Coronavirus prek Shqiperine

doli prilli hyri maji, maleveeee, o Lilo labjaaaaa:smile:

https://www.newsbomb.al/projeksionet-e-zaloshnjes-ne-15-prill-s-do-kemi-asnje-rast-te-ri-te-infektuar-pastaj-qeveria-duhet-te-filloje-te-lehtesoje-masat-202058

1 Like

“Kërkesat për papunësi në Norvegji po rriten katër herë më shpejt se ato në Suedi”

ha ha ha, filloi filloi !

1 Like

çer ha ha ha filloi? nuk eshte filmi ky qe filloi, eshte dokumentari. Me pas ha ha ha filloi film i sinema de auteur. Masanej ka edhe nje film tjeter i sinema de spekator, ha e ha e ha sa krahu o spektator.

shot revers shot:

1 Like

ça ka ktu o Stalker me u talle, ky eshte rezultati me banal i kultures katokomuniste, e pa e kuptu je duke u talle me turinin tat e te Godard.
Por me sa duket eshte duke dale profecia qe ti ne fund do te dalesh trumpist si shoket e tu te Peshkut te vjeter. Rrotullohet palloshi, rrotullohet, alfa dhe omega bashkohet.

pas kalimit te fazes akute, strategjia e mbylljes kombetare do pasuar nga mbylljet ne nivel lokal, izolimin e vatrave
por kjo eshte shume me e komplikuar se mbyllja ne nivel kombetar e cila ishte teper e thjeshte nga ana qeveritare.
ne shqiperi nuk pati faze akute si italia dhe duhej proceduar direkt me mbylljen e suksesshme te vatrave minore, gje qe shqiperia s’e beri dot sepse rastet po rriten. Dhe kjo mund te pershkallezohet shpejt ne nivel kombetar nese del nga kontrolli, sic jane gjasat me lehtesimin e masave nga rama.

ne fakt nuk eshte sic supozon ti:

http://www.gazetadita.al/rasti-i-vecante-i-vietnamit-95-milione-banore-268-te-infektuar-asnje-i-vdekur/

stalker xhani, po ç’jane keto projeksione koti mo, eduart zaloshnja mund te jete ekspert ne tjeter gje, por jo ketu, se ja ka fut kot,
mba mend çfar kam thon ne mars, qe; corona virusi do pregatisi valixhet per vakanci nga fundi i prillit, dhe ne fillim majit do e kemi jashte europes, tamam si ne kine,
une jam ne brendesi te ketij muhabeti qysh disa muaj perpara,

Diskursi demokratik per 30 vjet me radhe reduktohet si diskurs midis 2 personave rapresentative qe banojne boten sot: Intelektuali dhe Gzim Kulufi (shifni komentet e temes duke klikuar tek Intelektuali):

intelektuali

Ne Boten e Lire dhe Demokratike filmat e krijojne vete buxhetin e tyre ne varesi nga shitjet dhe te ardhurat dhe nuk varen nga financimi i Partise se Punes. …

Gzim Kulufi

Dhe megjithate disa filma nga ajo kohe (kapedani, 14 vjec dhender, e ndonje tjeter) vazhdojne edhe sot e kesaj dite te jepen e te pelqehen ne bote. …

Dmth ti Pjer ke folur me virusin dhe te ka thene qe atehere do pregatisi valixhet? Erdhi fundi i prillit, ka filluar te pakten te palose rrobat? Kur diskutoni keto, cfare pijesh konsumoni ju te dy?

jo, une kam folur me ata qe kontrrollojne virusin, dhe siç e shef, numri i te infektuarve po bie, qe do te thote se korona tani po pregatitet te palosi rrobat dhe avash-avash te iki nga europa,
ne fillim te majit ajo niset, dhe do ngelet shum pak aktivitet nga corona,
do kemi pak raste ne maj, gjithmon ne zhdukje,

Pjer, po e gjete, kush fito ne diskutim: Intelektuali apo Gzim Kulufi?

Me cfare e kontrollojne, me litar si qente apo me telekomande?

e kontrollojne me flakon tregues alkoolik si policia rrugore automobilistin qe dyshohet se ka pi raki.

I dija keto se ketu flitet shume per Vietnamin (lidhje te vjetra historike).

Azia eshte e mesuar me epidemi, i ka si buke me djathe (si oriz, më sakte). Dhe mbi te gjitha nuk e ka te rende psikologjikisht sic e kane shqiptaret, psh; por dhe jo pak ne Europe e USA.

Edhe Franca, në 24 shkurt, zero raste: i sheroi te 26 rastet qe pati gjate janar-shkurtit.
Nje jave më pas…

Kshu qe esenca e artikullit eshte kjo me poshte:

Nuk ka një shpjegim shterues për suksesin e Vietnamit.
Patjetër që karantina dhe aplikimi i saj strikt janë një arsye që duhet vlersuar, por përmbajtja e përhapjes së sëmundjes mbetet diçka që kërkon shpjegime shtesë. Tanimë është pranuar se CoVid-19 ka goditur në mënyrë diskriminuese, asimetrike duke shfaqur simptomologji të ndryshme në vende të ndryshme.

E di qe krijon humor kjo histoira e ngrohtesise, por Vietnami eshte vertet vend i ngrohte; sikurse jane Kamboxhia apo Tailanda ku gjithashtu nuk ka marre kot virusi. Singapori ka nje vale te dyte ? Po, por shume me te vogel se ne Europe dhe valë e izoluar (punetoret me mëditje qe vijne nga vende te tjera). Thene ndryshe, ne keto vende virusi eshte me se evidente qe qarkullon shume (po shume amà !) herë më pak se ne Europe dhe USA!
Brazili ? Normale, hemisfera jugore po hyn ne sezonin e dimrit.

I vetmi krahasim real qe mund te behet eshte midis Suedise (se pambyllur) dhe vendeve te tjera te Europes dhe USA, mbi te gjitha per numrin e vdekjeve per 1 miljon banore:

Suedia 200 vdekje/1 miljon banor
dhe :

Italia 423 vdekje/1 miljon
Belgjika : 560
Hollanda 244
Rumania : 28
Norvegjia : 36
Maqedonia : 27
Greqia : 12
Albania : 9

Ky eshte nje lajm i mire : me te gjitha gjasat, në term afatgjatë NY do jete i pari qe do e zgjidhe kete problem.
E fundit, me logjike, do jete… Kina!

nuk eshte fare ajo thelbi, perkundrazi:

Ky sukses analizohet si pasojë e një zgjedhjeje menaxheriale të zgjuar, të shpejtë dhe që kompensonte mungesën e infrastrukturës spitalore të ngjashme me vende si Tajvani apo Korea e Jugut.
Kjo është cilësuar si një qasje proaktive duke mos hezituar në marrjen e masave të forta. P.sh autoritetet vendosën në karantinë komunën Son Loi me 10 000 banorë ku kishte 8 pacientë të konfirmuar dhe ngriti dy spitale fushore. Karantina u hoq vetëm 20 ditë pasi nuk pati më raste të reja.
Një tjetër shpjegim është edhe efektiviteti praktik i masave dhe zbatimi i tyre rigoroz.
Autoritetet e shpallën virusin si një armik të jashtëm dhe bënë thirrje për unitet popullor.
Që nga dita e parë, Partia Komuniste e Vietnamit deklaroi se “lufta kundër epidemisë është si lufta kundër armikut”.
Një arsye tjetër – disi befasuese – është transparenca…

do thuash ti keto s’jane arsye se i “beme” edhe ne ne perendim por ja ku jemi…
ne fakt nuk i keni bere
dhe nuk doni ta pranoni qe keto me siper jane arsyet

sa e sa moderatore amerikane intervistonin para 2-4 javesh mjeke e njerez nga tajwani dhe rajonet aziatike te ngjajshme . Dhe kur merrnin pergjigje si me siper, ktheheshin te pyesnin prape: por mire cfare masash kyc moret ju qe te mesoje e aplikoje usa…

e dija per francen qe ish ne rruge te mbare. Pastaj papritur cdo gje doli duarsh dhe infeksioni u pershkallezua keqaz.
per mendimin tim infeksionet virale e bakteriale duke qene patologji primitive nenvleresohen nga shekulli modernist i XXI .

e degjova sot guvernatorin Cuomo, tema e konferences se shtypit ishte testimi, ai kerkon te kete nje ide sa me te sakte mbi shkallen e infeksionit. Njeri mjaft i afte te drejtoje njujorkezet ne kete fatkeqesi madhore.

Comon ka lezet ta degjosh, ndryshe nga ai leshkoja ne shtepine e bardhe

2 Likes