Dhunë dhe vdekje në Charlottesville


#21

Bashkia e qytetit merr vendim per largimin e statujes se gjeneral Lee mbas 97 vjetesh. Sepse kjo ofendon jevgjit dhe sepse jevgjit duan ta (ri)shkruajne historine si ti doje bytha atyre. Kur pjesa e bardhe e popullsise (nder to edhe KKK, alt right etj) proteston, kjo etiketohet si proteste e "nacionalistëve dhe anëtarë të Ku Klux Klanit"
Ka ndryshim. Ai paralelizmi midis Lee’s dhe Hitlerit i pavend.


#22

Eshte kujtese e nje periudhe Te turpshme Te historise se amerikes .racistet jane gjarperinj qe do te kafshojne dhe ty nje dite.


#23

Nuk mund te vazhdoj debat serioz me dike qe e nis me “ofendon jevgjit”.


#24

Wow. Gjembi nuk pranon debat serioz, se une iu drejtova afroamerikaneve sikur jevgj. I am such a dick.


#25

Po edhe ti o burre, thuj zezak, jevgj jane keta me prejardhje nga Egjypti.


#26

Po pra. E dhiva. Po shkoj me e eduku veten


#27

Wow, shikoji pak gjithe keta jevgj qe e perzune organizatorin. Edhe ajo e shkreta qe u vra nga ai dick me Dodge ishte jevge.


#28

Po ca thu mi goc?
Skllaveria ne US filloi nja 200 vjet para luftes civile dhe mbaroi nja 100vjet me mbrapa. Lufta civile e turpshme apo e lavdishme NUK u be per sklleverit. Interpretimi luftes midis veriut skllavoclirues kunder jugut skllavopronardashes eshte gabim. Ne kete kontekst heqja e statujes nga libtarded e bashkise eshte nje provokim malinj. E prire kjo nga sa e sa idiotlliqe te perditshme qe mundohen te riformatojne nje shoqeri te re “politikokorrekte”. Funderinat supremaciste nuk kane simpatine time, por ato vecse fryhen perdite nga veprime si kjo me siper dhe qyrravitjet e xaxave e antifashisteve per nje shoqeri kaq te pabarabarte.


#29

Robert lee eshte mit per racistet I nje epoke kur ndiheshin te privilegjuar thjesht se ishin te bardhe.


#30

OK,mire


#31

Edhe thone pastaj qe ACDC eshte trap


#32

Aq i duhej Amerikes qe keto te dilnin ne siperfaqe. Nje president idiot qe vertet i thote gjerat sic jane.


#33

Jeni qe jeni hiqeni edhe statujat e Thomas Jefferson-it se edhe ai kishte skllever dhe i shfrytezonte seksualisht.
Po ashtu edhe Washington,Adams e te gjithe baballareve te SHBA.
A nuk ishin keta qe nje skllav e nunuronin si 3/5 kur benin rregjistrimin e popullsise?
Pastaj flini te qete se jeni politikisht korrekt 100%.


#34

sa komik je o acdc. zezaket kane shekuj atje e nje dava emigranti si ti, cope katunari brekegrisur qe s’ka as dy dekada atje, shkon u tregon se c’duhet te bejne per jeten e tyre e per te drejtat e tyre.


#35

Mjafton te lexosh burimin e artikullit dhe s’ia vlen te diskutosh.

Si shpjegohet qe ne cdo RALLY paqesor , per te mbrojtur te drejtat e lirite themelore te demokracise Amerikane, situata pershkallezon gjithmone pas neglizhences se forcave te policise , dhe incidenteve te nisura nga ANTIFA , NAACP , BLM , LGBTQKJEQRJ ?


#36

Ne po flasim per nje figure historike dhe nese do ti gjykojme figurat historike jashte rrethanave dhe me mentalitetin e sotem dhe jo te kohes qe jetuan,do te mbetemi pa asnje.

I bie qe te heqim Gjergj Kastriotin se nuk organizonte zgjedhjet e lira dhe nuk jepte grave te drejte votimi.

Jeni ne vete?
Figurat historike gjykohen ne baze te rrethanave qe kane jetuar.
Pastaj disa komunitete disa figura kontraversiale jane popullore mes tyre.
Malcom X nuk e do asnje I bardhe por kjo nuk i ka penguar zezaket te emerojne bulevarde kryesore ne lagjet e tyre me emrin Malcom X.
Keshtu eshte dhe kjo puna e gjeneralit Lee.
Statuja ka 90+ vjet atje,perse duhet te hiqet?


#37

lol, kur ben dhe ti supremacistin e bardhe amerikan mos ngelte njeri. malcomi nuk skllaveroi njeri.


#38

Si tha Nona e kellefit…Une di qe cuni im shkoji ne Trump rally, po Trumpi nuk eshte White Supremacist…jam mjaft e quditur…Ymer Ymer…
Eh na myten kurvaret e baxhellat e Washingtonit


#39

Qe ti kundervihesh Nazizmit me Komunizem eshte so te lash Mootin me shurre…
Keta nazistet e bardhe jane jo me pa as me shume si ata Black lives matter apo Black Nationalists… Jane shtresa shoqerore qe jane neglizhuar nder vite dhe duan te marrin vemendjen e politikes… Keto jane dhe duhen konsideruar si grupe terroriste. As ka fare te beje me Presidentin Trump, ai I denoi ashper keto veprime dhe grupe qe nuk prezantojne popullsine Amerikane. Te majtet e kane trumbetuar kete sulm si nje sulm te bere nga mbeshtetesit e Trumpit dhe ljo eshte nje mendjelehtesi dhe nje sulm politik pa baze… Te majtet me shume po sillen si Komunistet pas luftes se dyte boterore… Nje grup majtist I mjere qe kerkon te marre disa pike ne arenen politike dhe shfrytezon keto veprime terroriste per mbeshtetje politike.


#40

Nuk eshte mit, eshte kult. Mos i ngaterro gjerat. Miti nuk ka ekzistence ne te kaluaren.

“Black lifes matter!”- Vetem surreterit tuaj lejohen te futen me kuota ne Universitet. Per te bardhet nuk ka kuota. Po kujt i plasi per black lifes!