Diskutim i lire - Qershor 2019

Ja pra qe historia perseritet. Rex Tillerson eshte pa pune keto kohe, t’i themi mbase na ben sevap:

Ti me boro-ramizin😝

1 Like

kujtoja se ankoheshe se ju kish hap lufte qeveriu :slight_smile: :slight_smile:

Ja Grande Kapo

Grande Kapo, e paska zene mallkimi i Hazbiut kete. Kujdes Liken, se e mallkoi edhe ate

Dilema e sotme: Po shoh per shtepi te re per te levizur me qera dhe me ka dale nje rast i mire, por pronari eshte serb. Tani ai rob i mire duket, shume menefregist, s’ka ankese per asgje qe e kam pyetur apo kerkuar, por me vjen cik inat qe leket e mia te nxjerra me aq mund restoranteve te Amerikes, t’i vene atij. S’e di a e ka kuptuar nga emri qe jam shqiptar e ndaj po sillet mire sa te hedh firmen, apo eshte vertet kaq i lirshem.

Ruju Pronarit Shqiptar a Italion, pa me Serbin kan per te shkuar puinet mbare se as ke per ta pa e as do te shofi.

Ky s’eshte as ketu, e pyeta per ta marre ne telefon per ca gjera,me dergoi numrin me 381, prefiksi i Serbise. Edhe ata qe rrine aty tani me thane qe s’kane patur probleme asnjehere me te.

Jo per te validuar ate qe thua ti, por te vetmen here qe kam patur probleme me pronaret ishte kur banoja te shtepia e nje shqiptaro-amerikaneje nga ato te vjetrat qe ishte martuar me nje italian. Kurrnace me keq se cifutet. Per cdo riparim qe duhej me thoshin “shiko mos e ben vete”. Kur ju erdhi nipi i tyre te apartamenti mbi mua ama, ja bene te gjitha te reja para se te futej.

Fakti qe nuk eshte aty ka nje problem se kur te duhet me bo rregullime te shtepise ke per tu vonu. Serbet jan pordhac as te djesin e ti ske pse i djet…ndryshe nga Italiont e Shqiptaret qe bojne si Gore per cdo gje.

Sic me thane ata qe jane aty, kane lista me hidraulike apo elektriciste qe ai preferon, dhe mund t’i kontaktoj. Une i paguaj dhe ai m’i ul nga qeraja, ose po qe se I bej vete, I tregoj faturen dhe ai m’i heq shpenzimet nga qeraja.

1 Like

rama eshte nje maskara por s’ke c’i ben PD dhe baraztundurve qe e mbajne Km me zor, edhe maskarai ka fat
http://www.gazetadita.al/rama-nga-londra-be-si-martesa-thone-qe-nuk-eshte-fantastike-por-ti-duhet-te-martohesh-gjithsesi/

te nderrohet sistemi, qe te hapin rinia parti te reja

ndrrohet sistemi (?) pastaj vjen prape ti: nderrova mendjen zdua sistem me parti, dua votime me app. nga celli.
Pastaj nderron mendje edhe per cellin, dhe sa here nderron mendje ti, nderrojme sistem.

Keto fjale pike per pike ja ka thene Erion Veliaj Dash Shehit ne Opinion para nja 7-8 vjetesh, keshtu qe s’e kuptoj pse e ke inat Lali Erin :smile: Dashi ja ktheu sic flet amerikani,“You gotta work for it”. Nuk ka gati, une kam grisur kepucet fshatrave ne vitet 90 duke folur me njerezit e duke nxjerre voten, ti me thua “me hap rrugen”.

Te luftoje rinia qe te ndryshoje sistemi, e te futen, jo t’ja japin rinise gati. Madje edhe pasi te futen te punojne qe sistemi te permiresohet e te mundesoje perfshirjen e te tjereve.

Proverbs 14:34, , “ Righteousness exalts a nation , but sin is a reproach to any people.