Bob Dylan fiton Çmimin Nobel në letersi!

Sapo!!

:heart_eyes: :heart_eyes: :heart_eyes:

4 Likes

ne çfare gjinie e fitoi nobelin ky : poezi, proze e gjate apo proze e shkurter ?

Ismail Kadare do fitoj mtv awards 2016 !

5 Likes

mos.
ça na bone.
na hapi pune tashi.

Nje menyre per tia kthyer letersine masave

3 Likes

muzikant i mire por i eklipsuar, shpesh padrejtesisht, nga suksesi dhe popullariteti i padiskutueshem i Beatles, aso kohe.

Fiqo, hudhu tashi. Dhe po s’ia dedikove Noblin peshkut, harram e pac z. Trump.

Ej po Ai e boni burrash. Ne tullum presidentlliku, po zgjedhjet mahen diten e flamurit te Fiqos. Nuk koritem un me te, tha. :stuck_out_tongue:

Nje miku im italian, fan i cmendur i Dylan, shkroi menjehere ne FB “Pessima cosa” - “Gje e keqe shume” :grinning:

1 Like

U be viti i dyte rradhazi qe Juria shkon, per fat, ne kete drejtim. E kish bere kete gje edhe ne 1997, me Dario Fo (qe vdiq dje), aktor e shkrimtar njeheresh (i cili perdori teatrin si “arme de guerre” -arme lufte). Po e ben tani dhe me Bob Dylan, sikurse vjet me bjellorusen Aleksieviç (po aq shkrimtare sa dhe dokumentariste (gazetare) e shkelqyer !)…
Jo rastesisht Agron Tufa kish permendur Svietllana Aleksieviçin apo Dario Fo si "profile te rendomta nobelistesh": Tufa eshte shkrimtar konservator qe e shikon letersine si institucion elitar, te mbyllur per “njerezit e profesionit”. Me siguri, sot do kete menduar te njejten gje per Dylanin.
Por per fatin e keq te Tufes (dhe fatin e mire te Letrave, ne pergjithesi), Akademise suedeze i ndodh te beje here pas here hapje te tilla si keto dy vitet e fundit.

Aferim i qofte!

3 Likes

m’u be zemra mal!

vitin tjetër i takon kimete kardashit nobel-i !

1 Like

nuk mendoj se ka qene i eklipsuar ndonjehere. profili i tij ka qene teresisht ndryshe nga ai i Beatles. per me teper ne lemin e kant-autorit eshte me i famshmi dhe me i rendesishmi.

2 Likes

Vallai jam dakort ti japim jurise çmimin Dylan per ket akt.

2 Likes

nuk dime a ka ardhur ne shqip Dylan, pervec ca teksteve tek-tuk neper revistat letrare. me duket se dhe Genc Mucollari ka perkthyer ca te botuara se fundmi. do shoh mos gjej ndonje gje.

Pff… s’di c’te them… Shume dakord me zbehjen e kufirit mes letersise dhe muzikes, por Bob Dylan? Ku mbeti Leonard Cohen (se s’po guxoj te shkoj te Nick Drake a ndonje tjeter)?

1 Like

Me thene te drejten, mendoj se Dylan eshte shume me lart se Cohen si kantautor.

Pastaj ne lidhje me zbehjen e kufijve, kur Nobel-i per ekonomine u dha per teorine e kontratave (pra per dicka qe eshte me shume ligjore sesa ekonomike), nuk duhet te habitemi as per kete. Megjithate, une personalisht nuk jam dakord per zbehjen e ketyre kufijve.

Me thene te drejten, mendoj se Dylan eshte shume me lart se Cohen si kantautor

Dylan ka qene dhe eshte me lart se të gjithe dhe kaq eshte ky muhabet

2 Likes

Leonard Cohen: At a certain point, when the Jews were first commanded to raise an altar, the commandment was on unhewn stone. Apparently, the god that wanted that particular altar didn’t want slick, didn’t want smooth. He wanted an unhewn stone placed on another unhewn stone. Maybe you then go looking for stones that fit. …Now I think that Dylan has lines, hundreds of great lines, that have the feel of unhewn stone. But they really fit in there. But they’re not smoothed out. It’s inspired but not polished. That is not to say he doesn’t have lyrics of great polish. That kind of genius can manifest all the forms and all the styles.

In an interview following the announcement, Danius elaborated on the Swedish Academy’s decision: “He is a great poet in the English-speaking tradition, and he is a wonderful sampler — a very original sampler,” Danius explained. “For 54 years now he has been at it and reinventing himself, constantly creating a new identity.”

And for his work, he has been amply recognized by critical community. Dylan has won Grammys, an Academy Award, a Golden Globe and a Medal of Freedom, the highest civilian honor in the U.S. Now, to that trove of honors Dylan has added a Nobel.