Dhurata e Europes!

Keshtu or puxha, keshtu puna, dhurata e Evropes eshte se tregon qe eshte mut meqe eshte e modhe, sepse te gjithe te medhenjte jane mut (pra edhe Amerika si me modhe e te mdhojave, nje mut i madh eshte), ndersa Shqiperia, si i vogel, eshte me keq se muti i modh. Dmth e gjithe aspirata jote dhe e evropianisteve, eshte te ngrihen ne nivelin e mutit t’modh evropian. Mirpo edhe per kete nuk dalin llogarite.

Faleminderit per materialin.
Ne lidhje me pyetjen qe shtron, europa nuk i ka borxh asgje Shqiperise. Shteti shqiptar nuk i ka dhene me qera shtetasit e tij europes ( shteteve perberse te saj) qe te pres ne fund te muajit rentën. Shqiptaret kane ikur me iniciatevin e tyre, me shpenzimet e tyre. Eshte normale qe nga te ardhurat e tyre te mbahet shteti ku jetojne. Ata vete ne pjesen me te madhe perfitojne nga taksat e paguara.
Ndoshta duhet shtruar pyetja perse ikin nga vendi njerez qe mund te kontribuonin ne vendin e tyre. Çfare u mungon shqiptareve ( 30 vjet mbas renies se komunizmit) ne Shqp qe e gjejne ne vende te tjera. Evropa ( qe gjithesesi mbetet ajo kurva plake) i ka dhene Shqp fonde te medha ne keto 3 dekada. Nje pjese e tyre dhe jane shperdoruar nga vete evropianet ( me rroga e konsulenca etj etj.) por prape ne substance fondet qe ka perfituar Shqp jane shume te medha. A mund te perfitonte me shume shteti ine? Pa asnje diskutim qe po! Por kur ve krieminister like floririn, minister lul hajdutin, berishen me gjithe familje, ramen me 40 hajdute, me deputet me gjimnaze, me funksionare ne ministri qe nuk dine te shkruajne shqip e lere me te plotesojne aplikime per fonde per projekte…ça do besh…do i kerkosh europes takse per koke shqiptari.

Na de na se po i vjedhim bashke me Europianet. Dikush ka marre 4 fonde nga 100000 euro per te hapur nje biznes… mizash le te themi. Jame te gjithe me lug ne brez, si ata qe i sjellin, si ata qe i shperndajne e si keta te fundit qe i kullufisin. Keta qe i sjellin jane te pangopur fare. Dikujt psh i ofruan 2M€ per te “rimekem” e falimentu biznesin mrena vitit.

Jo me kot njoftimet per projekte dhe perzgjedhjet e atyre fituese populli fukara mund ti marre vesh vetem po i hasi te gjeje ndonje glob kristali magjik.

Ai qe i shet fiq Tironsit psh eshte perfshire ne nje skeme me ndertim apartamentesh per te pamundurit, me ane te te treteve kuptohet, se ky vet vetem lejet jep, qe te perfitoje fukaraja, kupton ti?

Po ky eshte muhabet i vjeter. Ne kohen e PDhit eshte mjel akoma me shume. Ca thithka shterojne, e ne fund ka konflikte mes llojit gjithsesi. Me kujtohen Arbana qe u kap per floku para nja nje viti.

si gjithmone ne jemi te nershem, me te nershem se ne s’ka, ne jemi vete nocioni i nershmerise, ndersa elita politike eshte e felliqur, vjedhhajdute, fukse, pedofile. Pra shpetimi eshte te fusim ne burg elite-rame-berishen e te vije ne pushtet populli, “ne” me i fjale. Qe kur eshte krijuar Shqiperia, “ne” s’kemi mundur te tregojme nershmerine tone, sepse nuk kane lene “ata” qe kane pasur fuqine ne dore.

1 Like

Ne fakt dua te bej nje rafinim te argumentit: Ne vitin 2017 buxheti total i EU ka qene 157.9 miliarde euro. Fondi per shqiperine ka qene po rreth 100 milione. Kjo i bie 0.063% e buxhetit. Kjo perqindje mbi kontributin e shqiptareve te llogaritur me siper do rezultonte ne 3 milion. Pra 97 milion na i ka dhuruar Europa!! Megjithate duke llogaritur nje kontribut te njejte per rreth 30 shtete, kontributi me duket i drejte. Urime te gjitheve!

" … ramen me 40 hajdute,…"
vlonjato, po kone miushi jot, a futet ne kete kategori, do t’thosh gjembi :grinning:

Shoku pjer, aq sa ke vjedhur ti ne shqp dhe belgie aq ka vjedhur dhe ShT Erjon Braçe !

Ato 1,000 euro qe supozohet se paguan nje shqiptar ne muaj si taksa harxhohen per te mbajtur ngritur infrastrukturen ekonomike, politike, shoqerore si edhe fizike te Europes, aty ku ky shqiptar nxjerr lekun ne rradhe te pare.
As mos mendo se ti ka borxh njeri ato 90M euro.

1 Like