Diskutim i lire - Janar 2018

udhezuesi permban disa rregulla komunikimi bazike si dhe veprimet qe duhen ndjekur ne rast te abuzimit te ketij komunikimi. sinjalizimi eshte menyra me efikase per te vendosur dicka ne vemendjen e moderatoreve. mos e neglizhoni kete te fundit.

Presidenti kujton se vetem te zinjte marrin asistence.
https://www.yahoo.com/news/trump-thinks-only-black-people-205340077.html

Nashi ky thote ate qe Te gjithe mendojne por e thone me ze Te larte vetem kur jane Te pire .ky I thote kur eshte esell :blush:

e nga kaq pak diference varet fati i botes?

i doli pija historike qe trollet i kishin dhene me pi zhardines, u bene esell:

1 Like

Sara paska nxjerre nje kenge shume lovely & sensuale…me like it!
Min 9:44

2 Likes

Per ndonje mashkull te huaj do ta kete. Ose shqiptar te diaspores.

Shqiptar te diaspores lol. Shqiptari shqiptar ngelet ne cdo cep te globit si brenda dhe jashte kufijve. Perjashtim bejne shqiptaret e lindur jashte. Besoj per kta do e kesh pas llafne.

1 Like

Aqua, kjo video mu duk teper e sinqerte “Me leje nje minut?”.

Apo here pas here edhe Homerin e mire e ze gjumi.

Eshte me mire te jetosh ate 1minutshin e sinqerte, pa u justifikuar afterwards perpara vetvetes false “me folen hormonet, se une per vete jam piazza alta”. Problemi jane justifikimet ngambrapa, mungesa e dialogut te sinqerte me veten.

si do justifikoheni e cfare argumenti do jepni muhabeteve te kolegeve ne pune mbi kryesine e ISIS qe ka marre ne dore shqiptaria o patriote. Kujtojme qe bota s’e lodh mendjen me shpjegime te komplikuara mbi ne, dhe i ka dhene dum shpjegimit me “albania is a muslim country”.

Ne fakt s’e pashe ate videon ku kjo thoshte qe s’i pelqejne meshkujt shqiptare, por besoj e kishte ne sensin e mentalitetit dhe ne pergjigje te kesaj, po, e kisha fjalen per ata qe ose jane lindur ketu ose kane ardhur aq te vegjel sa integrimi/asimilimi ka perfunduar tashme, ose jane te barazlarguar :slight_smile: domethene kane ruajtur mjaft tipare shqiptare, por edhe jane integruar mjaft ne shoqerine e huaj sa te behen plotesisht pjese e saj duke ruajtur thelbin e tyre.

Me thene te drejten o Kthup, une kam njohur plot emigrante shqiptare, PO NJESOJ, ai integrimi eshte sa per etikete, nuk ndryshojne. Kjo sdmth qe e kane zemren e keqe, por me femrat ‘shpirt i lire’ si Sara psh, mund te pretendojne se nuk paragjykojne por paragjykojne qe c’ke me te. Dhe shume elemente te tjera te mentalitetit qe dalin ne pah gradualisht dhe qe ndoshta as ata vete s’e dine qe i kane, por le te themi se jane barriera te pakapercyeshme te karakterit. Sara qe ka arrit ne ate konkluzion per veten e saj, ndoshta eshte ndjere e paragjykuar ne mjedisin shqiptar (meshkuj e femra, po meshkujt kane me sh rendesi nese je hetero) a ndoshta edhe ka pesuar ndonje traume nga ndonje karafil shqiptar qe ka leshuar ate deklaraten “nuk merrem me shqiptare” ne inat e siper. Dmth jo se s’u ka dhene rendesi meshkujve shqiptare, iu ka dhene shume rendesi, se fundja kush eshte ai qe s’don te jetoje ne vendin e vet e s’do te romanticizoje me bashkkombasit e vet, kur ndodhet ne kushte te mira aty dhe ndjehet i pranuar. Ky do te ishte rasti ideal.

"Ekspertët nuk e dinë se si ka mundësi që Zulfi Hoxha u ngjit kaq shpejt kaq lart në strukturën e hierarkisë së Shtetit Islamik.

Ndoshta u ka lënë mbresë udhëheqësve të organizatës me gatishmërinë e tij për të marrë pjesë kaq shpejt në prerjen e kokës së një ushtari armik."

Sigurisht qe do t’u linte mbrese: kush me mire se nje i çmendur te kryesoje ne nje organizate ne zhdukje?!

Aqua, tiku do te thoshte qe ke thene vetem gjysmen e te vertetes. Gjysma tjeter eshte qe edhe femrat shqiptare jane pasqyra e meshkujve shqiptare. Po ky eshte tiku, dy gjysmat e njeres apo nje ne dy gjysma.
Kurse une, ndryshe nga tiku😁 do te thoja mjaft me cliché, çdo berr varet prej kembeve te tij dhe jo çdo gomar eshte buzebardhe ( aka shqiptar).

Sara ka nevoje per nje mashkull Beta…Ka edhe ne Shqiperi meshkuj te tille, por ndoshta ajo ka pretendime te medha.Beta dhe paralli eshte pak e veshtire te gjesh.

kurse kush ja mundon t’i gjeje anen ketij muhabeti per inferioritetin e penisit shqiptar dhe superioritetit te vagines shqiptare ka nevoje te studjoje zoologji, sepse aty ndodhet sekreti i races, ne pallimin e derrit me dosen.

1 Like

Edhe une ka kohe qe nuk merrem me femra shqiptare. Ja ku u lame me Saren.

S’po them gje. Po meqe po diskutonim per Saren. Une personalement jam tipike shqiptare, mund ta marresh si te duash kete karakteristike timen, qofte edhe duke supozuar qe nuk me pelqen te dal me meshkuj dutch, se ata jane me idene qe secili paguan te vetat ne tavoline and this is a big turn off per mua. Dutchi do mendonte se une do ndjehesha e ofenduar nese ai paguante. Dua te them qe paragjykime kemi te gjithe, ajo s’gjen perputhje me shqiptaret, that’s fine bota i ka te gjitha racat. Ne si shoqeri e kemi pak me te theksuar presionin per t’u martuar, eshte kjo gje e mire apo e keqe…varet nga individi, mua me duket e mire,sepse jam shume pro familjes si natyre and I love children. Por ka te tjere, sidomos meshkuj qe nuk e ndjejne te martohen dhe e bejne kete kur nuk jane gati, se eshte mire per syte e shoqerise. Pavaresisht se me doza te konsiderueshme hipokrizie. Dhe pastaj vazhdojne jete beqari me femra qe nuk i kategorizojne si ‘goc per shpi’ pavaresisht se jane married. Kjo gje eshte jashte mase e theksuar te ne, jo se jashte Shqiperise nuk ndodh, por ne Shqiperi eshte e theksuar se jemi vend i vogel, njihemi te gjithe me njeri-tjetrin, perflasim jashte mase dhe ne jeten e nje cifti ndikon goxha familja, farefisi e shoqeria.
Nuk besoj se shoqeria jone ka arritur ne ate stad sa individi te zhvilloje ‘dialogje te sinqerta me veten’; sepse jemi shume bazike si njerez, e ketu nje pengese e rendesishme eshte edhe standardi i jeteses.