Çfarë ndryshon kombësia e Vojsava Triballit?


#21

Shkembejne me para. Si quhet andej nga ju? Ti i blen qoftet apo i merr?


#22

sa shishe?


#23

Nje profesor ne gjimnaz mbaj mend qe na pat thene se mbreti konsiderohej baba i gjithe popullit dhe si i tille nuk mund te martohej me nje nga “bijat e tij”, prandaj mbreterit kerkonin nuse ne popuj tjere. :slight_smile:


#24

E verteta historike ndryshon nga perrallat mitike me Te cilat jane vene ne gjume breza Te tere shqiptaresh . skenderbeu kapetani qe nderon Europa s’ka Te beje me shqiperine e shqiptaret .por edhe sikur perrallat Te ishin Te verteta ,kujt I plasi?


#25

Po mund te jape dhe libra ne vend te dekoratave, ça problemi ka?


#26

Nje te rrujtme e nje te qethme per free ke nga berberi.


#27

Do japi leksione si TED talks falas me tematiken “Si te rruash popullin me dashuri dhe qetesi.”

Sikur lexova qe e kishte shkruar betimin vete. Nje fjali kishte shkruar “Nuk do vjedh me…aq shume”


#28

Ballkani eshte i mbushur me qenie superiore si Shkaba.


#29

Në këtë kohë Ottos i lind një ide e çuditshme: për t’u bërë mbret i Shqipërisë. Ai dërgon dy telegrame rresht në emër të princit, ku njofton ardhjen e tij në Shqipëri mbas dy ditëve. Ndërkohë ai ka marrë me qira edhe një uniformë në Vjenë dhe pikërisht më datë 15 shkurt 1913 mbërrin në portin e Durrësit, i shoqëruar edhe nga miku i tij, që i shërbente si adjutant. Prej andej mendohet të ketë lëvizur në drejtim të Kavajës dhe diku aty mendohet të jetë vendosur në një çadër mbretërore.

Telegramet që kishin mbërritur me parë dhe ngjashmëria e tij me princin e vërtetë, bënë të mundur që ai të kurorëzohej si mbret. Siç i ka hije një mbreti, ai dha edhe pritje, dhe organizoi parada ushtarake, ndërkohë që të bindurit e tij i ofruan edhe një harem. Lajmi u përhap nga korrespondentët perëndimorë në të gjithë botën dhe natyrisht arriti edhe Stambollin. Sulltani u çudit tej mase nga ky lajm, sepse kishte dijeni që nipi i tij ishte ndërkohë me pushime në Vjenë. Nga ana tjetër qeveria osmane dukej e kënaqur, që princi i vuri të gjithë kundërshtarët e mundshëm përpara faktit të kryer duke marrë kurorën e mbretit. Ndërkohë që Princi Halim Edinne njoftonte nga Vjena se ishte i habitur për lajmet që vinin nga Shqipëria. Kështu që monarkut të rremë do t’i duhej të braktiste një orë e më parë mbretërinë e tij 5-ditëshe. Këtu mbaruan edhe ditët mbretërore të Ottos, i cili tani ndihej shumë i pasigurt dhe e dinte se çfarë e priste. Largohet nga sytë këmbët, duke i shpëtuar për mrekulli edhe një urdhërarresti të Esat Pashës. Mendohet se pikërisht vajzat e haremit e kanë ndihmuar të arratiset dhe të shkojë me varkë në Bari.

http://www.shqiptari.eu/histori-e-cuditshme-otto-witte-akrobati-gjerman-qe-per-5-dite-ishte-mbret-i-shqiperise/

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Te pakten per 5 dite osht knoq tu pallu thllonxa shqiptare, e meqe oborrin mbretror e vendosi ne Kavaje, edhe çuna gushpulluma.


#30

Ashtu ishte ne Te kaluaren por sot Kane ardhur dite Te mira per popullin .njerezit e thjeshte sonte mund Te Flene rahat se ne krie Te shtetit Kane ate qe jo vetem i do por edhe di ti doje .se edhe dashnia do stil kupton apo jo ,nuk benet ashtu nallbance .
Nje president per vegjeline :blush:

Nuk kishte si të mungonte mes tyre edhe urimi i Petrit Vasilit, ish kreut të LSI. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social facebook ai shkruan se në krye të shtetit tashmë është burri që di t’i dojë njerëzit e thjeshtë.


#31

Si tja bejme qe gjithe Europe Perendimore ka sheshe me emrin e Gjergjit te Madh!


#32

Skenderbeu kapetani qe nderon Europa s’ka te beje me shqiperine e shqiptaret ne sensin qe eshte konsideruar nga rilindja shqiptare e tehu.


#33

mo i mothi nga t’gjith t’mdhejt osht Marloni i Moth, aq i moth, sa nuk ka nevoje per sheshe me parku matorrin:


#34

i tere ky muhabet eshte krejtesisht i shteruar ne keto 20 vjet te fundit ne mixhlisin shqiptar.

Perveç kesaj, si çdo muhabet modern dhe ngambrapamodern, eshte absurd per te gjitha palet, qe i shtruar eshte i pazgjidhshem, dmth vetem mund te tirret lesh, nuk arrin kurrkund. Edhe sepse tashme eshte arritur, tek Marloni sigurisht, duke renkuar poshte tij ne nje apartament te shkrete ekzistencialist.

Shifni se mos gjeni ndonje arritje tjeter qe ka kuptim.


#35

Agreed .eshte muhabet per rubriken "kujt I plasi ".jemi ne shek XXI nese disa shqipo se kane vene re .


#36

ke haruar qe shpata e Skenderbeut ishte prodhim Turk dhe se Skenderbeun e kane adoptuar nga nje familje Serbe


#37

kjo edhe mund te jete e vertete, pasi Gjergji ishte vetem 1.57 metra i gjate dukshem shume me i shkurter se Gjoni, i ati, por edhe se vellezerit e tij si Stanisha, Branilo apo Konstandini.


#38

Nuk ka egzistuar identiteti etnik serb ne ate kohe, e aq me teper vlerat kulturore-shpirterore te nje race te tille nga pikepamja etnike. Pra dhe nese Vojsava i perket aristokracise sllave lokale me emrin serb, kjo nuk i shton ndonje vlere shpirterore nga ai burim, apo perzien identitetin te Skenderbeut.
Vete Skenderbeu eshte nje ikone, ikone shqiptare, qe shkelqen dhe identifikon vetem etnine tone, etni qe egzistonte ne formen klasike, qe ne ato kohera kur “kombet” e tjera ishin vecse nje network fetar lokal.


#39

nuk ka kurrefare rendesie nese Vojsava ka qene serbe, sllave, shqiptare etj… (btw, ne kohen e Vojsaves edhe Skenderbeut nuk ka pas “shqiptare” , por ka pas arber, arbane, Arberi… i ati i Skenderbeut dhe vet Skenderbeu ishin princa te Arberit ).
po nejse… pra nuk eshte puna se cfare ka qene e si ka qene Vojsava… puna eshte se nje shkallabande si Muc Nano, i cili nuk ka kurrefare tagri e kualifikimi ne fushen e historise , nuk ngurron te beje libra e monografi historike , madje hap debat dhe merret seriozisht, ne vend qe ky sharlatan te trajtohej si nje langaraq, si nje Mutch-Mutchi, pa asnje vemendje, sic edhe ne fakt e meriton ky katnari.


#40

Kete s’e kisha degjuar ndonjehere.