Diskutim i lirë - Gusht 2017

ok, e ke ate fuqi, te me japesh nje detyre qeveritare a shteterore.

Po qumeshtin e pi une pa merak po ty c’do te ngele , bajgat ?

Une se kam ate fuqi , por populli thote fshati qe duket s’do kallauz , po te ishe aq shenjtor s’do me kerkoje mua vendin e punes,e kishe gjetur ne baze te merites.

Po kur nuk e ke, ç’flet kot, ku e di ti se kush jam une apo ai tjetri, ku e di ti se si do sillet tjetri. Ti je i ri ketu, dhe nuk e di se ne te vjetrit e kemi diskutuar me kohe kete punen e integritetit dhe ndershmerise ne pune, qeveritare, shteterore apo administratore. Ti ke pare vetem plehra gjer me tani, dhe kujton se keshtu jane dhe te tjeret. Eh, ç’mjerim;

Pjeshkat i kane t’mira kta te rinjte sot, ndryshe nga Aguridhet gjith Lesh qe jena ngop Ne Babuc

1 Like

Ma verteto qe edhe ti s’je plehre , e do te them ke te drejte eshte si thua ti.

Do me tregosh ti mua nga Antwerpi e Mecheleni se si sillen njerezit ketu ne marredhenie postesh administrate e qeverie , se s’jemi ne ketu je ti , kerkoj ndjese te dhjere.

boo, ca batute! e denje per femijet e kl. I
Kur them une qe ty te duhet qumeshti. Qumeshti ndikon direkt ne formimin e trurit dhe nervave

Pale sa qumesht do kesh pire ti , nga ai i trashi

Kush tha, une nuk pretendoj te te tregoj se si jane njerzit aty, se e di dhe ta thashe dhe tek komenti siper, qe ke te drejte per ata brenda, por jo per ata jashte (jo te gjithe) qe kane merakun e Shqiperise. Megjithse dhe ne Shqiperi, une kam bindjen se ka njerez te ndershem dhe me integritet,por plehrat drejtues nuk i lene te dalin ne pah.

kush eshte ky qumesht i trashe? ore, mos te kane dhene ndonje gje tjeter dhe te kane thene qe eshte qumesht? se kjo do shpjegonte shume gjera

Ti qe merresh me lope , e me studime neurologjike mbi qumeshtin duhet ta dish edhe llojin qe them une :wink:

@Pjer E po ne ata brenda shohim , s’na ka ardhur ndonje i ndritur dhe i shenjte nga jashte t’na ndricoje e rrjedhimisht nuk i besoj ato qe thua ti kur s’ka fakte qe e mbeshtesin dicka te tille. Njerezit e ndershem e me integritet , kane gjetur rrugezgjidhje alternative,nuk vazhdojne ti bien ziles se qeverise non stop e te presin ti hape deren hajduti…

qumeshti o buzqumesht klasisfikohet ne baze te % te yndyres (pyet ne shtepi se do mesosh me shume).
“Qumesht i trashe” mund te thote dikush me IQ diku te 20, max 25

E di qe ti fare mire mund ta plotesosh kriterin e fundit per kafshet qe sakrifikohen per kurban?
(informacioni vjen nga shtypi shqiptar)
kurbani

Po te kishe IQ siper 10 ti , do e kishe kapur deri tani per cfare qumeshti e kisha une fjalen e s’do e zgjasje muhabetin e do e gelltisje :wink:

Po ty shume te paska kaluar afati , do kesh shpetuar rrezik se je jashte … Po deve ku ka ne Shqiperi , apo do i importoni edhe ato nga Hollanda ? Hahaha

o qumesht i trashe, po une te thashe me lart qe ai qe ti e njeh si qumesht ka mundsi te jete gje tjeter qe ty ta kane dhene te pish ne vend te qumeshtit. Nuk me ben dot mua me faj pse nuk e gjej se c’qumesht te trashe je mesuar ti te pish.

Cilat jane keto vende, i nderuar?

vendet perendimore Bredharako.

kush, i nderuar, kush vend perendimor evropian psh do donte t’i kish te ardhurat nga taksat ne nivelin e Shqiperise?

Flas per % ne raport me GDP/PBB, dhe jo keshtu siç e kupton ti ;

i nderuar, edhe une per ate raport po flas. Cili eshte ai vend evropiano perendimor qe do lakmonte te kish 27% te te ardhurave ne buxhet nga taksat?
Nqse nuk e di pergjigjen, s’ka problem.

Me fal per vonesen i nderuar, dhe po i pergjigjem po me pyetje, pyetjes suaj;
Kush vend e ka kaq te larte % e te ardhurave nga TAKSAT (jo te ardhurat e tjera, se ketu fshihet nje lepur i madh, nje botkuptim anakronik i tyre, atyre brenda).