Çmimi i virgjërisë

Ndoshta ngaqe meshkujt nuk jane materialiste si femrat?
Te ka shkuar ndonjehere ndermend kjo gje?
Megjithese kam degjuar ne radio ketu per disa meshkuj, dava fanatikesh fetare, ishin mbi 30 vjet dhe nuk kishin bere asnjehere seks se ishin nga ata “no sex before marriage”.
Te pakten sic thoshte ajo qe i intervistoi, ata ishin shume simpatike,sipas asaj…
Nuk e di perse nuk dalin e te shesin virgjerine,te fitojne ca para.

Jo nuk me ka shkuar ndermend por perderisa e thua ti make sense. Ku je o burra ngrihuni dhe kerkoni te drejtat tuaja! :slight_smile:

Te lutem o @ACDC mjaft me keto shperthime pre menstruale kundra femrave shqiptare se nuk te ka lezet se je dhe burre. Nuk eshte shqiptare ajo qe po ben biznes me virgjerine se pari. Se dyti ti bishtin perpjete e mban kur thua nuk kam pranuar shqiptare, por une nuk besoj se ka amerikane qe te fut ne defter me keto mend qe po shpalos ketu. Vetem nese shtiresh me ate… ke marre sherbyese apo ke shtruar kurrizin per te pastru e rregullu shtepine? Nuk ma merr mendja se t’i ben amerikania keto se me te tjera adete jane rritur. Po u kujtuan, kujtohen 1 here ne jave kur behet shtepia si han. Njera qe njof une beri divorc me burrin, arsyeja…burri nuk bente pune shtepie. Nuk po gjykoj ne ia ka bere mire apo ka bere keq, por duke pare llojin e arsyes, natyrshem me vjen mendimi qe per të divorci eshte nje gje shume e lehte per t’u konsideruar, piece of cake, perderisa keto gjera s’i mendoi qe para marteses dhe perderisa s’e pati problem te martohej me nje tjeter dhe femijet te jetonin me njerkun. Dhe duke qene se eshte dhe grua e dashur, e respektueshme, qe s’te jep asnje pershtypje per keq dhe i njeh kufijte, mendoj qe eshte thjesht menyra se si eshte edukuar qe martesen ta shohe si kontrate dhe divorcin per rrjedhoje te mos e mendoje gjate. Dhe keshtu jane shumica. Keshtu qe nuk ta uroj, por prite dhe ti nje divorc te mundshem. I mean, keto jane ne rregull me ate të vetën se jane rritur me nje edukate te tille, dhe duke qene se sexin e shofin kryesisht si ushqim, nevoje bazike dhe nuk e kane per gje ta ndajne edhe me dike qe s’u intereson per me shume, nuk para krijojne lidhje shpirterore me partnerin, prandaj dhe “i njohin kufijte”. Madje do thoja nuk u intereson te arrijne ne ate stad sa te behen një me bashkeshortin, qe partneri te jete vertet njeriu i zemres dhe jo dikush qe ke lidh kontrate per te bere nje familje dhe nje wedding sa per show.
Keto jane pasojat e nocionit te seksit without love qe cdo dite e me teper instalohet tek njerezia, sepse eshte dicka me te cilen njerezit ndjehen rehat perkohesisht, por jo te lumtur, sepse pa emocione sublime nuk ka lumturi. Kjo gje sjell edhe tradhetite si pa te keq – konkretisht me kujtohet njera, po amerikane, qe ftoi ne ditelindje shoqerine, burrin, edhe dashnorin. Burri priste torten, s’dinte gje,dashnori mbllaciste torten. Ose nje tjeter qe nga nje ane e nderronte boyfriendin cdo 3 jave, nga ana tjeter nuk lodhej duke iu referuar me tone ultra-romantike neper biseda atij te radhes:“My boyfriend said…”,tobestafkurullah si i cinstalonte dhe instalonte ndjenjat kaq lehte (se mos kujtojne ketu se kam dale kundra femrave, perkundrazi, nuk kam ndonje respekt as per meshkujt qe bredhin lule me lule, megjithate asnjehere s’eshte vone t’i therrasesh mendjes). Keshtu qe ne mos divorc o acdc, nje tradheti te madhe a te vockel do ta kesh dhurate. Nuk po them qe femrat shqiptare jane me te mirat, se ne bote gjen ngado njerez te pabese, por ama jane me te lidhura me familjen dhe somehow nuk i kane shkaterruar akoma ndjenjat. Dhe kane me shume higjene. Per me teper ne Shqiperi njerezit kane vuajtur me shume ne aspekte te ndryshme dhe ia dine vleren ca gjerave. Megjithate kjo vale moderne liberale avash avash do perfshije krejt edhe Shqiperine dhe pastaj thuajse s’do ekzistojne më njerez me ndjenja te verteta, do shikosh vetem njerez bosh e te vetmuar. Deri atehere o acdc mos harro te nderosh e te respektosh nenen tende qe duhet ta kesh shqiptare.

6 Likes

Kot lodhesh me kete. Ky vetem portofolin njef. Nuk ia uroj, por ndonje amerikane do ia djegi keq b…

2 Likes

E ke gabim.
Vetem portofolin nuk me djeg njeri qofte amerikane qofte shqiptare.

Ate pra po them, shtrengo fort portofolin se do ta marresh dhe ne dynjane tjeter, per te tjerat cqt, thuaj.

Nuk e di se ju jeton por une vij shume shpesh ne Shqiperi dhe ashtu me jane dukur femrat atje : materialiste ne kulm dhe komplet out of touch.
Sa per tradhetine ajo mund ti ndodhe kujtdo,raste te tilla qe permende i kam pare edhe ne Shqiperi, bile i kam edhe ne fotografi…
Ajo qe po them eshte qe per shqiptaret mendojne se cdo njeri qe jeton jashte shtetit dhe nuk jeton si personazhet e filmit Dinastia, eshte humbes,me nje fjale se kane masen e kufirit dhe vete kujtojne se jane Ivanka Trump…

Jo skam perse ta marr ne boten tjeter se ketu do ti lejme te gjitha.
Kushdo qe me njeh e di qe nuk e mbaj parane por e prish.

Me raftë mu i pik …në kok tate , po ke bo ti noihere sefte, me femër shqiptare mor ACDCB ! ti je tu fol me literatur te shpifme ! Ku ka si femnat tona mor qyq !

E kam bere dhe me shqiptare dhe me te huaja.
Me te huajat jam ndjere me rehat…ceshtje shijesh cfare te te them.
Shqiptaret me jane dukur materialiste…ky eshte opinioni im por ndoshta dhe gaboj.

per ate pune latinet ua marrin ne kthese tonave, nuk e di a te ka rene rasti!

vlera e virgjërisë ështe problem konceptimi ene tradite.Qysh kur mengjezin e natës marteses duhesh varur çarçafi ke gardhi shtegut, bri kadolles qeni, me pa graria e mhalles …se nusja kish qën " e pa shpume " , ! vetëm kaqi ishte vlera ! pa se priste pak me brisk bythën nusja , puna qe e marume ! Meram po llaf "

Latinet e bardha jane me te mirat.

edhe ezmeret gjithashtu.

Latinet ezmere te mira jane per ne krevat jo per tu martuar.

po per krevat po flasim.

1 Like

per tu martuar merr shqiptare, se jane ok per shpi, nuk marrin vesh nga krevati.:grinning:

1 Like

tani mos na thuj nga abetarhja ! te hujat nuk i heki breket pe marr leket .n kuptimin qe pa i fare perfitimi konkret.Me shqiptaret …té bi shpyrti nshehadet po lene mo se e ke dhi muhabetin .U pa që se ke njgy !

mir na trego ku e ke kuptu se u ngop ajo qe ke shku sefte me te ?