Diskutim i lirë - prill 2017

po te besh nje xhiro ne shkretetire, mund te konstatosh edhe te kunderten, sepse shef nje qytetrim qe ka bere gjera te medha, dhe çfar ka ngel jane ca piramida te medha pa funksion perveç se turistik si Butrinti, dhe rrotull tyre sillen ca beduine te pjerdh me keq se hajdaret pellazge race e paster ariane hitleriane fashiste qe ia qifte nonen Stalkeri qe eshte race e perzier pellazge.

nuk ka lidhje ajo çfare thua me çfare po shpjegoja une. e rendsishme eshte qe ti te kesh ne trup fare (genet) e faraonve, jo se çfare ka rrotull piramidave sot. te gjithe jemi te vdekshem ne kete bote, si te fortet fare te paket ne numer po ashtu dhe miliardat e te dobteve.
e gjithe çeshtja e njeriut (te bardhe) eshte Pavdekesia. prandaj dhe ky krijoi zotin, per kete pune. ngaqe fizikisht kjo s’mund te ndodhe, se jemi qenie te vdekshme, mbetet vetem pavdekesia e projektuar si vizion tek te gjallet qe do te vazhdojne te jene pas nesh. prandaj dhe u shpik dhe Arti, me lon pas diçka, me u bo i pavdekshem (si vizion tek te gjallet) nepermjet Legjendes apo Artit.
kur psh une permend Napoleonin, apo Skenderbeun ne nje diskutim, nuk bej tjeter veçse theksoj pavdekesine e tyre. dhe kaq.
turma pavdekesine e pret nga Zoti (ne jeten e pertejme), ose Shkenca (ata qe s’i besojne zotit). racat e tjera perveç te bardheve, nuk perpiqen fare per kete pike. atyre aq u ben pavdekesia dmth. jetojne si kafshet sot per sot.
faraonet me Piramidat gjeten menyren qe te beheshin te pavdekshem. pranej dhe ne, jo ndergjgjeshem ndoshta, te njejtin ndertim e beme edhe per Enverin.

riperseris per te 1000 here: kur ti dhe takemi jot (ne Peshk dhe pertej Peshkut), flisni per pavdekshmeri dhe ekzistence te Zotit, reduktoni ne nivelin tuaj te ulet (per te mos thene te poshter, poshte ne pellazgjisht) çfare eshte ne nje nivel superior ku ju nuk arrini dot, jeni apsajt fare me gjith arsyetimet hajdarore t’mdhoja qe krijon zotin me mejtime nderkohe qe marloni ju rri siper duke ju ly me gjalp.

une reduktohem te TY. kjo aq me ben. ti je i paafte te me kuptosh. qe ta ilustroj po te tregoj nje anekdote : kur Aleksandri i Madh mundi mbretin e perseve nuk u kthye, por vazhdoi rrugen neper azi, filloi ta konsideronte veten si Mbreti i te gjithe popujve te globit. per shoket e ngushte kjo filloi te dukej si çmenduri, s’po e kuptonin me qellimin. krahu i tij i djathte i thote nje moment : te isha si ti, une do te isha kthyer. se ajo qe po bejme s’ka me pike kuptimi. edhe une i thote Aleksandri ashtu do te kisha bere po te isha si ti, dhe i nguli shpaten ne kraheror. i la tjetrit te kuptoje qe nuk ishin njesoj te dy.
Aleksandrin kujtojme sot gjithnje, jo ate shokun e tij te paçmendur te kohes.
kshu ky muhabet. une s’pres kuptim dhe as vlersim nga ty, se duhet te ishim njesoj. do ta kisha per ulje bile. qekam i ceket, do mendoja.

dihet ajo pune, sa me koqe te jesh, aq me inteligjent te duket vetja, e njesoj sa me fetyre e poshter te jesh, aq me i virtytshem te duket vetja.

Po pra,na i trego kualifikimet par les choses.Apo do thush prape qe “nuk e ke kuptu,vetem une e kuptoj Monteskjene”.

ti qe kerkon kualifikime (kete e vure si kusht bile) te mbetet t’i vertetosh ato (te tuat) me gjera (komentet ketu). une s’kerkoj gje kualifikimin tend, shpjegimi qe jep me mjafton e tepron.
te varri i Sokratit epitafi eshte ky : Ai mori pjese ne TRE luftera. (ishte burre tjetri)
dhe jo ai ishte filozoi me i madh i Athines apo kish aq e ka diplloma te ndryshme. se rrunte njeri per keto gjona ne ate kohe. sot te kesh diplome je dikush, ke status social. per nje rroge ne fakt te sherben vetem, asgje tjeter. me diplloma si jotja apo te njejtat kualifikime jane miliona dhe numri gjithnje do te shtohet, se shkollat jane fabrika, prodhuese dipllomash. nga kjo jetojne.
pra diferencen neqoftese kerkon te lesh emer (pranej dhe permenda Sokratin dhe jo Askushin) do ta besh me gjonat qe thote ai trimi dhe jo me dipllomat. sesi te tuat i kane te gjithe.

Ishe ti qe doje te me tregoje dicka,prandaj kerkova cfare ke ti me shume se ata qe une lexoj per kete ceshtje (etimologet).Harrova qe ti ke kualifikimin e shpjegimit te etimologjise se fjaleve dhjes dhe diarre.Te te them edhe une kualifikimin tim.E di ti nga vjen fjala car (makine) e anglishtes?Jo,nuk vjen nga car e rusishtes,sigurisht.Ta them une:vjen nga fjala e bukur “■■■” e pellazgjishtes.Ngaqe makina eshte e gjate dhe rri horizontalisht zakonisht.

1 Like

duhet pra qe mos me kerkosh kualifikimin por te besh dallimin midis komentit apo atyre qe une shkruaj me ata qe lexon ti. e paske te veshtire kuptimin mik. veshtire ta kesh dhe llogjiken preçise.
ajo shprehja qe te solla kete edhe thote, sikur ta vejme ne kontekstin tone : qe dallimin (nga te tjeret) beje me koment jo me dipllome.

Sigurisht,ta kane thene dhe te tjere,logjikat e semura eshte e veshtire te kuptohen.Po te siguroj qe,me etimologjite e tua e ke fituar pavdekesine.Te pakten te Peshku

po c’te duhet diplloma ty o derman … ti ke lindur me “dipllome” (nga fjala dije) nga lart :rose:

njof njonin e ka marre dipllomen universitare (Université paris 8, i njejti qe kish mbaru dhe Rugova, Gandi shqiptar dmth) me vulen e bere nga nje dhjete leksh alumini te kohes se xhaxhit. nuk kish mbaru as te mesmen kur erdhi ketu dhe u desh me fallcifiku dipllomen e shkolles se mesme atje.

ate te shkrete dimpllome vijne dhe te huajt ta blejne ne tirane, siç shkojme ne ta blejme jashte shtetit. tregtia me e frytshme e momentit, pranej dhe shkollat ne shqiperi i kane ndertu si shtepia e bardhe ne amerike, si tempuj. aq rendsi u japin toçat.

Nejse,une me kualifikime nuk e kisha fjalen te diplomat,duhet te kisha thene me mire “sa i kualifikuar je”.Ishte gabimi im,sic e thane,se kisha harruar kontributet e tua te Peshku.Nuk me falet.Po qe te “perifrazoj” idene e Albes qe t’i permbledhesh mendimet e tua te cmuara ne nje liber,pse nuk shkruan nje fjalor etimologjik,ne vend qe t’i leshosh etimologjite e tua gjeniale si lopa bajgen ketu te Peshku.E di qe gjenite nuk denjojne te marrin diploma e te shkruajne libra,po nese me lejon,do te isha i nderuar ta merrja une persiper mbledhjen e perlave te tua etimologjike dhe botimin e tyre.

Fjalorin duhet ta beni ju te kualifikuarit e fushes. Une timin po bej ne fushen ku veproj. S’pres te ma kujtoje njeri.
Puna eshte se siç e thashe, ju kualifikimet i keni vetem te merrni rrogen dhe t’i perdorni si mburroje kur ja u do puna.

he or loqe hajdar, nuk ke lene njeri pe i thene ne peshk qe nuk merr vesh, nuk kupton, nuk ke logjike.

Ti bie ne kundershtim me veten, me gjithe logjiken superiore qe ke. A nuk ke thene qe punet me te mira i bejne amatoret e apasionuar, dhe jo rrogetaret.

1 Like

Aman edhe Profilit ne Peshk nuk ngeli njeri pa i thene loqe,nuk e kuptoj perse.

Amator dhe i pasionuar nuk jane domosdoshmerisht te lidhura bashke. Mund te jesh i pasionuar me zanatin tend edhe duke qene rrogetar. Une atij po i them qe nuk ke pse kerkon kualifikimin e tjetrit apo te tregosh tendin, ne nje vend ku komenti vetem eshte menyra e te shprehurit. Tregoje kualifikimin qe ke nepermjet komentit dhe mate edhe te dikutuesit e tjere kualikimin e tyre neper komentet qe ata bejne. Dikush qe te duket i pa kualifikuar mos u merr me te. Eshte me e thjeshte keshtu.

po kur tjetri eshte loqe i pasjonuar qe kupton, si mund ta mposhtim deshiren e pasjonuar per t’i thene qe je loqe i pasjonuar?

Logjika superiore prape te la ne balte. Pse “mund te jesh i pasionuar me zanatin tend edhe duke qene rrogetar” (kete e kam thene edhe vete me pare, duket te ka mbetur ne mendje duke e harruar se nga ky, megjithese nuk eshte ndonje mendim per cmim “Nobel”) nuk do te thote qe amator dhe i pasionuar nuk kane lidhje. Ajo qe ke dashur te thuash besoj eshte qe jo vetem amatoret jane te pasionuar pas asaj qe bejne, edhe rrogetaret mund te jene. E megjithate, po kthehem edhe nje here tek ajo qe ke thene: Me mire e bejne nje pune ata qe thjesht kane pasion, sesa ata qe e kane profesion.