De gustibus et coloribus non est disputandum

Pavarsisht çfar thote kapo, fukslliku eshte thelbi i shtetit, sistemi nervor i organizmit shtetror.


Lidhur me pyetjen qe ben, megjithse mu nuk me intereson me politika, dhe gradualisht kam perfunduar ne politike nje katunar injorant, nje mendje ma thote se eshte çeshtje paresh. Italia nuk ka aq pare sa t’i lejoje vetes lluksin e liberalizimit te dhenies se nacionalitetit lloj lloj magazinieri qe e sjell deti si leshterik.

tani mu mush menja me botu vijimin e historise, vetem se nuk do jete love story si e do Pjeri, do jete filozofi arkeotipale lidhur me ngjyrat e kastave (klasave shoqerore).

Pjer, ministri jone Salvini e ka pelqy shume kete kenge marokine te marokenit qe e ka marre nacionalitetin. Ka bere furore sepse kendon “Soldi, Soldi”. E ka pelqy shume edhe Korriksja me Stalker.

1 Like

Pjer, qe ku e ke linkun ne gjuhe barbare. Qe te dy, Salvini dhe Mahmuti, jane tanet, dora jone, Por hajde mushi menjen Stalker dhe Korrikses “… se Sanremo zotrie …”:

nuk me shpjegove, pse per dhenien e nacionalitetit, jeni kaq dorshternguar, 10-11 vjet, kur shtetet e Europes veriore, e kane 5-7 vjet.
megjithse ne krahasim me greqine qe e ka 20 vjet, prap jeni mire.

Ta shpjegova pra me gjuhen e pareve qe eshte me efikasja nga te gjithe, meqe parja eshte qujte nga Marksi, dhe Stalker, “ekuivalent i pergjithshem”. Vizion me te Qarte se parja, nuk ka.

Ta shpjegoj me ne hollesi: Italia eshte me e varfer ne pare se Gjermania (dhe Franca, qe ma ha menja eshte zemergjere si Gjermania me dhenien e nacionalitetit), dhe nje qytetar kushton me teper se nje ekstrakomunitar (mendo vetem pensionin dhe ndihmen sociale, pastaj ne Itali Salvini sapo ka bere ligj per “rrogen baze te qytetarise”). Por Italia eshte me pasur ne pare se Greqia, prandaj Greqia eshte me doreshternguar ne dhenien e nacionalitetit.

Pastaj eshte dhe çeshtje kulturore, Italia ka mentalitet katuni per te huajt relativisht vendeve perendimore, ka bere politike koloniale teper vone (ne kohe te Musolinit), perveçse te deshtuar. Afrikani i pare ekstrakomunitar eshte pare ne Itali ne vitet 70, si kuriozitet i rralle. Merre ne mend ne vitet 50-te 2/3 e popullsise italiane njihte vetem dialektin, gjuhen zyrtare e quante gjuhe barbare, njesoj si ti anglishten. Ndersa Franca qe ne kohe te Robespierit ka eksportu Revolucionin neper kolonite e veta, rezultati rrethinat e Parisit jane pothuajse afrikane. Nga kjo pikpamje, e kolonive pra, historikisht Italia ngjan me Gjermanine, por gjermanet, mbas Hitlerin, si humbes te luftes, ja do puna te duken si demokrate t’mdhenj evropiane, o burra 8 milion turq qe hane bakllava ne Gjermani, a 6 milion se mbaj mend mire.

Ka edhe shpjegim me Marlon, por besoj se kaq mjafton, sidoqofte Marloni e ben gjithnje te veten.

Nuk dua t’i prish temen tikut, po osht prish bota. Mahmuti fitoi Sanremon? Edhe ky do perfaqesoje Italine mu ne mes te Izraelit? Tobestakfrullah!

nese eshte prish bota, pse te rrije pa prish tema e tikut? :smiley:

Veshja mos ki ndroje, vetem komente te kete. Peshku osht prish se s’ka komente.

flm per shpjegimin, jua kuptoj merzitjen qe keni ndaj nesh europes veriore, por megjithse jeni porta e pare e pritjes se hamenjve, mos harro se permbi gjysma e tyre, vijne ketu/kendej, dhe edhe ketu jane merzitur :grin:

ti kupton merzitjen e jugoreve dhe merzitjen e leshterikeve, por nuk kupton qe per keto gjera une nuk merzitem fare.
Po merzitjen tate a e kupton?

Thone qe shija (per ceshtje edukate) nuk diskutohet, se eshte pjese e karakterit dhe i bie te diskutosh karakterin e personit dhe te ofendosh personin. Se edhe zgjedhja e partnerit/es tek shija hyn. Por dikush qe ka nje shije te caktuar, nuk mund ta imagjinoje sa shije te keqe ka nese nuk i rritet vetedija per jeten dhe boten ne pergjithesi.
M’u kujtua ajo kenga e Lady Gaga dhe Bradley Cooper, nje kenge ulerime qe nepermjet vijes melodike nuk transmeton asnje mesazh te kulluar, eshte vec nje ambalazh i bukur i nje kutie bosh. Dhe eshte nje kenge kaq popullore, kaq e dashur per publikun.
Sa i perket ngjyrave, thone se tonalitetet e erreta, jane chic, por personalisht nuk marr dot fryme lirisht me ngjyra si e zeza, blu e erret. Ndjehem mire vetem me ngjyra qe reflektojne driten.

Bota nuk eshte prish akoma une them eshte ne kulmin e eksitimit.

Mire thua ti. Kur i bie te prishet? Kur te fitoje Mahmuti ne Israel? Apo duhet dicka me shume?

1 Like

Lol. kur vizione te qarta te ruhet ne biblioteken e harvardit.

Mos ja shti ne mendje Pjerit se s’e ka per gje te vije me nje traste me VQ e te bredhe sa ne Harvard e sa ne biblioteken e Kongresit t’ju mbushe mendjen qe eshte nje liber qe duhet me patjeter ta kene ne koleksion.

Nese nuk e kane tashme. Une mendoj se jo vetem e kane, por edhe e kane konspektuar, dhe shume prej atyre ideve i kane vjedhur. Megjithese nuk besoj se eshte perkthyer ne gjuhen barbare.

Ne fakt edhe une ate po mendoja kur e shkrova kete me lart. Thone qe biblioteka e Kongresit ne DC ka nga nje kopje te cdo libri qe qarkullon ne bote dhe thashe ka mundesi ta kene edhe VQ, po ngaqe s’isha i sigurt nuk e zgjata.

Pyetja qe me mbetet mua sidoqofte eshte se ne sa gjuhe eshte perkthyer VQ-ja. Kam frike se ne asnje. Prandaj edhe bota po shkon keshtu si po shkon, sikur ka humburen busullen.

Sa i perket ngjyrave, thone se tonalitetet e erreta, jane chic, por personalisht nuk marr dot fryme lirisht me ngjyra si e zeza, blu e erret. Ndjehem mire vetem me ngjyra qe reflektojne driten.

Kjo eshte edhe “ngjyra” e komenteve te tua.

1 Like