Coronavirus prek Shqiperine

Meqe i paske nxjerre emrin Edgar Morin :
Pyeten në intervisten e fundit Godard : he, si po kaloni? A ju ndodh qe edhe te déprimoni? (te merziteni, te bini në depresion te vogel/te madh… etj)
Pergjigje e Godard : je në vete?? Pse kush jam une, Edgar Morin?? Vetem ai nuk deprimon në kete dynjà!

:joy:

Me thene te drejten nuk i njoh kaq mire as njerin e as tjetrin sa te me vije per te qesh nga çfare qe po tregon. Pastaj Edgar Morin nuk i solla une, e solli Korriksja, ndersa Agambenin e solle ti ne fillim, une bera lidhjen midis tyre (une solla-linkova veten time :smiley:), me tregue qe tani edhe shkenca e iluministeve frege eshte pjerdh. Çfar ka ngel pa pjerdh edhe si besim laik? Se besimin fetar dihet qe e keni pjerdh me kohe e me vakt.

per mendimin tim ai ka te drejte kur thote se mbyllja nuk u be vec per te shpetuar sistemin spitalor por njelloj, edhe per te keputur zinxhirin e infeksioneve dhe mundesisht ndalur epidemine. Tjeter gje se kjo e fundit deshtoi per shkak se ne demokracine perendimore njeri i bie gozhdes tjetri patkoit sepse eshte kulture qe pretendon debat per cdo problem megjithese ky ishte problem mjekesor e per rregull duhet te ishte perjashtuar nga debati.

me sa di une datat qe ke sjelle per france e itali jane te hapjes se karantines por jo te mbarimit te epidemise. Epidemia vazhdon e te gjithe shohim njeri tjetrin duke debatuar strategjine e ardhshme pas deshtimit te mbylljes.

eshte udhezim per nje leader pavaresisht nivelit/shkalles por qe rrethohet nga keshilltare, qe keta te jene oponence me nj-tj kur behet fjale per vendimmarrje. Udhezohet qe debati mes tyre te ndiqet nga leaderi politik a qeveritar bazuar ne materialin e te cilit ky i fundit vendos i pavarur, me vetedije te informuar nga ky debat.

Nuk po e kuptoj mire komentin! Ti thua nuk ka ulje te shifrave? Po boshatisen spitalet ne Lombardi, por me e rendesishme se kjo nuk po vijne me paciente me shumice ne Urgjence ! Shifrat e sakta quaj kur te numerohen mire edhe te vdekurit ne azile apo ne shtepi nga koronavirusi ! Pastaj asnje vend ne bote nuk u godit ne menyre te njetrajtshme nga virusi, nuk mund te behen llogari si i ben ti…me Franca,Italia,Spanja apo edhe Kina e USA! U goditen vetem zona te ketyre vendeve deri tani . Mbase sepse izolimi i njerzve ndikoi ne mosperhapje?? Po sikur te mos kishte kufizim te levizjes e karantine te te infektuarve si do te shkonte? Deri tani eshte provuar shume i sakte protokolli i ndjekur ,e ka dhene rezultate ! Jam kurioz pas hapjes totale qe do te ndodhe, sa kohe do te duhet qe te kthehemi brenda perseri ? Tetor? Nentor? Dhjetor? Se di…

1 Like

Po do te ishte shkaterruar bonsensi: duhet nje Trump here pas here per te bere diferencen.

Ajo nuk dihet .ndoshta Obama do te kishte bere te njejten gje .eshte veshtire te bindesh gjithe popullsine te mbyllet brenda kur ne vend nuk ka asnje rast per dicka qe ndodh me kine.kur italianet filluan te vdesin majtas e djathtas perendimoret u binden qe kjo ishte serioze.

na e mori te keqen kodoshi

Jo Jo Jo i dashur eshte fuknjuz https://bgr.com/2020/04/09/coronavirus-smoking-risk-factor-copd-study/

1 Like

doli prilli hyri maji, maleveeee, o Lilo labjaaaaa:smile:

https://www.newsbomb.al/projeksionet-e-zaloshnjes-ne-15-prill-s-do-kemi-asnje-rast-te-ri-te-infektuar-pastaj-qeveria-duhet-te-filloje-te-lehtesoje-masat-202058

1 Like

“Kërkesat për papunësi në Norvegji po rriten katër herë më shpejt se ato në Suedi”

ha ha ha, filloi filloi !

1 Like

çer ha ha ha filloi? nuk eshte filmi ky qe filloi, eshte dokumentari. Me pas ha ha ha filloi film i sinema de auteur. Masanej ka edhe nje film tjeter i sinema de spekator, ha e ha e ha sa krahu o spektator.

shot revers shot:

1 Like

ça ka ktu o Stalker me u talle, ky eshte rezultati me banal i kultures katokomuniste, e pa e kuptu je duke u talle me turinin tat e te Godard.
Por me sa duket eshte duke dale profecia qe ti ne fund do te dalesh trumpist si shoket e tu te Peshkut te vjeter. Rrotullohet palloshi, rrotullohet, alfa dhe omega bashkohet.

pas kalimit te fazes akute, strategjia e mbylljes kombetare do pasuar nga mbylljet ne nivel lokal, izolimin e vatrave
por kjo eshte shume me e komplikuar se mbyllja ne nivel kombetar e cila ishte teper e thjeshte nga ana qeveritare.
ne shqiperi nuk pati faze akute si italia dhe duhej proceduar direkt me mbylljen e suksesshme te vatrave minore, gje qe shqiperia s’e beri dot sepse rastet po rriten. Dhe kjo mund te pershkallezohet shpejt ne nivel kombetar nese del nga kontrolli, sic jane gjasat me lehtesimin e masave nga rama.

ne fakt nuk eshte sic supozon ti:

http://www.gazetadita.al/rasti-i-vecante-i-vietnamit-95-milione-banore-268-te-infektuar-asnje-i-vdekur/

stalker xhani, po ç’jane keto projeksione koti mo, eduart zaloshnja mund te jete ekspert ne tjeter gje, por jo ketu, se ja ka fut kot,
mba mend çfar kam thon ne mars, qe; corona virusi do pregatisi valixhet per vakanci nga fundi i prillit, dhe ne fillim majit do e kemi jashte europes, tamam si ne kine,
une jam ne brendesi te ketij muhabeti qysh disa muaj perpara,