Diskutim i lirë - janar 2017

S’di pse i ka kape njefare sikleti lideret e serbise nje jave para inaugurimit te Trump.
Aty do ta kene kater vitet e ardhshme. Nuk ia kane besen si duket.

Rrugët from Mevlan Shanaj on Vimeo.

Dokumentar artistik i xhiruar ndërmjet vitit të trazuar 1997 dhe vitit 2015. Një shikim i autorit për Tiranën dhe ngjarjet që i kanë dhënë formë historisë së qytetit dhe mbarë vendit.

i hyra ta ndjek filmin e Mevlan Shanaj. Shume respekt, por do i jap nje tjeter shans me vone.
Nga ana tjeter, besim nuk kam. Prove eshte nder te shumtat, menyra sesi shprehet kjo aktore (nxenese, e me pas bashkekolege e tij), e se njejtes shkolle filmi. Gje e cila indirekt demonstron konceptin zhgenjyes te asaj shkolle per filmin:

Nuk më shijon një film sa më shijon një libër, ndoshta sepse këtë librin e bëj film në kokën time, nuk e di. Nëse kam parë një film pëpara se të kem lexuar një libër, supozojmë “Pianisti”, që të gjithë e dinë që është një film i jashtëzakonshëm dhe një aktor i jashtëzakonshëm, libri më pëlqen më shumë, sepse atmosferët e marr më të plotë.

Mevlan Shanaj si regjizor i maj men vetem filma te dobet. E kam llafin per filmat teliviziv qe ka ba ne TVSH; “Te Shoh ne Sy”, “Flete te Bardha” apo nje film i pas 90-es - qe s’eshte i TVSh - me Yllka Mujon dhe Elia Zaharine.(Jo pa qellim e shruajta emrin se bijes te pamvarur me emrin e Yllkes,pasi mendoj se eshte aktore poaq e mire sa e jema. Pare tek “Tri Motrat” e Cehovit. Fantastike.)
Si aktor,megjithse eshte ne fillimet e kariers se tij,mendoj se Nebi Surreli perben kulmin e vet.

1 Like

mendoj se eshte aktore po aq e mire sa e jema

bija e se jemes eshte. Per te ngjare fizikisht i ngjan sa s’ka. Por me c’duket edhe nga trute.
Ose perndryshe, nen pushtetin e se emes ne aspektet e rendesishme te jetes se saj.

1 Like

busy day already

Ja nje njeri me mend: https://www.rt.com/news/373993-lavrov-speech-messianism-values/
Refuzojme, tha, te na vini su-post.
“If we talk about the Western, European values that we are all constantly reminded of as exemplary, they are not the values that were professed by the ancestors of modern-day Europeans, they are something new, modernized.”

“I would describe them as post-Christian values [that] are fundamentally at odds with the values of our country, which we want to keep and pass on,” Lavrov said.

http://www.360grade.al/rajon-bote/item/45428-deputeti-shqiptar-kunder-perkujtimit-dhe-nderimit-te-skenderbeut-perandoria-osmane-nuk-ka-qene-pushtuese-ne-jemi-vellezer-me-turqit

Prandaj dhe Trump i vlereson aq shume Adi.

https://www.instagram.com/p/BPaePt3g4jT/

Dolën me një deklaratë të dytë. Doli Grida e tha: Më fal, bëra gabim (siç bën përherë në fakt), s’e kisha për sot, e kisha për dje. Ka qenë dje. Por prapë dje doli bllof. Dje ishim te kopshti Nr. 17. Kopshti 17 është te njësia 7. Më erdhi mirë që në fakt edhe Saliu u bë me mua në denoncimin e kopshtit 17, se kur rrena të kap për inerci nuk di se çfarë budallallëqesh thua, dhe jo vetëm Grida thoshte që Erioni është në Paris, por doli edhe Saliu e tha: “në Kopshtin 17 shih në çfarë gjendje janë fëmijët”!

Kopshti 17 është në fakt një tender që u bë nga Luli e Saliu, nga ato tenderat e fushatës së 2013-tës.
Kopshti 17

Ai robi qe me la makinen mu, me tha se te kopsht-cerdhja ku cote gocen ai, kujdestaret ishin zene per nja 2 rezistenca qe kishin cu disa prinder. E veshem gocen me aq shtresa rrobash sa dyfishoi ne peshe, tha. Nuk mundem as une, as gruja ime me nejt ne shpi per kohe te gjate, per ta majt, tha. Une laj makina, ajo la shpi, duhet buke per cilimi, tha…
Do thosha dhe ca me tha nje kryetar bashkie, por nuk ja vle me banalizu muhabetin.
Harro Griden qe duket se po rropatet, edhe fizikisht, per hallet tona. Gjendja ne kopshte e shkolla eshte teper e rende.

Grida esht si shpirt.

Grida s’duhet harruar sepse pasojat qe le ajo jane gjithmone dyfish (mba vesh si shprehen per te nje koment poshte teje).
Gjendjen, nuk kam asnje iluzion.
Por ke goxha probleme me pritsherite e nje mandati anti-berishe 4-vjecar demokracie.

si tha dikush, dikur. Po sikur, sikur?
2 shishe vere te vjeter kush e gjen kush fshihet mas dikushit

ncncnc ec e rrit femijet ne kte vend

Zv Ministri?

Sa per pritshmerine time… Pres qe ato fonde qe kane akordu e “taksu”, dhe kane akordu goxha, ti perdorin ku eshte nevoja reale. Kaldajen perpara bojes se fushates them une.

1 Like

Roni? nuk e kisha idene kush e kish thene n’fakt. Po tani eshte ironike 2fish