De gustibus et coloribus non est disputandum

Mire thua ti. Kur i bie te prishet? Kur te fitoje Mahmuti ne Israel? Apo duhet dicka me shume?

1 Like

Lol. kur vizione te qarta te ruhet ne biblioteken e harvardit.

Mos ja shti ne mendje Pjerit se s’e ka per gje te vije me nje traste me VQ e te bredhe sa ne Harvard e sa ne biblioteken e Kongresit t’ju mbushe mendjen qe eshte nje liber qe duhet me patjeter ta kene ne koleksion.

Nese nuk e kane tashme. Une mendoj se jo vetem e kane, por edhe e kane konspektuar, dhe shume prej atyre ideve i kane vjedhur. Megjithese nuk besoj se eshte perkthyer ne gjuhen barbare.

Ne fakt edhe une ate po mendoja kur e shkrova kete me lart. Thone qe biblioteka e Kongresit ne DC ka nga nje kopje te cdo libri qe qarkullon ne bote dhe thashe ka mundesi ta kene edhe VQ, po ngaqe s’isha i sigurt nuk e zgjata.

Pyetja qe me mbetet mua sidoqofte eshte se ne sa gjuhe eshte perkthyer VQ-ja. Kam frike se ne asnje. Prandaj edhe bota po shkon keshtu si po shkon, sikur ka humburen busullen.

Sa i perket ngjyrave, thone se tonalitetet e erreta, jane chic, por personalisht nuk marr dot fryme lirisht me ngjyra si e zeza, blu e erret. Ndjehem mire vetem me ngjyra qe reflektojne driten.

Kjo eshte edhe “ngjyra” e komenteve te tua.

1 Like

Pjer, e di pse merzitem une? Sepse tani jane bere te tere hoj hoj gjithe njesoj, jane perzjere keq varnat (ngjyrat).
E di ti se po te perzjesh gjithe ngjyrat, se çfare ngjyre eshte rezultati? Nuk eshte me pune Mahmuti, Lega Nord, race ariane, zezake, kinez, Sorrosi, izraeliti, tani nje ngjyre ka bota: ngjyre “mhaimuti”, ngjyren e pares, ngjyren e Vizioneve te Qarta.

Pjer, gjithçka varet nga raporti pozicional qe ke me Marlonin:

image

1 Like

Fushat janë më të gjelbërta kur përshkruhen, se sa në ngjyrën e tyre reale të gjelbër - Fernando Pessoa