Bravo Mario (dhe shokët)!

Mario është mjek shqiptar në Amerikë. Ai mendon se ka ardhur momenti të bëjmë për njëri - tjetrin më shumë se kurrë. Shqiptari për shqiptarin. Çdo vit vjen në atdhe dhe viziton njerëzit falas duke u bërë një shembull konkret i asaj që thotë. - Reporter.al

6 Likes

Eshte cun i mire vertet. E nisi vete kete projekt, tani po sjell studente mjekesie dhe mjeke te tjere. Kudos qe thone andej nga fshati im, lol.

1 Like

Ketij djalit bravo, por sikur ti hypnin avionit dhe te vinin e te kontribuonin sadopak ne cdo fushe te gjithe ata qe bejne patriotizma ne Times Square per 28 nentor , Shqiperia s’do ishte ketu ku eshte sot.

1 Like

58 posts were merged into an existing topic: Diskutim i lirë - qershor 2017

6 posts were merged into an existing topic: Diskutim i lirë - qershor 2017

Bravo Mario, je i respektuar per kontributin qe jep Shqiperi.

1 Like

kot per kuriozitet, gjer sa do kontribonit ju cunat e gocat e peshkut, per tja bere punen Mariove me te lehte? Psh, per te ndertuar disa mini poliklinika portabel, dhe per ti vendosur ne zona te thella, ne fshatra, qe nese Mariot do te donin te shkonin, te kishin mundesite te vizitonin te pamundurit?

square, çer je tu bo?, hap ktu e mbyll atje, prap mbyll ketu e hap atje, nuk merret vesh fare. Mire qe ne komentuesit jemi bere i dore budallejsh me oke, dihet kjo pune, por te pakten mbani veten ju adminet, ndryshe ç’u pa?

1 Like

S’eshte e thene te krahasohet kontributi me “sa do japesh?”. Pyetja me e mire do ishte “si do kontribuoje ti?”. Secili sipas mundesive, kush me para, kush me pune vullnetare. Mbaj mend para disa vjetesh kur po organizonim nje aktivitet, dikush qe sapo ishte hequr nga puna dhe qe kishte gruan te semure e te papune dhe 2 femije ne shkolle prape dhuroi 40 USD, qe ndoshta nuk ishin shume per syte e shumices, por po te konsiderosh situaten per ate person shume ishin.

Po po, vizita patriotike, njerzit tani krejt papritur do ndergjegjsohen, do rendin pas bamirsise dhe gjerat do zgjidhen :grin:.

Per ke ishte komenti? Per temen apo per ndonje koment te vecant?

P.S. Nuk e kuptoj pse komente qe kishin te benin dicka me temen jane degdisur ne Diskutim te lire.

Asnje gje qe vlen ne jete nuk ndodh krejt papritur, por diku duhet filluar. Google filloi ne nje garazh. Ky mentaliteti i te berit te gjerave shpejt e shpejt apo arritjes se qellimit menjehere eshte mentalitet kumarxhiu dhe dembeli. Ka nje arsye pse firmat piramidale lulezuan ne nje vend si Shqiperia.

normal, po plani hipotetik per ceshtjen ne fjale kish nje piksynim. Nese dikush do jepte kohen per dizenjon/ inxhinjerine, tjetri do jepte kohen per menaxhimin, koordinimin me ministrite, bashkine, kryepleqt, e te tjeret do gerrmonin xhepat, apo jo?
Pytja eshte e thjeshte, a jane te gatshem cunat e gocat e peshkut te kontribojne financiarisht per te zgjidh nje problem X? Duke dit qe IRS krijo lehtesira, dhe duke mos dit sa eshte qesja e askujt, sa y% te rroges do te jepnit per te ndihmuar? Ashtu si ti, edhe une jam perfshire ne nivel lokal, dhe kam vene re se shqiptaret jane te gatshem te japin per nje fatkeqsi, por nuk jane te gatshem te japin vazhdimisht, sa do pak, per te ngritur e mbeshtut, kopshte, shkolla qendra kulturore lokale etj.

Lidhja per artikullin origjinal nuk eshte e sakte.

Kjo e fundit ne fakt eshte me shume ceshtje organizimi besoj une. Kur isha ne nje qytet tjeter me pare, organizimi i komunitetit ishte me i mire, dhe eshte ngritur shkolle shqipe qe vetefinancohet duke bere piknike psh ose aktivitete te tjera fondmbledhese. Ka disa inisiativa qe mbeshtesin njerez ne nevoje ne Shqiperi, apo shkolla, etj. si keto. Ketu ku jam tani, megjithese komuniteti wshte po aq i madh, nuk ekziston i njejti nivel organizimi. Problemi me shqiptaret sipas eksperiences sime eshte pergjithesisht mungesa e inisiatives, presin qe punen dhe organizimin t’i beje dikush tjeter dhe personi do vije me luge ne brez ose do jape 10 a 100 USD dhe e quan te mbyllur muhabetin. E shikoj dhe tani me ate organizaten qe thashe, problemi me i madh eshte qe s’kemi vullnetare per te ndihmuar. Nobody steps up.

Km sikur thirri diasporen para 1 viti, nga te gjitha anet e blogut, ndonje projekt a tutje tehu konkret kemi deri nashi.
Diaspora te kontribuoje me projekte konkrete, fonde te vecanta kreditimi, pa keto jane pordhe. nuk funksionon vendi me bamirsi

1 Like

Pyet KM-ne, pse po pyet peshkun? Kush e ka fajin nese nuk eshte bere gje: diaspora apo KM dhe farsa e tij?

Ja psh: http://samitidiaspores.al/ Oh prit se website nuk ekzistoka me.

Diaspora me mire financon Aleancen Kuq e Zi sesa nje fondacion per femijet ne nevoje, jetimet , azilet, femijet me sindromen down, grate me kancer gjiri etj etj. Ashtu jargaviten neper gosti ne Manhattan , me kenge e valle e flamurin kombetar.