Botës në krizë i nevojiten etër dhe nënë të reja (Pjesë e V)

Nuk eshte nevoja te jesh teolog ose akademik, bile per keto çeshtje (dhe jo vetem) me mire te mos jesh sepse profesori ose akademiku kapen mbas tradites, edhe per interesa konkrete, marrin rrogen per kete pune, ndersa amatori eshte me i hapur ndaj te rese.

Ndodhi njesoj edhe me Jezuin, antaret e Sinodit te Shenjte ishin njerzit me te ditur ne ate kohe ne Izrael, njihnin permendsh Ligjin, Testamentin e Vjeter. Keta ishin prifterinjte, Sinodi i Shenjte ishte Vatikani i sotem. Kur Jezui fliste te reja, ata thonin se keto nuk jane te shkruara ne Bibel, jane kunder Bibles, dhe e derguan ne kryq (meqe edhe e ke profetizuar kryqzimin, i thane :stuck_out_tongue:). Prandaj Jezui u detyrua t’i drejtohej njerzve te thjeshte, peshkatareve, tagrambledhesve, etj. Dishepujt e tij ishin te gjithe katunar fare, nuk dinin as te luteshin, i mesoi Jezui si te luteshin. Intelektuali i pare i krishterimit ishte shen Pali, qe nuk e pat njohur ne te gjalle Jezuin.
Sigurisht eshte me mire qe te rene ta njohin akademiket qe kane influence ne popullin e thjeshte, por kur intelektualet e mdhej meren me seks pa kontankt direkt te shtrire lakuriq ne krevate distante, ju duhet peshkatareve dhe tagrambledhesve te ndjekin Krishtin.

Me pak fjale e dashur Aqua, nuk ka asgje qyl, ne kete bote jallane duhet vuajtur qe te arrihet tek e verteta, dhe i duhet dhene kembeve. He per he nuk vjen e verteta tek ty, po prite do te behet bari dy pellembe.

Une nuk rri kembekryq, une investoj me mirebesim dhe e dua te verteten ne menyre genuine, sic kam thene me siper. Kete e kam praktike te jetes dhe nuk i anashkaloj detajet. Dhe nga pervoja qe kam, pergjithesisht nje pjese e pikepyetjeve qe kam ngritur dhe jam perpjekur ne te kaluaren me kane ardhur si pergjigje pas nje fare kohe. Dhe sipas kesaj pervoje rekomandova me siper. Nuk thashe prit te vijne gjerat nga qielli, por bej durim dhe beso tek Divine Timing.

Shum mir, kaqe gje e kam kuptuar, por nuk mjafton te jesh i mire. Mund te jesh shum i mire, por jeton ne falsitet. Psh Nene Tereza ishte shume e mire, me e mire nuk behet, por besonte se Jezui ecte mbi uje, qe kerma u ngjall me te vertete, qe ishte deshira e Zotit qe Biri i Tij te çaplohej ne kryq etj. Edhe Nene Hatixheja qe e kam pas ne lagje ndihmonte te varferit ishte goxha gru e mire sa me s’behet, por kur shifte nje fotografi te Enverit thoshte: “te keqen nona, vdekte nona per ty”.
(me duket se e kuptova se kush eshte gjyshja e Korrikses)