Diskutim i lirë - Mars 2019

Ishalla ka qene serb Shkabe. Me kujtohet njehere ne Australia Open u zune serbe e kroate. Bote e Albave me zamete, kudo emigrante rremujaxhinj Shkabe,

Dhe skenderbeu mes emrave te pushka

Nuk e kuptova se c’deshe te thuash, po besoj as ti vete se di.

Cne pa link ti?

Reagime ekstreme kane qene dhe ato te nazisteve kundrejt cifuteve, romeve, etc. Per nje arsye ose tjeter, dmth per arsyet e tyre.

Ka mundesi ta shtjellosh pak cfare do te thuash me “ideologji asgjesuese”?

Frymzim sipas ketyre.

Ideologji asgjesuese eshte nje ideologji qe nuk le vend per asgje e askend tjeter.

Nuk thash qe ky ish burre i mire, apo qe nazistet ishin burra te mire (ate mund ta thone te barazlarguarit), apo britaniken ne indi ishin burra te mire etj etj

Pytje tjeter?

Te pyeta per ideologjine asgjesuese dhe Jo nese eshte burre i mire.

Patjeter,pyetje tjeter: nga e ke arritur konkluzionin qe eshte ideologji asgjesuese?

Sa ta shpjegova.

Dmth qe ideologjia asgjesuese nuk le gje vend per gje tjeter eshte konkluzioni jot qe ideologjia islamike eshte asgjesuese. Ok.

Gjynah qe kosovaret dhe boshnjaket asgjesues kane pesuar gjenocid nga reaksionare ekstreme. Kshu eshte jeta sipas Sices.

Ti qenke kokrra e shkerdhatit. Duke barazuar gjenocided ne Bosnje e Kosove, me masakren ne Zelanden e Re, ti vetem sa i fryn argumentit serb se ato luftra ishin fetare, dhe jo te nje karakteri spastrues etnik me qellim rrembim tokash. Ky eshte argumenti i preferuar serb ne arenen nderkombetare me audience perendimore.

E dyta, insinuon se une mbeshtes krimin, nderkohe qe ta bera te qarte qe ne fillim se jo, ndonese bere bythen e zgjuar e fute dhe nazistet ne loje.

Dmth jam shkerdhate sepse nuk di te lidhesh dy ide. Ti barazon njerezit me ideologji asgjesuese dhe duke i barazuar ne ate menyre i paraqet si asgjesues por refuzon te shohesh kosovaret e boshnjaket si myslimane,dmth asgjesues.

Ndjese qe po ta kujtoj por nuk ka nevoje kush t’i tregosh se pse vrane serbet. Ideologjia kombetariste serbe eshte thellesisht e formuar nga ortodoksia e krishtere.

Ajo e nenes se autorit te shkrimit; dhe Bolinos bashke nese ka dhene pelqim per kete titull. Asgje nuk e lidh Shqiperine me sulmin terrorist.

Je shkerdhat sepse akoma vazhdon ti frysh argumentit serb per luften. Mbase nuk e kupton kaq dhe je ne rastin me te mire thjesht idjot. Dhe je akoma me shkerdhat se perseri vazhdon duke u perpjekur te me faturosh ide qe nuk i kam, dhe pohime qe nuk i kam bere.

Ku e pe ti qe une i lidha viktimat me ideologjine asgjesuese? Keta jane viktima te koherave, dhe do te kemi te tille per aq kohe sa kemi shpalosje te tilla te ideologjise.

Ti, dhe autori jeni ne nje vale mendimi. Ti dhe autori nuk dini te beni diferencimin midis njerzve te thjeshte dhe ideologjise.

Mos me humb me kohen.

Meqe nuk e adresova me siper o cop mishi, ne Kosove ke edhe ortodoks edhe katolike. Por mbi te gjitha kishe e ke me shume ateiste. Kishe e ke njerez qe mbi te gjitha identifikohen si SHQIPTAR!

Feja eshte nje nga mjetet qe perdorin tiranet per te mobilizuar injorantet per te permbushur qellimet e tyre gjenocidiale.

Je pre e propagandes serbe.

Keta kosovaret,mos ndoshta jane shqiptare apo çne!!!
Kot per kuriozitet,

Lere c’merresh me te, nuk ha pyke. Serbet te njejten gje qe bene me bosnjaket dhe shqiptaret e Kosoves do kishin bere dhe me kroatet po te kishin mundesi.

Ky eshte i barastundur multikulturalist qe ka admirim per perfaqesuesin e kombit kosovar qe ja ku u duk.

Kroatet nuk jane ortodokse, per serbet jane njejte tradhtare te kishes ortodokse dhe tradhtare te gjakut sllavo-ortodoks.