Budallai Tarantino hedh një gur në lumë, 100 të mençur përpiqen ta nxjerrin

i nderton listat me lehtesine me te madhe si te ishin hicgje.
Dhe me kollajllekun qe i prodhon sikur nuk bejne pershtypje, u bene listat ‘a dime a dozen’ kete vere
ose me duken mua ashtu per shkak te lodhjes se ne terezi s’jemi gjithnje
them do intrigohesha me shume po te ishin vetem lista titujsh pa ato ilustrimet
sidomos me kete te fundit liste 50eshe te ze ankthi
tek kjo pra lista 50eshe Kuala Lumpur e I don’t want to sleep alone me pelqen shume e do e kisha me lart.
Ne listen e filmave me dedektive, 1shi dhe 2shi per mua luftojne me grushta per vendin e 1re. Te faleminderit dhe ndjese per nderprerjen e ndjekjes. Nga ana tjeter gjithe keto lista paskan efekt psikologjik si me siper, kush e dinte.

Fargo eshte i shkelqyer fare-fare falë ironisë (e kam pare disa here kshu qe e mbaj mend mire)
Qe ne fillim ai fillon me nje tabele rrenacake, goxha ironike per te qene e vertete:
image
:grinning:
nderkohe qe me kujtohet shume mire qe credits ne fund te filmit thone mire e bukur se historia eshte puro fiksion (jo rastesisht filmi ka fituar Oscar per skenar origjinal në 1997).

Pra ka nje deshire te vullnetshme nga ana e regjizoreve-vëllezer per ti ‘perkundur’ spektatoret me idene se filmi eshte nje ngjarje e vertete (apo s’vdes spektatori amerikan per ‘tru story’ :smiley: ) , e per ta zgjuar me pas, gjithmone spektatorin, permes skenave te nje dhune te paparë, te shkaktuara nga akte krejt banale dhe te rastesishme: bora skuqet literalisht nga gjaku, dritat e kuqe te kerreve verbojne literalisht ekranin etj etj:
image image image

Sa per listen e filmave frymezuar nga nje qytet (ose, 'filma-ku-qyteti-eshte-personazh-më-vete’), ajo eshte me teper se subjektive, sepse per te njejtin qytet, mund te kete dhjetra filma. per me teper qe, disa te tille si Lisbona apo Roma apo New Yorku jane hatashmerisht kinozhenikë (siç ka njerez fotozhenikë, ka dhe qytete kinozhenikë) dhe eshte pothuaj e pamundur te zgjedhesh vdetem nje (per shembull, per Romën hezitova midis Fellinit dhe “Caro Diario” te Morettit (ne te cilin, po ashtu, Roma eshte literalisht personazh qendror!!). Ose Lisbona (fare mire per te mund te vija “Perpara rini” (Juventude em marcha") te Pedro Costas (per periferine ultra kinozhenike te atij qyteti).
image
E keshtu me rradhe…

2 Likes

vazhdim:
top 50 : NJE QYTET, NJE FILM :

TOKIO : “Street of shame” (regjia: Kenji Mizoguchi, Japoni 1956)
image

ÇIKAGO : “The Dark Knight” (regjia Christopher Nolan, USA 2008)**
image

ASTANA : “Chouga” (regjia: darezhan Omirbayev, Kazakistan 2008)
l-etudiant-omirbaev-426x280-c

SINGAPORI : “Be with me” (regjia Eric Khoo, Singapor 2005)
174_cinemovies_b81_89b_1474570016f593a0ab7813dcc9_movies-60607-16

NANTE : “Lola” (regjia: Jacques Demy, France 1961)
image

HO CHI MIN VILLE (Qyteti Ho Shi Min) : “Big father, small father and other stories” (Phan Đăng Di, Vietnam 2016)
504226

PNOM PENH : “Diamond Island” (Regjia; Davy Chou, Kamboxhia 2018)
image

MEMPHIS : Mystery train (regjia: Jim Jarmusch, USA 1989)
image

TIRANA : “Tirana viti zero” (regjia: Fatmir Koçi, Shqiperi 2002)
image

ALGJER : “Më mirë Romën se sa ty” (regjia Tariq Teguia, Algjeri 2008)
HR

BERLIN : “Possession” (regjia: Andrei Zulawski, Gjermani 1981)
image

vijon

si s’e kam pare Perpara rini, me eshte dukur i veshtire se tenrova ne fillim fare. Ilustrimi sjelle nga ty - nje foto e papare…

Nuk ndjek dot ne listen e gjate por mund te ndaloj aty ketu ku ndalon dhe syri.

tek Dedektivet, Memories of a murder eshte sh i bukur dhe u kuptua puna e Fargos vendi 2te

vazhdim:

top 50 NJE QYTET, NJE FILM :

NAPOLI : Viaggio in Italia (regjia: Roberto Rossellini ,Itali 1954)
image

SHANGAI : “I wish, I knew” (regjia Jia Znag-ke, Kinë 2011)
image

PATERSON : “Paterson” (regjia: Jim Jarmusch, USA 2017)
image

CHENGDU : “24 City” (regjia: Jia Zhnag-ke, Kine 2008)
image

ROTERDAM : Spetters (Paul Verhoeven, Hollande 1979)
Spetters_1

KALKUTA : “Mahanagar” (The big city) - regjia: Satyajit Ray, Indi 1963
image

HONG KONG : “Chungking Express” (regjia; Wong Karwai, Kinë 1994)
image

FENGJIE : “Still life” (regjia: Jia Zhang-ke, Kinë 2006)
image

RIO DE ZHANEIRO : L’Homme de Rio [The Man from Rio] - regjia Philippe de Broca, Brazil 1964)
image

MANILA : Insiang (regjia: Lino Brocka, Filipine 1976)
image

MIAMI : “Miami Vice” (regjia: Michael Mann , USA 2006)
image

-RECIFE : O Som ao Redor [Neighboring sounds] -regjia: Kleber Mendonça Filho (Brazil, 2012)
image

SAN FRANCISCO : “Dirty Harry” (regjia: Don Siegel, USA 1971)
image

TAIPEI : “Taipei Story” - regjia: Edward Yang (Tajvan, 1985)
image

TEHERAN : “Ten” (regjia: Abbas Kiarostami (Iran, 2002)
image

TORINO : “Profondo rosso” - regjia: Dario Argento Itali, 1975
image

VENECIA : “Summertime” - regjia: David Lean (Itali 1955)
image

VJENA : “The Third Man” (regjia: Carol Reed, Austri 1949)
image

u bene shume, une nuk mund t’i shoh te gjithe keto, bile as mund t’i lexoj titujt, u lodha rruges.

megjithate jam kurioz per Mosken dhe Pjeterburgun (kujdes se mos vesh ndonje film qe i pelqen edhe Putinit qe eshte kryetari i shtetit me kinofil qe ekziston)

Prej ketij filmi kam njof Pavian, e kushedi sa here kam bere plan ta vizitoj kur kam kalu afer ne autostrade, por kur vjen momenti nuk behem mukajet, ndoshta se e di qe do te gjej nje gje tjeter, ose me keq, qytet medioker, si gjithe te tjeret.

grand muzik

tu bo sullaco ne jutub, ndesha ne keto komente:

Marcello Carboni

Un film veramente irrispettoso nei confronti dell’originale di Godard

Ken Dux Unlimited

anche Godard non è mai stato molto rispettoso nei confronti di amici, colleghi e dei fan dei suoi stessi film. GODARD è un F-A-S-C-I-S-T-A.

dmth sado te jesh ekstremisht nje gje, me siguri do te dale ndonjeri qe eshte me ekstrem se ty, e natyrshem do te akuzoje se je ne ekstremin e kundert.

Pra perkatesia politike (dhe jo vetem) eshte nje iluzion, realiteti eshte njeriu eshte vetem si qen bir qeni ne bote (nese i perket nje grupimi, por edhe nese nuk i perket, gjithçka varet se çfare ndjen).

Me siguri qe kete fraze me siper do ta kete thene Godard si i modh qe osht.:smiley:
Godard me siguri osht i modh, por akoma nuk e kemi gjet: osht fashist i modh apo komunist i modh?

meqe e pashe, konfirmoj cfare thua per aktoret. i japin vlere filmit. gjithashtu Brad Pitt ne loje te mire.
nuk e bera do lidhjen sidoqofte per neperkembjen e jetes se roman polaski e sharon tate
film i gjate shume per ate qe thote.