Diskutim i lirë - korrik 2017

Thuhet per te dy kokat Zeqo :grin:

ne fakt seksi eshte gjithperfshires, perdor te gjitha zarzavatet, e te gjitha kafshet si metafora. Perveç gomarit, perdoret edhe derri si potence seksuale, si psh ne shprehjen e mirenjohur:

Ju qifte derri nonat!

1 Like

gjemb, nuk quhet me kot Fruti i Ndaluar.

vetem se nuk pashe te perdorej kastraveci nga motra, apo eshte tek seria e dyte?

Per cfare paska durim derri sipas teje? Se gomari duron peshen qe i vene mbi samar e nuk ankohet deri sa i thyhet mesi, po derri cfare duron? Apo eshte shprehje e zgjuar edhe kjo si ajo " kam punuar si qen". Qeni nuk punon, vetem ha, leh, luan dhe ja hipen bushtres me raste festash. Po te jete ndonje qe terheq sliten, a ndonje qen gjahu/stani, po vetem ai punon, qente e tjere tallin trapin.

1 Like

Ne vend te beni ndonje muhabet per ujtin qe po shtrenjtohet se s’paguajne njerezia, merreni me gomere e me derra. Ti Pjer sidomos, se do na shkruash prape nga mot per faturat.

1 Like

O Tironc me mua e kishe ate biblike? Hahaha. Po per te miren tende e kam kur te them mos u bej si i sharrum te ngeli pjeshka ne goje. Krijo nje figure te bukur per veten tende se do kesh arrit dhe 1 fare moshe ku duhet t’mbledhesh mendjen e t’i japesh drejtim jetes rumantike, no more jargavitje. Pa mua s’me intereson shume se ca ben ti. Po behu icik me burre, jo si qent e rrugve…ktu s’u felliqe me motra-vllezrit e peshkut po e kam fjalen ne jeten reale, se nqs te shofin duke u perpelit si ktu ‘oh pjeshka pjeshka ohh hyjnore’, do mendojne se truri te rri gjith kohes poshte non stop, nuk e merr ndonjehere ashensorin te shkoje aty ku ka vendin.

Qen rrugesh…jargavitje…bohu burre…perpelit…na felliqe… Mire se me motren nuk u morre te pakten…dhe kur fillo ti e thu qe si bi ne qafe njeriu e se kulture e klas une kenaqem… po mos e zgjasim ma shume se na merziten e di ti kush, o shpirt…po konceptimi kush eshte burre dhe kush eshte Pjeshke eshte gjithmone e diskutueshme.
Biblike…cuk se ke gjet…

Hahah e re dreq se me gjys shaka e pata. Por feels good qe e kuptove mesazhin :stuck_out_tongue_winking_eye:

@machitewa, pse kosovaret i thone loqka zemres?

Rrenjen e fjales nuk e dij. Por e njoh shume mire kontekstin e fjales loqke (ndoshta me sakte loçke). Nuk eshte ngaterruar asnjehere me zemer. Locke perdoret gjithmone ne kuptim pozitiv. Ne shqiperi i afrohet shume shprehja “o shpirti, je si shpirt etj”, ne themi “oj loçke, je si loçke”. Ledhatuese ne cdo rast. Por me zemren si organ s’ka asnje ngaterrese. Me e shpeshta si shprehje eshte “ma knaqe loçken e zemres” :slight_smile:

Jo me zemren si organ, po zemra si zemra/shpirti/rrusho, etj. e kisha fjalen. Nuk e dija etimologjine dhe me ka bere pershtypje.

Ja si lulëzoi arsimi në Shqipëri ne kohen e mbretit Zog

Një nga karakteristikat më të veçanta të këtyre shkollave ishte se për çdo mëngjes kryhej rituali i ngritjes së flamurit dhe këndohej himni kombëtar nga nxënësit.

Per etimologjine mund te ndihmoje shkodrancja. Pse i thone shkoder loce? Loce duhet te jete rrenja. Kokrra e syrit, kerdhokulla e syrit ose drita e syrit.

Edhe durim derri, edhe durim gomari thuhet, z. Pjer si shkrimtar i shquar nuk i falet kjo pasaktesi. Dheo Kthupi ka te drejte, me e motivuar eshte te thuash durim gomari. Mund te perdoren me kontanimacione pakez te ndryshme ne fakt. Po nuk e kuptova logjikes e z. Pjer “Nese e krahason veten me gomarin…” :open_mouth: Me kete logjike, z. Pjer e krahason veten me derrin? :scream:

Sipas fjalorit shqip-shqip

LOÇKË f.

  1. Kokërr e rrumbullakët që lidhin disa drurë, gogël; lende; boçë. Loçka lisi (dushku). Loçka ahu. Loçkë pishe. Loçka pambuku.
  2. Diçka e rrumbullakët; kokërdhok. Loçka e syrit.
  3. fig. Pjesa më e brendshme e diçkaje; thelbi. Loçka e zemrës (e shpirtit).
  4. fig. përk. Njeri shumë i dashur e i shtrenjtë për nënën. Loçka e nënës! Loçka ime!
2 Likes

Efkaleminderit. Keshtu ka kuptim. Arsyeja pse pyeta eshte se kam pare disa te njohura nga Kosova qe postojne psh foton e nje femije te familjes me pershkrimin “Loqka jem” dhe me vjen rende t’i pyes se ne te Shqiperise e perdorim me tjeter kuptim.

1 Like

Rama ndalohet per kontroll te imet në aeroportin holandez:

Policia e hollandeze ka ndaluar kryeministrin për verifikim. Prania e tij në aeroport dhe ndalimi nga policia ka tërhequr vëmendjen e një shtetase shqiptare e cila ka realizuar fotot. Edhe në këtë udhëtim kryeministri nuk ka harruar të veshë atletet e shumë përfolura.
“Parmbreme vone u nis me çarter privat si Sheik nga Shqiperia por bllokohet si suspekt gjate nje kontrolli nga policia ne aeroportin e nje vendi te BE! Nuk dihet nese çarterin e paguan takspaguesit shqiptar apo dikush e peshoi ne çharter Noriegen shqiptar! …shkruan komandanti ne fb.

Po ikte ne Spanje , pas suksesit qe pati me Vucic qe e detyroi te njohe Pavaresine e Kosoves e kishte therrit Mbreti i Spanjes me e pyet se si mund ta ndalojme ndarjen e Katalunjes nga Spanja :joy:

Habere nga diaspora:

https://www.forbes.com/sites/amyfeldman/2015/08/30/youvisits-young-founders-bootstrap-a-virtual-reality-business-without-debt-or-equity-financing/#6f87f0ef7264