here si kenga me ebukur e shekullit…(cdo text i dylan eshte nje proze, nje poezi, nje tregim me kuptim te thelle…ndikimi i permbajtjes se kengeve te tij eshte qe nga thjesht dashuri…deri ne politike e filozofi…ato kane ndikuar dhe kane frymezuar jo vetem njerez te thjeshte, por edhe artiste te tjere te mdhenj, muzikante, shkrimtare, …deri aty sa ai ka krijuar rrym te vecante)vleresimi eshte bere mga shkrimtar e artiste analiste kritike etj…per ju qe nuk e njihni mire do ishte me mire te Google shume se perndryshe treghet lehtesia qe merren gjerat ne pergjithesi dhe duke folur para kohe vazhdon behen gabime dhe humbitet rastesia per te ditur me shume…peace.

ska problem. nuk eshte e nevojshme te biem dakord.

1 Like

lizander…pse e ke pare dy here kur ste pelqeu heren e pare…ki parasysh nje gje…dylan nuk eshte show man. gruaja ime me tha te njejten gje pas koncertit. por i dhashe te drejte se kurre skish bashkuar emrin e tij me kenget qe kish degjuar. rruges per ne shtepi i vura kenge te dylan pa i thene se kush eshte… kur arritem ne shtepi me tha ;shyqyr qe vure muzike ne makine qe na kenaqe :). dua te them qe shume kengetare ne koncerte kendojne kenge te albumeve te reja dhe rralle te vjetra…e sidomos dylan ka 100ra kenge te tijat dhe eshte akoma ne action. shume grupe te medhenj kendojne kenget e t ij…megjithate mos u dorezo…degoje shpesh…meqe je edhe i letersise mundohu te degjosh textin…e di qe eshte pak i veshtire te kuptohet kur kendon…personalishte eshte my favorite artist.

1 Like
  1. shqiptaret ne pergjithesi flasin gjuhen shqipe
  2. ka shqiptare qe dine shume mire anglisht (keta mund t’i shijojne ne origjinal)
  3. ka shqiptare qe nuk dine shume mire anglisht (keta mund t’i shijojne dhe ne shqip)
1 Like

ore ka shkruar ndonje liber Bob Dylan, apo gjendet vetem ne kaseta, cd dhe mp3 ?

Fjalia e fundit eshte fjalia me me vend qe ke thene. Theksi tek " PERSONALISHT " ( pa E ne fund). Ma bo hallall se nuk njifemi, por nuk ka arsye t’i zvoglosh bashkbiseduesit me terma : ju qe nuk e njifni, dhe ne qe e kemi pas me i lagje etj, etj. Une mund ta google per dy jave rresht, mund ta degjoj 24/7 deri sa te me plasin veshet. Ne rast se ne fund nuk me ngjit, nuk do te thote se nuk mor vesh nga muzika ose bota ne pergjithsi. Isoj si me te thone une ty nigjoje Justin Bieber ose dike qe ti nuk e vlerson dhe do te mushet menia pse ka 50 million twitter - ndjekes. Peace out !

1 Like

@BeluliXVI
kryesisht vetem tekstet e kengeve. duhet t’i kete dhe ne forme libri, ma do mendja.

1 Like