“Ç’na duhet shkolla” - intermexo

e morra vesh deri ku arrin historia e jote.

Tani mundohu t’i pergjigjesh nje pyetje qe te forcon akoma me teper karakterin nese jep pergjigje shkurt me po! ose jo!:

a ka diskutimi nje finalitet?

(apo eshte si historia, nje sorollatje si pordha neper breke)

PO ! Zbardhjen e te vertetes, demaskimin e falsifitetit e mashtrimit ! Apo edhe e verteta e mashtrimi jane thjesht e vetem teori relative njerzore per ty? sikurse historia?

image

Pyetjeve nuk i je pergjigj, duke treguar se je njeri pa bythe, nje demokrat qe e ma veten per komunist mçeftas, megjithse je anonim, e ne kohe te demokracise nuk ka arsye te kihet frike te thuhet troç çfar beson.

e verteta per mu dhe filozofin Hegel ekziston teorikisht, dhe praktikisht del ne Fund te Historise si realizim i Idese Absolute (po te qe teolog Hegeli, ne fakt ambicja e tij fillestare, do te thonte realizimi i Zotit ose takimi me Zotin).

Mashtrimi pengon te dale e verteta, njekohesisht e shtyn perpara historine qe te arrihet e verteta ne fund te historise.
Nje nga mashtruesit e historise qe i ka marre pare Beogradit dhe Vatikanit eshte edhe Marksi yt, mashtruesi absolut, qe e ka quajtur te verteten si atribut klasor, dmth qe eshte relative, nuk ka te vertete objektive, varet nga pika e pamjes. Ekzistojne disa te verteta, sa jane klasa aq te verteta jane: e verteta borgjeze, e verteta kapitaliste, e verteta fshatare dhe e verteta e klases puntore qe do trimfoje ne fund te historise.

Dmth ekziston e verteta e boleve te Marlonit. Tuni bolet tuni, ferkoji edhe ato te Sales qe i tun si pordha neper breke, se nuk je per gje tjeter.

Sa patetike keto tezat e tipit “une kam mendimin tim” ! Ka te verteta historike universale te pranuara si te tilla nga njerzimi e te mbeshtetura ne fakte dhe eksperienca qe kthehen ne memorie, nuk jane te gjitha te diskutueshme ! Feudalizmi si ide qe justifikonte cdo mjet per te arritur qellimin ishte nje e keqe, ndryshe do te kishim akoma mbret qe pretendonin se ishin mekembes te zotit kudo me te drejten e jetes mbi kedo , kush shpreh te kunderten ne diskutim mashtron ! Skllaveria ishte nje e keqe, barbare dhe e padobishme. kete na e thote historia , kush shpreh te kunderten mashtron ! Nazismi dhe fashizmi si teori te mbeshtetura ne racizem human ishte nje e keqe , kete na e thote historia, kush shpreh te kunderten mashtron ! Bashkepunetoret e tyre kudo u damkosen si tradhetar, por kjo hyn ne te vertetat lokale ashtu si edhe fakti qe nese une e provoj me dokumente qe ti je i paguar nga dikush (sepse ai dikushi po e konfirmon) ti nuk mund te me flasesh per komunizem e per Hegel, ky quhet mashtrim e shtremberim i historise !! Nga cilat pikepamje keto verdikte te historise nuk jane te verteta? Ta them une, nga pikepamja e atyre qe duan te lajne mutin me shurre !!

kurse pikepamja jote i nje komunisti qe s’ja ma bytha te thote as si anonim qe eshte komunist bythemut qe lan shurren me mut meqe s’ka as guximin te thote si rendom komunistet ne vakti se komunizmi eshte Fund i Historise.

nuk lahet shurra e demokracise 30 vjeçare me mutin e komunizmit 40 vjeçar!

iken robotet nga Peshku, fryme roboti nuk ka!

shyqyr qe kemi Blogun Tjeter akoma te populluar nga cyborg qe jane robote teknologjikisht me te sofistikuar, e prandaj me rezistente ndaj ndotjes atmosferike te shkaktuar nga discurset demokratike marloneske futja pordhes sa te kaloje edhe kjo nate.

kot qe rrejme veten, Shqiperia nuk ka pas ne historine e kultures te saj asnje autor qe te kete vra veten, as edhe nje.
Pra nuk ka pas asnje artist t’modh, ka pas dhe ka vetem intelektual t’mdhenj, vetem pordhanjose - vjedh nga interneti

Ne fakt edhe ata qe vrasin veten jane pordhanjose, por jane pordhanjose ndryshe, jane pordhanjose perendimore hollivudi si psh Heminguej ose Merlin Monro.

kot qe rrejme veten kur besojme ne mitin e artistit te modh disident qe “mban fjalen e ther djalne”, perderisa dyfytyrsia bipolare dhe shumefytyrsia pluraliste eshte teme e letersise moderne demokratike.

Kam 3 dite qe kam dhene per botim ne Peshk nje shkrim qe trajton kete teme me shembuj nga autoret e listes me poshte, por nuk botohet, dreqi e merr vesh per çfare arsyesh. Ka shume mundesi qe Peshku ka ngel pa admin, se s’ka si shpjegohet tjetersoj; shkrimet me pare me jane botuar brenda dites:

Goethe (1749-1832)

Nietzsche (1844-1900)

Edgar Poe (1809-1849)

Stevenson (1850-1894)

Rimbaud (1854-1891)

Dostoevskij (1821-1881)

Pirandello (1867-1936)

Hermann Hesse (1877-1962)

Fernando Pessoa (1888-1935)

Dylan Dog

u pa puna meqe u bene 4 dite qe kam dhene shkrimin per publikim dhe nuk duket admin verdalle per ta botuar, po behem “vete zot e vete shkop”, dmth po e botoj vete shkrimin e ri ku kisha botuar me pare tjetrin, “hiqja Lenges, e veja Prenges”.

Ta provoj edhe kete eksperience te re te paprovuar me pare, te shkruash si Penellopi: “prish naten, e shkruaj diten”.

Rrofte Peshku qe me ka dhene eksperienca te papara e te pamundura diku tjeter.

Kjo eshte edhe nje parakusht qe Institucioni i Arkivit na ka marre te keqen, e ne te ardhmen do te shkruhet dhe pikturohet “artistiko e prish” pa ja pas nevojen Institucionit te Arkivit, Bibliotekes dhe Muzeut. Arti perfundimisht do te perputhet me Jeten.

Kjo me shume se letersi, ngjason me nje manual per perdorimin le te themi te nje “makine rroje”. Mbase duhet te ishte postuar tek rubrika meditime! Ka nje rubrike te tille???

tamam malli i kerkuar nga bolet qe sillen verdalle pa vet e kuvet!

me pak a shume Harold Bloom duke perdor briskun e rrojes:

… fati i letërsisë dhe fakulteteve të letërsisë është i njejte me te fakulteteve te greqishtes dhe latinishtes. Do të ekzistojnë, por do të jenë për pak vete dhe nuk do sjellin kurrgjë tjeter veçse një kulturë te kote e padobi.

È la stessa domanda che mi faccio io ogni giorno che qui in Texas c’è qualcuno che muore di COVID perché credeva che fosse una bufala. Due giorni fa è morto uno di 37 anni che aveva postato sui suoi social: “Io non mi metterò mai quella maschera del cazzo!” Pochi giorni prima, a San Antonio, è morto uno di trent’anni. Ultime parole twittate: “Credevo che fosse una bufala, mi sono sbagliato”. Accendo la televisione e vedo un medico intervistato in un ospedale nella parte nord della città, le cui unità di cura intensiva sono strapiene. È fuori dalla grazia di Dio, e dall’accento capisco che è italiano: “Vengono i parenti dei ricoverati,” dice, “e non vogliono mettersi la mascherina, dicono che è una bufala!”

È vero, l’ha detto il presidente a suo tempo, che era una bufala. Ma era mesi fa, e ormai non lo dice più neanche lui. Dice che tutto è sotto controllo e che nessuno ha affrontato la situazione meglio di lui. Questo è un capitolo a parte, ma restiamo sulla bufala. L’ha detto mesi fa, appunto. Con tutto quello che è venuto dopo, perché così tanta gente si è attaccata a quella frase come a un’ancora di salvezza (“It’s a hoax!”) e ci sta ancora attaccata? Perché vogliono morire per difendere la loro convinzione? Perché morire per una bufala?

La gente muore per qualunque motivo. Per la patria e per il re, per Mussolini, per Hitler, per Lenin, per Stalin, per Mao e per Pol Pot. In Texas, c’è chi voleva morire perché il suo barbiere potesse riaprire. :joy: :rofl: Nelle settimane di un lockdown peraltro non totale, quando le cose stavano andando meglio – finché il governatore ha deciso di annullarlo e la vera catastrofe è cominciata – una milizia armata si è presentata davanti a un barbiere dalle parti di Dallas per dargli il diritto costituzionale di riaprire, e il giovanotto intervistato con un AR-15 in mano ha dichiarato che lui per quel barbiere era disposto a morire. :rofl:

Isha i bindur qe reagimi yt do ishte dicka e tille. I tkurrur nga mungesa e besimit! Edhe pse pa fantazi ke prespektive optimiste. Keshtu jane ne fakt te gjithe berberet, mosbesues dhe optimist!!! :wink:

Un jam çfar te doje tastiera jote, por ne fakt ti komenton vetem per sherr “me rruaj, te rruaj, brisku i berberit”. Nuk ka ndonje problem, je tamom ai qe duhesh ne momentin e duhur, nje artist i modh me teper ne nje bote te lire, me tastjere te lire, me llape te lire, kuptohet edhe diçka tjeter si peisazh ne horizont me dy kodrina te lire ngambrapa.
Jasht temes, briskut, ambjentit dhe jasht sherrit te lire demokratik mund te them (vetem per te pas koshiencen time ne rregull, se e di mire qe nuk ka vlere tjeter) qe organizimin e hapsirave ne Peshk nuk e kam bere une, dhe sugjerimin se ku duhet te botoj nuk eshte bere sipas tastjeres sime, por sipas te admineve qe ne fillese te Peshkut te Ri. Dmth ti e ke vetem nje pretekst per sherr, dhe ne fakt ofeza qe i ben shkrimit tim nuk ka te beje fare me cilesine e tij artistike apo filozofike, por me faktin qe nuk kam dhene asnje mendim kritik per shkrimet e tuja, megjithse kerkesen tende per ta bere (dmth e ben prej inotit). Dhe per kete ta kam dhene pergjigjen kohe me pare, nje pergjigje qe vinte nga eksperienca me artiste t’mdhenj ne nje epoke kur ti ka shume mundesi (pargjykoj moshen nga lloji i muhabetit qe ben) mbaje biberonin ne goje:

Artistet e medhenj bejne sikur kerkojne kritika, por ne fakt duan vetem lavderime.

Nje tjeter sqarim per kete, jasht temes, por qe ne fakt larg e larg lidhet me shkrimin siper “brisk rroje”, e nuk eshte se nuk e kam prekur e sterprekur ne tema te tjera.

Letersia, qe mbas gjysmes se pare te shekullit te kaluar, eshte nje i semure terminal qe e ka te sigurte ngordhjen, por nuk ka te sigurte daten e ngordhjes.

Artistet e mdhenj shqiptaret jo vetem qe nuk kan fituar vlere te reja (i ke nje shekull mbrapa ne kohe, akoma nuk kane degjuar kumtet e reja avangarde), por kane humbur edhe te vjetrat duke shkelur nje ligj te shkruar ne Kanunin e Lek Dukagjinit: “Lajmetari nuk vritet”.

Nuk je vetem ti artisti modh ne Peshk (e pertej Peshkut) qe eshte bere per hekura nga kumti i ngordhesires se letersise, dhe as do jesh i fundit.

Une komentoj per te kaluar kohen. Shkruaj se e kam hobi, jo profesion. Mbase ke te drejte kur thua qe komenti ishte cinik, por kjo, sepse keshtu eshte sjellja jote ne kete forum. Gjithsesi, mbetesh argetues, dhe padyshim qe shkrimet, ( ato pjese qe lexova une), jane interesante, te mbushura me informacion te vlefshem. Kontstatimi, se krahasimi me nje malual per perdorimin e makines se rrojes eshte i papershtatshem, eshte i drejte. Makina grirese e mishit do te kishte qene me e pershtatshme ne kete rast!!!
Keep it up with everything !!!

Ps. dhe i Modhi ketu je ti!!! Pa konkurent!!!

Sjellja ime ne kete forum eshte e diktuar nga rrethanat dhe historia e forumit. Mos kujto se e bej me qef te qenurit cinik, e di qe te demton, por nuk kisha si te veproja ndryshe, veçse te mos merrja pjese fare ne forum.