“Ç’na duhet shkolla” - intermexo

Mënyra më e mirë për të urryer letërsinë është ta studjosh në shkollë - vjedhur në internet

Arka e Noes u ndërtua nga një amator, ndërsa Titaniku u konstruktua nga profesionistë - vjedhur në internet

Si shëmbull se njerzit paragjykojnë aq sa të mos vënë re edhe evidencat më konkrete, sjell një video të ndeshur rastësisht në jutub tani vonë në kohën dembele të karantinës:

Përmbledh shkurt përmbajtjen e videos edhe për kë nuk ka afërsi me gjuhën:
Gazetari i njohur Feltri tregon se këngautori Gaber, me të cilin kishte miqësi, i pati rrëfyer një hall që e mundonte sa më s’bëhej. Gaber punonte si llogaritar, dhe kishte shumë dëshirë të diplomohej për filozofi (e kuptueshme kompleksi i inferioritetit të teknikut të mesëm, sidomos për ata që e kanë jetuar atëbotë), por nuk i dilte koha të punonte, të bënte familjarin dhe njëkohësisht të studjonte në universitet për filozofi. Ishte regjistruar në këtë fakultet, por nuk ja dilte dot ta ndiqte për mungesë kohe, kështu ambicja për studim në filozofi i ishte bërë një fiksim që e mundonte shumë, e nuk dinte si t’ja bënte. Feltri i tha që nuk ka asgjë të keqe të jesh me zanat llogaritar, e pastaj të mos e vriste shumë mëndjen sepse nga të gjithë çmimet Nobël italianë për letërsi, vetëm Pirandello ishte me diplomë, ndërsa të tjerët: Montale, Grazia Deledda dhe Quasimodo ishin teknikë të mesëm. Po njësoj pa diplomë ishin edhe personazhë të tjerë me rëndësi: D’Annunzio, Guglielmo Marconi, Benedetto Croce. Sigurisht Gaber nuk i dinte këto çudi, si nuk i dinë të tërë intelektualët e shquar dhe të pashquar ngado qofshin, e për tu siguruar në darkë konsultoi enciklopeditë. Pa me habi se ishte e vërtetë. E mori në telefon Feltrin për ta falenderuar që e kishte shpëtuar nga një makth i vërtetë, dhe se kishte vendosur ta bënte sikter filozofinë dhe diplomën. Feltri në fund të muhabetit në video thotë se ndjehej i kënaqur që kishte shpëtuar nga makthi një personazh si Gaber. Nuk e di pse Feltri e lë me kaq, ndoshta për përvujtësi - megjithse nuk është tipi -, por mund të mburrej fare mirë se ai u bë shkas që Gaber të ndiqte karrierën e duhur për dhuntinë e tij. Nëqoftëse Gaber do të diplomohej për filozofi, me shumë mundësi Italia do të kishte një të diplomuar më tepër, por një gjeni më pak.

Tjetër evidencë e ngjashme e pa vënë re: shkrimtarët dhe poetët më të famshëm italianë të shekullit XX kanë studjuar dhe praktikuar zanate jo mirfilli humanistë:

Eugenio Montale: llogaritar (çmim Nobel)

Salvatore Quasimodo: gjeometër (çmim Nobel)

Grazia Deledda: e edukuar nga nëna e saj dhe autodidakte (çmim Nobel)

Italo Svevo: nënpunës tregëtie

Umberto Saba: agjent tregtar

Giuseppe Ungaretti: përfaqsues tregtar

Gadda: inxhinier

Primo Levi: kimist

Calvino: regjistruar në fakultetet të agronomisë

Elio Vittorini: teknik ndërtimi, tipograf

Leonardo Sciascia: shkollë e mesme pedagogjike, nënpunës në Koncernin Agrar

Me sa duket se mjeti më i mirë për të marrë çmimin Nobel për letërsi dhe pasur sukses në krijimin letrar është të bësh teknikun ose burokratin (aq më tepër llogaritarin e parave sipas listës), dmth të kundërtën e idesë standard që ka intelektuali i modh për zanatin e krijuesit. Aq më tepër në Itali, vëndi i trashëgimisë së kulturës humaniste për të gjithë botën. Dyfish më tepër që Reforma Gentile (quajtur nga Musolini “reforma më fashiste”, aprovuar në vitin 1923 dhe mbetur në fuqi deri në vitin 1962), i dha prioritet kulturës klasike humaniste duke vënë në themele të arsimit Liceun Klasik, ku ndër të tjera lëndë mësohet greqishtja e vjetër dhe latinishtja. Akoma diskutohet në Itali nëse trashëgimia humaniste (inerci e Reformës Gentile) është një bekim apo një një mallkim që e lë vendin të prapambetur në lavdinë e të kaluarës umaniste që nuk ekziston më, ndërkohë që jetohet në epokën e zhvillimit industrial dhe teknologjik, madje post-industrial dhe post-teknologjik. Ma një fjalë konflikti midis dy kulturave, umaniste dhe shkencore, temë për të cilin kohë më parë kam shkruar, por nuk mund ta linkoj sepse fatkeqsisht arkivi i Peshkut të Vjetër nuk ekziston më.

Konflikti manifestohet qartë tek Mikelanxhelo Antonioni, i cili, meqë i diplomuar për ekonomi(1) qahej:

Nuk më ndahet kurrë brenga që asnjëherë nuk munda të kryej studime letrare.

Por e ka kot që qahet, madje duhet të mburret që ka studjuar ekonomi, sepse gjenialiteti vizionar rilindës i Antonionit, i njëjtë me të homonimit të tij të epokës së Rilindjes italiane, në përshkrimin e hapsirave të imazheve të reja urbane dhe industriale në kohën e bumit ekonomik të viteve 50-60, nuk është pa lidhje me vizionin ekonomik modern, të cilën dashje pa dashje e ka thithur përgjatë studimeve universitare.

Kjo e bën Antonionin superior edhe nga kundërfigurës së tij Fellinit (në fillesë me zanat gazetar i regjistruar në Fakultetin Juridik), i cili, mënjëanë gjenialitetin dhe estetikën e tij superiore, zvarritet ende në të kaluarën mitike, onirike, fetare, megjithse duke e parodizuar atë si rëndom në post-krishtërim.

Nuk tejkalohet një sistem, regjim apo vizion i vjeter, as duke ju kundërvënë dhe as duke u tallë më të, por duke sjellë një vizion të ri. E një vizion i tillë nuk vjen nga shkolla që është thjeshtë një institucion me mur e tulla, si edhe Kisha e çfardo intstitucion tjetër.


(1) Gjysma e regjizorve të epokës së arte të kinematografisë italiane, kanë studjuar dhe ushtruar zanate jasht sferës letrare humaniste. Pak prej tyre janë diplomuar në letërsi e filozofi, shumica, për arsye të ndryshme, vetëm janë regjistruar në këto fakultete, ose vetëm kanë ndjekur leksione pa dhënë provime, ndërkohë që punonin si gazetare, kritikë filmi, skenaristë, ose në pozicione të ndryshme në set-et e regjizorëve të tjerë duke bërë gavetën, derisa ja kanë marrë dorën punës për të punuar si regjizorë më vete.

1 Like

duke shkrujte kete shkrim e kuptova perse asnjehere nuk ma ka mbush mendjen komplet Pirandellua qe ne fakt e pranoj se osht i modh mer jau, por me dukej pak si i ftohte, filozofik qe i sterhollonte nje çike si teper llafet.

imazhet e fillimit te kesaj videos qe tregon kantierin e Fierzes, me ne sfond shtepine ngjyre manushaqe jane me bukurat e gjithe historise se kinematografise:

I kam dhene dërmën Stalker dhe kinofileve te tjere nga blogu, nuk ndihet asnjeri prej tyne, as gek e as mek.

Sa rehat je ti shoku, vete pyet, vete pergjigjesh. Ne nje fare menyre jeni per t’u pasur zili tipat si ju.

pse çfar ben ti si mekanizem bielle manivele, te duket ty se komunikon me te tjere kur sjell linke me maskaralliqe te ndodhura ne Amerike e shaj e saj vazhdimisht emigrantet, dhe merr pergjigje me sharje njesoj dhe linke njesoj me maskaralleqe shqiptare?

Te komunikosh me tjetrin ka disa kerkesa baze per personat qe diskutojne, e po nuk u permbushen ato, atehere edhe diskutime me edukate dhe me kulture enciklopedike e teknike jane me keq se “vete pyet, vete pergjigjesh”, sepse ushqejne iluzionin se po diskuton demokratikisht, ndersa ne realitet je duke pjesmarre ne nje bordello shkerdhimi te çdo ideje dhe koncepti nga te gjitha pozicionet e mundeshme kamasutra. Sakte kjo ndodh ne Blogun Tjeter, nderkohe qe ne Kete Blog diskutohet me vete, vete flet e vete pergjigjesh. Te pakte une jam koshient per kete, por s’kam ç’te bej se nuk kam menyre tjeter, megjithse e di mire qe kjo nuk eshte idealja e diskutimit.

Pjesmarrja ne diskutim ne Peshk ka pasur kete te mire, krahas te tjera te mira, jam bere i ndergjegjshm me ne fund qe nuk ekziston diskutim demokratik perveçse si pretekst per tu grind me tjetrin, dhe ana tjeter e medaljes, per tu palluar ronshem me tjetrin qe te hahet muhabeti se je ne te njejtin pozicion ideologjik, “jina që jina, qina”. Me demek me kete menyre shpresohet se duke u grind dhe duke u palluar online, si edhe dhe ne parlament e ne kafene, nuk perseritet historia te bihet ne totalitarizem. Por ky eshte iluzion i mjere, se jo vetem nuk perben garanci per renien ne totalitarizem, por diskutimimi i lire, dmth thene grindja e lire dhe pallimi i lire, shkakton te njejtat deme si dikur diskutimi i shternguar ne totalitarizem.

Shpresoj se e beme tamom nje dor muhabet demokratik bashke. :slightly_smiling_face:

srz pret ta lexoj kete?

si ta lexosh, si te mos e lexosh (edhe kete koment), njesoj eshte per nje loqe demokrat!

zoti Tare, ju hulumtuat dosjet e te tjereve termo Shkumbinit, por mos kujtoni se te tjeret rrine duarkryq e nuk do te hulumtojne dosjen e familjes tuaj terpo Shkumbinit.

Nga ana tjeter per çfar ka vlere hulumtimi i dosjeve, perveçse per te kaluar kohen e lire ne kete humbetire ku venedikasit ne vend qe te ndertojne nje ure ne lumin Shkumbin (ngrefet Buna, i derdhet Drinit: poeti terpo shkumbinit i ben syfetin termo shkumbinit) qe neper te kalojne krushq e dasmore te nderzimit nderfetar ndermjet ortodokse dhe katolike, palloshe dhe maloke (e vetmja menyre qe pallimi te perzjere gjakrat dhe dosjet) shkojne e ndertojne nje keshtjelle ne lumin Bune mbi te cilen vezullon ylberi si ure e beselidhjes qe te çon drejt qiellit del nostro signore, dhe per me teper ndertuar duke sakrifikuar ne themele nje nene (sanskritisht: mater=materia, toka meme jo e gorkit se kush merret edhe me dosjen e satomes tij sovjetike verisllave, nuk na mjafton satoma jugosllave), sepse nuk mjafton qe il vostro signore ka denuar le nostre fabrike feminili qe nje here ne heneze te prodhojne nje leng te kuq prej rubini si rit sakrifikal qe mban ne kembe Krijimin ne poemen e lashte sanskrite Ring Veda.
Nejse, muhabet i gjate kjo pune e dosjeve

u pa puna, duhet shkruar nje cikel shkrimesh edhe per Institucionin e Arkivit (se si intelektuali i modh e ka ndare nga Institucioni i Bibliotekes), te cilin do ta shkruaj vete (vjedh vete ne internet), dhe do ta lexoj po vete ne sallen e leximit te bibliotekes se Onanit.

ku eshte Stalker venedikasi mor aman, në ku të sëmës sanskrite eshte fshehur?

Eshtë shumë thjeshtëzuese të thuhet - siç shumë kanë bërë - se e imja është një akuzë kundër botës industriale çnjerëzore që shtyp individin dhe e shpie atë në neurozë. Synimi im - megjithëse pothuajse gjithmonë dihet se nga fillohet, por pothuajse kurrë se ku do të arrihet - ishte të përktheja poezinë e asaj bote, në të cilën edhe fabrikat mund të jenë të bukura … Linjat, lakimet e fabrikave me oxhaqet e tyre mund të të jetë edhe më te bukura se profili i pemëve, të cilat jemi mësuar t’i shohim. Eshtë një botë e pasur, e gjallë, e dobishme. Unë do të doja të them se neuroza që kam dashur të përshkruaj në Desserto Rosso ka të bëjë kryesisht me çështjen e adaptimit. Ka njerëz që përshtaten, të tjerë që nuk ia dalin mbanë, ndoshta sepse janë shumë të lidhur me strukturat, me ritmet e jetës që tani janë të vjetruara.

Mikelanxhelo Antonioni, intervistë me Jean-Luc Godard për filmin Desserto Rosso

Antonioni e filloi me realizmin socialist neper “ara, fabrika, kantjiere” dhe e perfundoi me realizmin kapitalist me kongen e Pink Floyd:

nejse, pune e gjate ky muhabet i realizmit socialist

e pate? sa fluturojshin ne ajer pula dhe gjela deti frigoriferi, muzika ishte e omel, sa fillun me u hudh n’ere librat e bibliotekes se Onanit, kur ja pat kitarra me korent e Barret: tanananana o je! tanananana o je!
Hajt bab kshu t’pafsha gjithmon, mos vdeksh kurre!

zoti Tare, prap ti me dosjet e malokeve termo Shkumbinit Bab Myslym dhe Haxhi Lesh qe pijshin raki bashke n’Diber t’Modhe?
Qe te na e mushesh menjen hulumto dosjet terpo Shkumbinit deri ne Gjirokaster!
Ndertoje uren mbi Shkumbit te kalojne krushqit dhe dasmoret me kitare me korent n’dor!

Spiuni bertet kapeni spiunin .gallata tragjike qendron ne faktin se te gjithe ne nje pike kane marre pare nga serbet dhe akuzonin njeri tjetrin si agjente te Serbise.

1 Like

Aty eshte e gjithe puna se pikat jane te ndryshme, dhe per pasoje pikpamjet intelektuale jane te ndryshme, vetem paret jane njesoj. :smiley:

nejse, pune e gjate ky muhabet i pikave te ndryshme

Perkunder rrenave te Dulles ,cetat e Muslym Pezes dhe Haxhi Lleshit paskan qene te financuar nga englezet .Ka rrena e rrena e pastaj historiografia zyrtare e Shqiperise :joy:

1 Like

bab myslymi vrau njonin per hasmeri, dhe per t’i shpetuar xhandareve, ja mathi ne Jugosllavi, ne Diber. Aty u njoft me Haxhiun qe ishte i englezeve para se t’i binte maces me luge enver dhe te tjere.
Pastaj partizanet nga i merrnin paret, nga Moska? Ne gjithe shqiperine ishte perfaqsues i Moskes vetem nje major sovjetik qe s’ja vinte ne pulle njeri, sepse verdhushkat vinin me parashute nga qielli prej Londre.

1 Like

Te mendosh gjithe ato libra,filma ,kenge kushtuar luftes partizone,gjithe ajo energji kombetare e shpenzuar ne rrena e Cuar dem .Ain’t that some shit kur I thone kauret .