Diskutim i lirë - qershor 2017

Besoj koicidence se cdokush mund te kete ide te tilla. Nuk duhet te jesh Anjshtajn per ta kuptuar qe atje eshte vendi me i mire per te kaluar. Edhe nje femije me.5 klase shkolle do kishte thene te njejten gje.

1 Like

Edhe Pjeri e kupton sarkazmen dhe na mirekupton, Kam vetem nje concern me Blendin mos me veje pulle te kuqe, si i zoti i shtepise.

e vendosen qe do vijne dmth? shkelqyeshem, lajm i gezuar!
@Pjer ka c’te mesoje lidhur me organizimin e takimeve nga ty, @Vlonjat. Ne kete drejtim eshte shume pas, per fat te keq

ja se pari te ata qe nuk i japin makines si shtaze. Po i bejne robt me fiksime ne kete periudhe. Po i mbyllin makinat me vetedije deri sa te kaloje korriku. Nje rruge 80 minuta te gjate bera sot, 3 aksidente kishin ndodhur pergjate.

Zeqiro, lere sarkazmen, por a ka njeri ta sjelli ketu ate pjesen e projekteve te rrugeve qe kam bere ne 2OO2-2003. Aty te nderpritet sarkazma dhe sheh me qarte pse une iu kam rekomanduar disa linja te reja per autostradat dhe linjat internacionale me te cilat duhej te lidhemi.

Vlonjeto, e ke ne nje tregim te timin te vjeteshmit, ne mos gaboj, kur flas per kete autostrade, e per piketimet qe ishin vendosur. Sa per ate aeroportin e Vlores, kam frike se mos filloj edhe ajo klauzola ku thuhet se per çdo zgjatje (pune) 1 vit te nje aeroporti ne jug, zgjatet kontrata 6 muaj, dhe ku ishin, asgjekundi, ngelemi te varur gjith jeten.

Nuk behen krahasime rreth kriminalitetit, nuk e kam vetem me ty po me te gjithe qe kerkojne te ballafaqojne krimet midis tyre. Eshte absurde dhe budallek, viktimes nuk i ndihmohet ne te tilla raste. Ne Kanada i vene pistoleten ne koke nje 5-vjecari, ne Tirane terhiqet zvarre nga makina nje vajze 5-vjecare e eshte ne koma ne spital. Kudo qe te jesh duhet me thene: “Na ruajte Zoti!” Jeta keshtu e ka.

Pjer ate tregimin e mbaj mend po duhet shume pune se eshte te peshku i vjeter, ndonje kompjuterist mund ta na a sjelle, shiko ça gjeta ne web.

Me duket se natarrohesh Pjer. E vetmja here qe ke foltur per infrastrukture ka qene ay tregimi te porti i durrsit qe ku permendje hekurudhen durrs shkup e me tej ne azine e afert dhe te larget si dhe korridorin hekurudhor veri jug nga shkodra deri ne durrs. Per kete autosnelweg nga bregu me duket se po i merr meritat kot.

SHËNIME PËR RRUGËT E SHQIPËRISË

  1. Kukës – Peshkopi

  2. Gramsh – Pogradec – Kufi

             Patos				
    
  3. Selenicë Ballsh 3
    Vlorë (Llakatund)

               Moglice				
    
  4. Çorovodë
    Kelcyre

  5. Prezë – Rrushkull – Plazh

  6. Vlorë – Orikum - Karaburun

  7. Sarandë – Borsh

               Këlcyrë				
    
  1. Tepelenë
    Progonat - Borsh
    Tiranë
  1. Zall Bastar
    Bulqizë

  2. Bulqizë – Çerenec – Kufi

  3. Cërrik – Kuçovë – Berat

  4. Memaliaj – Poliçan – Berat
    Përmet

  5. Panarit
    Moglicë

          Burrel
    
  6. Lurë
    Peshkopi
    F.Krujë

  7. Burrel
    Zall Bastar
    Tropojë - Kufi

  8. Fierzë
    Shopel – F.Arrëz

     Golaj - Fierzë
    
  9. Krumë
    Kukës – Kalimash

    	       Valbonë - Kufi
          Theth		
    
  10. Kir Shkodër Trojan - Kufi
    Lekbibaj – Fierzë
    Maliq

  11. Moglicë
    Gramsh
    Kërrabë

  12. Orenjë Bulqizë
    Librazhd
    Kuçove

  13. Gramsh
    Berat
    Sarandë

  14. Butrint
    Konispol – Kufi
    Hoshtovë - Gjirokastër

  15. Përmet
    Leskovik – Kufi (Çarçove – Kufi)
    Dykat i Ri - Orikum

  16. Tërbaç Vranisht - Shërmi
    Kotë - Vlorë

  17. Kavajë – Balduksh – Vaqarr
    Rrogozhinë

  18. Pezë e Vogël – Gjyzylkane
    Peqin
    Gyzaj - Peqin

  19. Lushnjë Trojas - Cërrik
    Dushk – Plazh

  20. Rubik – Rrëshen – Kurbnesh
    29 Ballsh – Mbjeshovë – Berat
    Fier - Plazh

  21. Roskovec Krutje e s. – Këmishtaj – Gradisht - Plazh
    Ura Vajgurore
    Kufi

  22. Erseke
    Blush – Panarit

  23. Librazhd – Qarrisht – Kufi
    Shëngjin – Mali i Zi (kufi)

  24. Lezhë
    Kallmet i vogël – Kashnjet ose Kalivaç
    Kurbnesh – FushLurë – Grykë Nokë

  25. Reps
    Klos – Thirë – Kalimash
    Gërmenj – Divjakë

  26. Rrogozhinë Rreth – Greth - Plazh
    Guzaj – Hysgjokaj – Kosovë – Kuçovë
    Pojan - Prespë

  27. Korçë Maliq
    Ersekë
    Hot - Trojan
    Koplik

  28. Shkodër Theth
    Ukbibaj - Koman – Qerret V. - Pukë

    	  Çerenec – Maqellarë - Peshkopi
    
  29. Ostren i Madh
    Stërblevë – Qarisht
    Amonicë – Vllahinë – Peshkopi - Selenicë

  30. Ploçë Sevaster – Kutë/ Rexhepaj – Karbunar - Ballsh
    Tepelenë
    Fterrë – Tatzat – Bajkali – Delvinë
    40 Kuç Gusmar - Salari
    Vranisht – Shalës Mesoplik – Velçë - Vajzë

Pjer, edhe inxhinjer rrugesh qenke? Megjithese e ke thene vete qe nuk ke qene ne shumicen e Shqiperise kjo sigurisht s’te ndalon te kesh vizione te qarta se cilat rruge duhen bere e ku duhen bere. Cfare kerkimesh ke bere ti Pjer?

Ketu e dashur nuk ka dale mire se mungojne vizat diagonale / qe percaktojne nga nisen punimet dhe me ke lidhet nga njeri krah dhe krahu tjeter, si psh shif nr 37, Shkoder-Theth-Koplik-Hot- Trojan, eshte njera lidhje dhe tjetra eshte Shkoder-Ukbibaj-Koman-Qerret V - Puke., e keshtu me rradhe. Pra ka lidhje te ndryshme, ku harta dixhitale/e persosur gjermane me jep ter mundesite per rruge me pak kosto.

Po ne llakatund do lidhesh depon e kanabisit me portin e Vlores :joy:

Me thuaj numrin per ke numer flet Urban, te te shpjegoj me hollesisht.

Nuk te pyeta si kane dale vizat diagonale. Lexoje dhe njehere mire cfare kam shkruar, jo vertikalisht.

andej nga fillimi numri 3

" …Taverna po mbushej me serbe dhe shqiptare.

  • Te kujtohet ajo pjesa e VQ, kur flas per pregatitjen qe duhet te bejme ndaj turisteve serbe, dhe marredheniet ndermjet dy popujve? Per infrastrukturen ne kete drejtim?
  • Po si ore s’me kujtohet. Ja ku erdhi ajo dite, ja ku i kemi,- qeshi Grava.- Doli fjala jote.
  • Te gjitha do dalin i dashur. Pavaresisht se keta, - drejtova gishtin nga Tirana,- u bejne naze tezave te mia.
  • Ore, ua kam thene gomereve: rresht per rresht t’i konspektoni tezat e Pjerit. Per nder ua kam thene…"

" … Me ne fund, furgoni ku rrinte plaka filloi te mbushej, dhe u detyrova te shkoja atje. Deri ne Babice rruga ishte e mire, pastaj sikur futeshe ne ndonje rruge te Uzbekistanit. Asfalti sikur ishte ngrene; nje pluhur i madh ngrihej pas çdo makine. Sapo mberitem tek tezja, motra e plakes, u freskuam dhe filluam muhabetet. Fillova t’u ndaja dhuratat, ndonese te dores se dyte, nga magazina ime.
Nga shtepia e tyre dukej tere pamja. Po i pyesja per kodrat perreth, per ca shtylla, dhe po me tregonin se atje tutje, afer Babices, do te kalonte autostrada e re per ne Jug. Kishin vene piketimet, me qellim qe njerezit te mos ndertonin aty afer: ta kuptonin se ajo linje ishte per bypass-in, siç i thoshin autostrades aty. Me erdhi mire, se me dukej sikur ma kishin degjuar fjalen, kur isha shprehur me kohe se duheshin piketuar vendet nga do te kalonte autostrada nje here, qe njerezit ta kuptonin e qe te mos kishin probleme me vone me prishjet. Piketimet per Jugun ishin bere, ashtu siç kisha rekomanduar para shume vitesh: autostrada duhej te kalonte siper kodrave e maleve, ashtu siç e kishin bere kroatet, e lidhjet me detin te beheshin nepermjet degezave hyrese e dalese.
E çuditshme ishte se nata ne Qishbardhe ishte e fresket. Thuhej se sa me lart te ngjiteshe, ne fshatrat me thelle, aq me fresket ishte, nderkohe qe ne qytete nuk flije dot nga vapa…"
Përzierje aromash dhe sjelljesh, 4

Eee, ajo eshte, Selenice ne dy drejtime Patos dhe Ballsh e me pas po dy drejtime, Selenic- Vlore dhe Llakatund, kuptoh, rruge qe do behej me asetet e Selenices.

Po ku mo Pjer i paske rekomanduar? Ja mire une te njoh dhe te besoj ne fjale. Po dikush qe eshte skeptik/dyshues/mosbesues si do bindet? Thjesht duke lexuar ty kur thua : per kete kam folur dikur diku…!
Te lutem, me serioz/konciz/preciz me deklaratat.

Do behej do behej , ja qe su be