Diskutim i lirë - Gusht 2017

paska shpetu Jani i Pjerit

Sejfi Vllamasi: “Ballafaqime politike në Shqipëri” (7)

Myslimanët e konsideronin veten më të aftë se katolikët në administrimin e vendit, siç kaqenë edhe ndër viset e tjera të Shqipërisë, mbasi myslimanët kanë qenë nëpunës dhe të
lidhur me prona, ndërsa katolikët merreshin me zejtari e tregti. Myslimanët, duke u marrë
me administratë dhe me rregullimin e kon-flikteve jashtë qytetit, prej shumë kohësh kishin fituar një farë kulture praktike shtetërore dhe një aftësi administrative’’.
E nderruan fene per te ruajtur pronat …deri sa ishin me te pasur pse te lodheshin duke punuar …:wink: Kishin Kozet dhe Iliat … une nuku kam degjuar per bejlere kaurr…Ne kohen e Dulles e moren veten nuk kishte ministri e dege te brençme qe nuk gjeje Kiço ,Raqi e Pandi…

http://www.ermenji.org/historia/chap19.html
…Siç ishin të një gjaku e të një gjuhe, Myslimanë e Orthodoks, me përjashtim të fesë, kishin të njëjtat zakone, të njëjtin folklor me të njëjtat këngë e vajtime. Orthodoksit ishin përgjithësisht më të mësuar dhe më të rregullt në jetesë e n’ekonomi, jo vetëm sepse ndiqnin shkolla greqishte, por edhe sepse merrëshin me tregëti e zejtari, të cilat punë e bëjnë njerinë më të gdhëndur dhe më të shoqëruarshëm. Prandaj ishin më t’afruar midis tyre, përkrahnin njëri-tjetrin dhe përbënin një bashkësi më t’organizuar rreth kishës. Natyrisht, n’afrimin midis tyre i shtynte edhe instinkti i vetëmprojtjes, mbasi e shihnin vehten si një pakicë kundrejt Myslimanëvet të cilët i mbanin të barabartë më Turqit. Kurse Myslimanët ndërmjet tyre ishin të përçarë dhe zihëshin ose vritëshin për gjëra të kota. Merrëshin përgjithësisht me bujqësi e blegtori ose me përdorjen e armëvet, prandaj ishin më zhurmë-bërës, dëngëla-mëdhenj, dhe s’kishin fort rregull në jetesë as n’ekonomi. Por Myslimanë e Orthodoks shqiptarë dallohëshin prej Turqve dhe prej Grekëve jo vetëm nga gjuha, zakonet dhe kultura popullore, po edhe nga veçoritë fizike e morale si racë, nga zgjuarësia, guximi, shkathtësia, energjia në punë ose në luftë, gjithmonë të zotët për nismë (inisiativë) e përgjegjësi. Fatkeqësisht, bashkë me këto vetija qëndronte edhe individualizmi i tepëruar, ose kufizimi në krahina, e meta m’e madhe e Shqiptarëvet, e meta fatale që s’i ka lënë kurrë të bashkohëshin për të formuar një tërësi të lidhur, kombëtare ose shtetërore.

1 Like

http://www.m.lapsi.al/lajme/2017/08/31/gjyqtarja-e-vrar-nga-ish-bashk-shorti-para-nj-viti-i-kishte-shkruar-let-r#.Waiq8T0pDqC

Edhe nje jave. Defend the title boys!

Football

3 Likes

you have my AMEN!

Po çfare lesh shkollash greke qe i paskan qyteteruar …greket erdhen per vete tufa -tufa te punonin tokat e bejlereve gjirokastrit …Ja i shoh dhe tani sa te kamur jane …me cungune po …
Nejse nuk shof ndonje ndryshim ne mes shqiptareve myslyman ,katolik e ortodoks …Ndryshimi eshte i pasur i varfer .I shkolluar i pa shkolluar …

Mungonte dhe ta mbulonin …Nuk i shof dot katunaret e jevgjit e arabis te shtrire si derrat ne mes Tiranes …

1 Like

1 Like

Sa peshkohen robte, shume kollaj. Artan Lame kishte thene do behej hero ne mbrojtje te Skenderbeut qe ja mbuluan, po qe nuk u mbulua. Je suis Scanderbeg kishte thene, merr vesht apo jo? Nga jane mbledhur gjithe budallenjte ne nje cope vend mer ja dhjefsha.

Paskam ngateru teme …te lutem s’postoje Gjembo …tek mbulimi i Skenderbeut …

Ka teme dhe per breket e Skenderbeut? Leviz dhe postin tim se s’e kam vene re. Kete postim mund ta fshini

Nuk ka teme te tille. Zeqo solli nje lajm te rreme sikur e kane mbuluar statujen e Skenderbeut ne Tirane dhe e pegenjeshtroi po vete. Dasara sic duket nuk e pa.

Po me Skenderbeun c’paten???

sa lezet! si fushe e mbushur me lule duket sheshi
fotoja-600x400

Ne fakt do bere nje foto nga 15 kateshi qe te tregoje si myslimanet falen para Skenderbeut.

po qellimi i atyre ekraneve vene perpara statujes, ate kane si qellim; qe ta mbulojne e te mos duket kur falen besimtaret.
Erdhi turku, i vrau, i preu, i shkelyu para e prapa dhe tani mohojne heronjte qe i dolen vendit per zot per hir te fese qe u la turku.
Dhe habitemi nga ky takem qe vret nenen e femijeve te vet pastaj

1 Like

Jo pra se aty eshte, nuk e kane mbuluar ekranet. Pashe nje foto tjeter, ekranet jane ne krah, po te rrish djathtas poshte te foto me lart, nuk e shikon Skenderbeun se e mbulon trekendeshi me ekranet. Po te jesh majtas lart, e sheh. Nuk ve dot foto se jam ne cel tani. Nuk eshte pozicion ideal per ate trekendeshin me ekranet, mund t’i vinin diku tjeter, po monumenti nuk eshte mbuluar. Jo per gje po ky eshte edhe viti i Skenderbeut, jo i Skenderbeut te mbuluar.

Po kur u bête te gjithe Tu u Qi (Turqi) ju marrte purtha shalet moret vesh doni edhe Evrope… Me dylbi se prapthi do to shikoni Evropen… Sa ka hyre Turqia ne Evrope aq do hyje dhe Tu u qi-ja ne Evrope…

1 Like

http://www.lapsi.al/lajme/2017/09/01/si-u-manipulua-me-mbulimin-e-statuj-s-s-sk-nderbeut-p-r-kurban-bajram-foto-video