Diskutim i lirë - Gusht 2017

e kote. Profesori e hedh Pjerin tuç edhe ne fushen e vet te makroekonomise.
Si ata qe benin duel njehere e njekohe. I thote, zgjidh armen qe do dhe pastaj e vret qetesisht.
Eshte shume i pergatitur. Ai impresionon gjithe ate p…jeshke. Pjeri maksimumi impresionon shkaben dhe ndonje pakistanez, per fat te keq.

2 Likes

Dhe e vërtetë dhe fallco. Është e vërtetë se s’kemi kohë t’i lëmojmë shumë gjërat. Jemi gjithmonë shumë të zënë. Që jam këtu tani, është se bëra aksident ku desh u vrava, prapë, hera e tretë në më pak se 1 vit, dhe e dyta në pak javë.

Isha duke bërë 1 quiz në 1 klasë. Profesori pas quizit, erdhi te unë dhe më tha “ç’është kjo paçavure? Unë e di që ti di më shumë se kaq”. Një histori tjetër e ngjashme. Isha duke marrë quiz në grup, kishte dhe 1 shqiptar tjetër nga Pogradeci me të cilin isha marrë për shumë semestre. Duhet të shkruaja 4 emrat tanë, unë që po shkruaja përgjigjet. Po ngurroja. Pogradecari qeshi dhe tha “I can tell that it’s been a rough day.” S’më kujtohej emri i tij. Kjo sepse megjithmend i bëjmë gjumastikë trurit.

Pra është pjesërisht e vërtetë. Dhe pjesërisht fallco. Kur ne na duhet, ia vëmë qëllim vetes dhe psh, në këtë rast, e hiqim 100% theksin. S’ka anjë rëndësi për mua, s’kam pse harxhoj kohën, madje shumë studentëve u pëlqen më i bukur me theksin që kam.

Dr. Toli me zhgenjyet paksa, ceshte kjo simpati per serbet apo ruset? Shkruajtem njehere bashke per ate punen e gjeneve…me duket se jeni gabim.

1 Like

si mund te jete koincidence kjo, profesor? mos dikujt nuk i intereson qe ju te jetoni?

3 Likes

Nuk ve ne dyshim standartin e dr. Tolit po them se po e ul Pjerin me teper se c’duhet. Gjithsesi ne mungese te tavolines ja ku kemi blogun. Ndoshta behemi spektatore te nje debati interesant, shpresojme!

Bredharako, mos kopjo thenien time drejtuar Buall Mavrise, ku i thoja te zgjedhi fushen (tv) armet (temen) dhe shpuren (kabinetin, qeverine) , e te matej ne duel (debat) :grin:

Lexo Yamna Culture https://en.wikipedia.org/wiki/Yamna_culture
Del që rusët janë rraca superiore që fituan mbi gjermanët, dhe mbi çifutët. USSR ishte e fiksuar të çlirohej nga çifutët. Ç’bënë ata? I kërkuan Izraelit gjithato dokumente sekrete amerikone, jemi që jemi, megjithëse ata ishin dhe më eager se çifutët për t’i hequr qafe me lezet. Jonathan Pollard i dha Izraelit, dmth USSR-së… 320 cubic feet me dokumente amerikone top sekret. Me një bathë, USSR hoqi qafe çifutët, mori 320 cubic feet dokumente top secret amerikone, dhe i shtyri sherrin midis çifutëve the USA. Jemi që jemi. Kush është rraca superiore tani? Duken si budallenj kështu ata, por ndonjëherë më të rrezikshmit janë ata që s’bëjnë shumë zhurmë.

Obama e tha se askush s’ka fituar kundër Rusisë. Dmth u kish shkuar ndërmend t’i shpallnin luftë, por vili vili. Iu kujtua se s’është me i modh se Napaloni dhe Hitleri.

Është koincidencë. Njerëzit e zgjuar janë dhe shumë rrëmujaxhinj, dhe tmerr në trafik.

1 Like

I njejti princip si theksi i gjuhes se huaj. Mendja gjithmone shkon larg ne gjera dhe vende me te rendesishme.

2 Likes

prof Toli, ishe betuar per Tanush Shasken, e kishe shpall armikun tend nr 1 qe sdo ti zinin kembet ne Amerike pasi kerkohej nga policia federale, etj etj… mirepo Tanushi rron e mbreteron

edhe ky si ish armiku jot Lazer Stani me duket, ja fale te gjitha…:slight_smile:

1 Like

Pordhët e labit. Shiqyr që i di këto gjëra me rrënjë e me degë. 2008 kur unë isha në Vlorë. Ç’ka bërë prej atëherë? Dhe ato prijësi i NATO-s pë security. Po, po. Unë jam kriptograf profesional, dhe kjo është arsyeja pse gjej punë shumë kollaj, dhe më pranuan në NSA Orlando por s’shkova se është shumë pak për mua.

2 libra që ka botuar Shaska në kriptografi, si editor, janë plot me budallallëqe. Në Vlorë në atë konferencë kishte vetëm 2 kriptografë profesionistë, unë dhe 1 gjermon. Sesi m’u tek ta ndihmoja 1 studente polake që po kishte vështirësi të përgjigjej. Ai gjermoni u lirua “shiqyr që s’qenkan të gjithë sylesha.”

Lazrit ia kam dërguar haberin. Dhe shumë dëme i kam bërë tanimë sepse njerëz si ai jetojnë me shenjtërinë morale. I mora virgjërinë morale, ai tani është 1 nga kllufat e shumtë me të cilët janë regjur shqipkarët. S’i kam harruar. Stili im i hakmarrjes është që shikoj punën time, dhe herë pas here hedh një sy nga këta ç’dëm mund t’u bëj. S’jam budall t’ua përkushtoj jetën atyre duke lehur kot si kone. Sa më i madh bëhem unë, aq më dëm u bëj këtyre.

Presor kot per muhabet, per kete Laura Mersinin keni degjuar gje, se shume u permend ketej nga USA dhe Canada.

2 Likes

Mendoj i nderuar profesor, se kjo thenie eshte pasoje e vrerit qe u eshte grumbulluar, mirpo te paret tane (kuptohet dhe tujet, prandaj them tanet, se jemi nje) , thone se ; Uthulla e forte, prish enen e vet. Keshtu qe i dashur hiqe mllefin dhe mos mendo kaq negativisht.

E kam dëgjuar. Është === mosha ime, i njëjti vit në universitet në Tironë. Ajo merret me fizikë teorike. Ai niveli i fizikës teorike që bën ajo, mua s’më pëlqen. Në mesjetë dijetarët e harxhonin jetën e tyre duke argumentuar se sa engjëj mund të kërcejnë në majën e një gjilpëre. Varianti modern i tyre është fizika teorike. Dhe thërrmijat që përbëjnë elektronet, protonet, neutronet. Ka mendime të ndryshme. Ka që thonë se janë kaq pak, ka që thonë se janë mbi 20,000 lloje të ndryshme. Sidoqoftë. Për atë që bën shumë e mirë është ajo.

Bredho me duket se ky ilia shoqerohet me Ollgen se e di qe e gjujne meshkujt dhe me kete rast mos ha dhe ky ndonje hajdar qorr. Kshu e lexoj une kete. Ndoshta dhe kabohem por …ky te jep pershtypjen e nji femre te burgosur ne trup meshkulli. Dhe per kete arsye ia ka fajin baba dhe nena e tij, shqipKari, çifuti, amerikoni, tony shaska, lazri e kshu me rradhe.

2 Likes

Po ia këput k më k. Unë thashë të kundërtën. Nejse. Kanë qenë bërë simulime në teorinë e lojërave, cila lojë e thjeshtë fiton më shumë. Bëhet fjalë për lojërat e thjeshta se të ngatërruarat është shumë e vështirë të nxjerrësh përfundime.

Përtej konsideratave morale, të gjithë duan të fitojnë në jetë. Cila pra është loja e thjeshtë më fitimtare?

  • Ai që i fal të gjithë.
  • Ai që hakmerret kundër të gjithëve.
  • Ai që ua fut të gjithëve.
  • Ai që i trajton të gjithë mirë.
  • Ai që i trajton të gjithë keq.
  • Ai që i trajton të gjithë mirë, por po ia fute s’ta fal.

Tanimë duhet ta kesh kuptuar kus fiton më shumë:

  • Ai që i trajton të gjithë mirë, por po ia fute s’ta fal.
    Përtej konsideratave morale, unë dua të fitoj në jetë. Loja ime është shumë më e ngatërruar se kaq.

Tani që të shava Vlorën heroike, e the dhe ti 1 llafe.

Vlora Vlora Vlora Vlora
Bjeri më të lumtë dora

(bjeri me dorë dmth)

-jo mo, çne… kush tha qe je budall ti ?!
-o Tolo, po ti ke fol mor burre per keta sa ke plasur… u ke kushtuar artikuj , komente… i ke share , i ke telendisur . une bile te kam besuar e kam kam ndjere simpati per ty.

e di si eshte kjo puna jote o Tolo ; si quhet fshati jot, dramatik , ku je lindur e rritur ti : Piçkëz, apo Toshkëz me duket ? e pra : mund ta heqesh prof Tolin nga Toshkëza, por Toshkëzën nga prof Toli nuk ja heq dot !

Kopjac.
(tani më duhet t’i bëj dhit shkronja)

Jo Toli jo. Nuk reagova se shave Vloren. Thjesht te kam lexuar me kohe dhe nuk kam dash te ngaterrohem. Por ti qe nuk te gjen shpirti rehat e ke nje problem te madh. Prandaj dhe e bera komentin. Thash te jap hipoteze, ndoshta e ndihmoj tolin e perpjekur.