Dalin përgjimet e lir Metes

Sot KZQ u detyru t’i dorëzonte Presidentit provat për numrin jokushtetues prej 122deputetësh!

Në furrë po piqet DEKRETI I RI

1 Like

o kapo i keni hyre rruges me idiote. O do humbni 100%, o do te shkaterroni sistemin per gjithe shqiptaret, gje qe eshte po humbje 100%. Rruge tjeter nuk ka absolutisht as edhe nje. Gomarlliku me i madh qe keni bere ne histori, pas 1997-es. Me kete qe bete do te mbaheni mend vetem per keq.

nuk hane llogjike njerez si kapo por ti shif te baltosesh komunistet qe s’paten rruge tjeter me keto qelbesira pervecse t’u tregonin vendin sic duhet. ta theksoj, s’paten rruge tjeter

Tani e besoj dhe une. Nuk ka gjuhe tjeter. O te ndahesh me federata, o t’i besh njerez me dajak. Po ta lesh ne doren e tyre dine te bejne vetem kafshen dhe asgje tjeter. E ke vene re ne cdo postim qe nxjerrin faqet per Enverin kohet e fundit, te gjithe thone “ky u vinte hak”. Nuk shpreheshin keshtu nejrezit me perpara. Kishin nxjerre ne nje sondazh tani vone ne nje faqe gjithe udheheqesit e shqiperise, Zogun, Enverin, Berishen, Nanon, Meten, Ramen… te gjithe votonin ne favor te Enverit. E kupton c’kane bere keta vemje? Jane aq keq sa i kane bere njerezit nostalgjike per nje diktator.

e dina qe you keni mbaruar filoqylin me 5sa por mera ca kohe dhe edukohu pak nga profesori i nderum i Filoqylit

Fuga: Më 30 qershor rrezikojmë konflikt social me përmasa shumë të gjera

Akademiku Artan Fuga nga emisioni “Tempora” në Oar Neës u shpreh se në 30 qershor i druhet një konflikti social.

“Sigurisht që e diela është moment kur për herë të parë procesi electoral dhe vetë zgjedhjet si një akt politik janë në një moment krize dhe përfaqësojnë krizë shumë të madhe. Sigurisht që do të ketë një pjesë të popullsisë që do veprojnë në mënyrë tjetër dhe një pjesë e elektoratit që do bëjë në një mënyrë tjetër. Është e natyrshme që Basha të kërkojë që zgjedhjet të bojkotohen
Mua më shqetëson fakti që ne si komb ndodhemi përpara një moment që quhet pasiguri juridike. Sepse mbështeten në dy baza juridike që janë kontradiktore me njera-tjetrën
Kemi shpallur një datë zgjedhjesh. Mbi atë bazë partitë e maxhorancës janë regjistruar ndërkohë opozita është larguar, presidenti ka anuluar dekretin e parë dhe të dyja palët janë në atë që quhet pasiguri juridike. Kjo pasiguri juriudike nga pikëpamja juridike sjell konflikt social. Ne jemi dhe rrezikojmë një konflikt social me përmasa shumë të gjëra.

Sot unë i qëndroj një ligji që në statistikë dhe shkendca sociale është ligjit i Meet Calfit, i cili thotë në qoftë se supozohet teorikisht një gjë e keqe mund të ndodhë, ajo gjë mund të ndodhë.”, tha Fuga

1 Like

leri perrallat me diktator e me the e te thashe, ai i takonte epokes kur jetoi, luftes se ftohte
mos kujton se bota ka qene demokraci jete e mot? s’ka 3-4 dekada jo me shume

E di qe diktature ka qene ligji andej. Te githe te huajt me te cilet kam folur, tregojne qe deri ne vitet 70 e 80 hanin dajak nga policia per nje bisht cigareje te hedhur ne trotuar. Ashtu u bene njerez. Por Enveri e dhjeu qe nuk beri tregti me boten ne menyre te hapur. Ishte i pavarur. Mund te bente biznes me ke te donte. Shkoi dhe u mbyll, mbylli dhe shoqerine, varferoi ekonomine per hir te parimeve idiote.

Kapo, me kujtohen ditet kur dergesat e armatimeve mbeten pa adrese. Gjith diaspora ish gati te kontribuonte. Por ju nuk dolet malit, dhe humbet shancin. Apo kete rradhe e keni nentoksore? E keni gjet ate tynelin qe shko nga SHQUPI ne Kryeministri apo jo? Prandaj nuk behet gjalle qytetari dixhital, do jete duke nxjerr dhe me kova? Kam pershtypjen se do jete duke ja mbushur tunelin lana. :disappointed:

jooo nuk mund te bente biznes me ke te donte
shembull kur deshi ai s’deshen keta:
ja hoqi sovjetiket nga baza e nendetseve italise perballe dhe evropes se perendimit , europerendimoret njejte qendrimi xhanem si sot larg larg e s’te afrojne si po na ndodh per negociatat per te cilat e shkelen llafin

une e di qe Kuba vuan me shume nga embargoja e perendimit
por kam pershtypjen se me Shqiperine nuk do te ushtronin dore aq te rende po te afrohej Shqiperia.

sa kohe te qene regjimet e djathta neper qeverisje te tyre, gje qe ka qene realieti, kurre s’kishin per te na afruar se ata jane jangllesh, shih kapon apo trump
kush te na afronte Reagan?

norvegjia, suedia, vende te tjera qe s’e vrisnin mendjen, gjermania… nuk e di. dikush. jo mbyllur nga te gjitha anet

Tazo, komunizmi eshte perfekt vetem ne leter. Nuk mund te aplikohet sepse njeriu nuk e ka arritur akoma stadin e duhur moral per nje sistem te tille. Sistemet qe ne leter aplikojne komunizmin kane nje problem madhor; shperndarjen jo te drejte te frutit te punes.
Kuba vuan nga e njejta gje. Kuba eshte ydh me qe ra llafja.

Shqieria e kish te keqen brenda. Nuk na ka pasur kush faje. Duhej lejuar ekonomia e vogel private. Lufta e klasave nuk duhej te egzistonte. Nuk kish faj nipcja 5 vjec per shkrehjet e dajes.

nuk duhej pra te synonte komunizem, meqenese ishte perfekt ne leter, por te tregohej pragmatist.
te ruante ekonomine dhe te vazhdonte te ndertonte kete qe nisi

100 here me mire se kjo

komunizmi nuk ka qen gjo se nuk na linte me pallu dhe me u pallu.

mbyllur nga te kater anet nuk ishe por vendet qe kishe marrdhenie nuk quheshin norvegji suedi danimarke a france dhe shqipove me manira madheshtie ato vende te tjera s’u hyjne ne sy
nese do pastaj, mbyllur je edhe sot meqe ta kushtezojne ato vende levizjen.
Por bota me e mbyllur dhe e kufizuar ka qene para 3 dekadave sa i takon levizjes ne pergjithesi.

E majta e para dhe pase luftes ish nje vazhdimesi e Rilindjes kombetare. Fati yne u vendos ne Yalte. Edhe sikur te donim te benim kercimin drejt perendimit, per aq kohe sa do kish lufte te ftohte, ne do qendronim ne lindje te perdes, edhe sikur te izoluar si edhe qendruam.