Diskutim i lirë - Gusht 2017

Te kuptoj Pjer. Te ky grupi i vogel hyn edhe ti besoj.

Nuk besoj se pate veshtersi per ta gjetur.

1 Like

Pse ben pyetje retorike?

I/e nderuar Pjer, i nderuar Bredharak, i/e nderuar EB (ne mungese).

jeni te lire te diskutoni ketu ose ne privat cfare t’ju doje zemra. ju lutem mbani paster temat e tjera.

1 Like

s’ke faj, jo. Per fajin tone ngele me fshese ne dore

1 Like

Po se nuk ke pare ti, nuk do te thote se nuk ekzistojne njerez te tille. E ke pyetur ti qeverine psh per kete problem, meqe ngul kembe si mushka.
Natyrisht qe nuk e ke pyetur. Shko pyete, psh,

  • Sa investime keni hedhur ne tregun e punes nga obligacionet e CO2 ?

Ahh, tani e pranove qe ata jane hajdute, qe qeveria eshte hajdute, mirpo lind pyetja, kur ata jane hajdute, si do i hapin deren njerzeve te ndershem e me integritet. Gje qe do te thote se keta njerez ekzistojne, por nuk i lene te dalin ne pah. Se njerzit e ndershem dhe integritet, trokasin ne dyert e qeverise, herpashere, kete e bejne jo per veten e tyre por per princip, per te ndihmuar te tjeret.

Me shume duket sikur trokasin per tu bere pjese e bandave te hajduteve, po nejse perceptimi eshte individual.

Ti mendon ndryshe , une ndryshe , quhet demokraci

natyrisht, qe perceptimi eshte i ndryshem tek cilido, kam folur edhe per kete gje (perceptimet) tek VQ, nuk eshte faji im qe ti dhe Blendi nuk e keni lexuar.

Nese nuk e ka lexuar as Blendi , dikush qe eshte teper i lidhur me librin , gazetar dhe analist , ndihem i qete qe as une nuk e kam lexuar.

Perceptimi individual ka egzistuar qe ne fillimet e jetes se njeriut , dikush e shihte gurin por s’dinte c’ishte , dikush e pa gurin e perplasi me nje gur tjeter e krijoi zjarrin, prandaj mos na e shit si teori filozofike personale ,se ne fund te fundit dhe ajo qe ke shkruar ti serish eshte perceptim i yti.

Ashtu ashtu si jevgjit. Pare s’kane e bejne aheng pernate. Gaslighting Albanian style.

Ehhh mire e thote ky koke kashta por kam frike se eshte vone tashme. Shife si tallin trapin Kina me Rusine, mfkrs. Fale Obames, usa-ve do iu duhet kohe e gjate te rivendosin autoritetin e tyre te humbur.

1 Like

E pse vetem Z. Trump qenka koke kashte, dhe Obama nuk qenka kok rrodhe!? Stop discrimination.:smirk:

Duhet te filloj qysh sot dieten e geshtenjes per femijet e mi qe te behen dhe ata profesore doktore te shquar!

paska shpetu Jani i Pjerit

Sejfi Vllamasi: “Ballafaqime politike në Shqipëri” (7)

Myslimanët e konsideronin veten më të aftë se katolikët në administrimin e vendit, siç kaqenë edhe ndër viset e tjera të Shqipërisë, mbasi myslimanët kanë qenë nëpunës dhe të
lidhur me prona, ndërsa katolikët merreshin me zejtari e tregti. Myslimanët, duke u marrë
me administratë dhe me rregullimin e kon-flikteve jashtë qytetit, prej shumë kohësh kishin fituar një farë kulture praktike shtetërore dhe një aftësi administrative’’.
E nderruan fene per te ruajtur pronat …deri sa ishin me te pasur pse te lodheshin duke punuar …:wink: Kishin Kozet dhe Iliat … une nuku kam degjuar per bejlere kaurr…Ne kohen e Dulles e moren veten nuk kishte ministri e dege te brençme qe nuk gjeje Kiço ,Raqi e Pandi…

http://www.ermenji.org/historia/chap19.html
…Siç ishin të një gjaku e të një gjuhe, Myslimanë e Orthodoks, me përjashtim të fesë, kishin të njëjtat zakone, të njëjtin folklor me të njëjtat këngë e vajtime. Orthodoksit ishin përgjithësisht më të mësuar dhe më të rregullt në jetesë e n’ekonomi, jo vetëm sepse ndiqnin shkolla greqishte, por edhe sepse merrëshin me tregëti e zejtari, të cilat punë e bëjnë njerinë më të gdhëndur dhe më të shoqëruarshëm. Prandaj ishin më t’afruar midis tyre, përkrahnin njëri-tjetrin dhe përbënin një bashkësi më t’organizuar rreth kishës. Natyrisht, n’afrimin midis tyre i shtynte edhe instinkti i vetëmprojtjes, mbasi e shihnin vehten si një pakicë kundrejt Myslimanëvet të cilët i mbanin të barabartë më Turqit. Kurse Myslimanët ndërmjet tyre ishin të përçarë dhe zihëshin ose vritëshin për gjëra të kota. Merrëshin përgjithësisht me bujqësi e blegtori ose me përdorjen e armëvet, prandaj ishin më zhurmë-bërës, dëngëla-mëdhenj, dhe s’kishin fort rregull në jetesë as n’ekonomi. Por Myslimanë e Orthodoks shqiptarë dallohëshin prej Turqve dhe prej Grekëve jo vetëm nga gjuha, zakonet dhe kultura popullore, po edhe nga veçoritë fizike e morale si racë, nga zgjuarësia, guximi, shkathtësia, energjia në punë ose në luftë, gjithmonë të zotët për nismë (inisiativë) e përgjegjësi. Fatkeqësisht, bashkë me këto vetija qëndronte edhe individualizmi i tepëruar, ose kufizimi në krahina, e meta m’e madhe e Shqiptarëvet, e meta fatale që s’i ka lënë kurrë të bashkohëshin për të formuar një tërësi të lidhur, kombëtare ose shtetërore.

1 Like

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/08/31/gjyqtarja-e-vrar-nga-ish-bashk-shorti-para-nj-viti-i-kishte-shkruar-let-r#.Waiq8T0pDqC

Edhe nje jave. Defend the title boys!

Football

3 Likes