Coronavirus prek Shqiperine

Faleminderit, megjithse nuk e paskam lexuar cfare ke thon me datat. Fillimi i punes nga te gjitha firmat dhe dyqanet do shporre virusin? Do trembet virusi e do marre valixhet?

i ke pare statistikat ketu ne europe javen e fundit te prillit, te gjitha ne renie, vdekjet dhe infektimet,

O klluf stilografi, stop per nji dite nga fluturimet me pras ne Belgjike. Kujto ti se maroji muhabeti ? O Curr Beja, o i biri i murtajes … dje u tha ketu ke Revista Radiofonike e Mbremjes se ky mut qe na ka gjet mund te zgjasi deri ne 2 vjet dhe do infektohen 60-70 % te popullsise amerikane. Dhe mos kujto se eshte e izolume vetem ketu. Pranej shtrengoje sumatricen dhe mos na boj optimistin nga magazina. Rrofte presidenti Trump ( qe ia llafepiste Kina farefisin ).

1 Like

25% kane dale me anitbody, e kjo vetem nga matjet fillestare. Corona ishte virusi i rradhes, ka kam 100% te popullsisë, e ka marre me vete te dobetit. Tani iken e vjen grupi tjeter ne vjeshte.

bo-hi-ca, po ty te paska prekur trurin virusi, une fola per europen, jo per ju amerikonet, ju maeni tullum mrena dhe majin,
qe virusi do vazhdoje, kjo dihet me kohe, por jo me ate intesitet si te marsit e prillit,
ti ke qene mire dikur, shoh qe paska agresivitet virusi tek juve ne amerike,
futu mrena e mos dil jashte, se goditja e dyte ne tru, eshte fatale ,

1 Like

Prill-maj,virusit mos ju ndaj!
Dje ishte 25 grade,deti pak i ftohte po dielli te digjte!

delta moj xhan, ku je ti ne shqipri,
pasneser me 4 maj qe fillojne punen njerzit, eshte e detyrueshme maska ne autobuze, trame dhe trena,
kush shifet pa maske ne mjetet publike do haje gjobe 50 euro, flas per ketu ne belgjike,

Pjer ,moj xhan,se sa do fikja kompjutrin,ça ka menuja sot???
Vera e bardhe e thate,e shoqeruar me qepe te bardha,nga ato qe shkojne lotet vu,i ben zbor korones!

1 Like

Pjer, ti e di qe une vdes per ty … po kam qene nen ndikimin e substancave alkolike teper dem prurese per shendetin ( pse durohet pa pire ketu ? ) . Kur e pashe ne mengjez as qe e maja men qe e kisha shkrujt, por nuk ka opsion me i delete keto komentet e pishmonllikut. Te kerkoj falje me perulesi, po qe je icik utopist ,ate mbaje … Te kam borxh nji shishe raki 20 vjecare . Peace ?

1 Like

Ti je ne rregull qe t’i marri me vete “te dobetit?” Di qe andej nga “east coast” mori me vete babe e bir shqiptare.

1 Like

ajo cfare kuptohet eshe se projeksionet e grafikeve te ketij jane gabim. Ky njeri pohon se grafiket kane forme kambane, qe dmth simetri eksponenciale ne ngritje e zbritje. Dhe grafiket e tij kane kete simetri. Kur kjo nuk eshte e vertete. Grafiket kane ngritje eksponenciale por zbritja nuk esht e ketij funksioni, por eshte dicka konkave me shpejtesi zbritjeje shume te ngadalte vs. asaj te ngjitjes. Kjo eshte evidente ne specifikat e secilit shtet me ndonje perjashtim si Australia. Ky eshte gabim qe kushton shume ne datat qe jep ky.

me ke borxh nje shishe raki thane ose manaferre :grinning:
nuk ka rendesi, e vjeter e re, njesoj eshte, vetem te jete pa hile,

Filmuar nga kamera e Radio Televizionit te Prishtines.

Karantina i vjen anës :joy:

Burimi :

1 Like

Eshte natyra, e ashpër e eger. Duke jetuar ne flluskat tona te akomoditetit jemi shkeputur e harruar sa e eger eshte natyra.
Cdo njeri do qe te jetoje pergjithmone, por ne fund vdes gjithkush. Beni paqe me vekjen, e priteni me duar hapur.
Une neser te vdes, sme ngel me pishman. Nese me merr covid-22, sdua qe bota te ndalet per te me shtuar 3 muaj jete

Sipas dr. Raoult (doktor hidroksiklorokinë) fiksmi me imunitetin kolektiv (60-70%) eshte obsesion qe rrjedh nga gripi ‘spanjoll’. Sipas tij, nuk ka arsye qe te kete rikthim te te nje koronavirusi te tille (aq sa nuk u kthye dhe Sars dhe griperat e tjere te se njejtes familje).

Po si te presim ??? S’duket gjekundi !! Kjo eshe harta e qivirisë per qarkullimin e virusit më 1 maj.
S’duket kokerr virusi në horizont: 80% e territorit i gjelber (nderkohe qe studimi i fundit thote qe karantina uli shkallen e infektimit midis 2-4% !)
:face_with_raised_eyebrow:

nuk kishin si ta pershkruanin me mire
hahahaha po tall trapin bota me ameriken prej trump

1 Like

… sa analize e kthejllte

Kryesore eshte qe 1. kurba eshte ne formen e kembanes ; 2. bindja e tij eshte se nuk do te kete vale te dyte (lajmi i fundit qe rikonfirmon kete gje: Kina mbledh Asamblene parlamentare në 22 maj: zor se Kina nuk i ka bere mire llogarite)