Diskutim i lirë - tetor 2017

Kjo qe te shkruajta eshte email nga dogana.
Po ku di gje un me nese te eshte tvsh apo tvlesh,rendesi eshte qe do te nxjerre vellai 50 mije lek te vjetra qe ta marre bluzen.
Cfare po na ben lojra fjalesh tani ?
Cfare nuk shkon?
Emailin e kam nga UPS dhe dogana qe thote tekstualisht qe sipas ligjit, pakot postare me vlere mbi 22 euro paguan dogane.

Kur udhetoi nje e aferme e imja me ca gure swarovski ne cante para ca kohesh, ne kufirin shqiptar i bene gati hetuesi per to, a thua se jane kushedi te shtrenjte. I duhej t’iu shpjegonte qe ishin gure ekstra per fustanin e nuses qe kishte me vete.

1 Like

image

Sot nderroi jete Robert Elsi, i mirenjohur ne studimet albanologjike.
http://www.albanianlanguage.net
Ne kete faqe eshte dhe nje nder projektet e tij, dialektet e shqipes.

1 Like

Nese dikush eshte kurioz te dije si fliste shqip Fan Noli apo Konica ose personazhe te tjere historike per Shqiperine, e gjen te ky projekti. Interesant (per mua te pakten). Zerin e Skenderbeut si nuk e regjistroi njeri.

A post was split to a new topic: 50 te vrare e 200 e kusur te plagosur ne Las Vegas

6 posts were merged into an existing topic: 50 te vrare e 200 e kusur te plagosur ne Las Vegas

Po mire mor zoteri nje shteti te tille zuzar duhet ti sillesh siç e meriton. Nuk mund ta nisje bluzen thjesht pa etika e xhingla mingla dhe te deklaroje zero vlere monetare ( bluze e perdorme ose 10$ vlere)? Bile te ai rreshti ku duhej te shkruaje vleren te kishe vizatuar gishtin e mesit :fu:?

1 Like

Pjero ACDC nuk e ka gabim, ajo marreveshja qe thua ti hera e pare qe e degjoj nga ti.

Paguhet dogana e taksa per te gjitha produktet , vetem ata qe sjellin lende te pare per fasonerite copa e lecka i paguajne por jo me produkt individual por me kg,njesoj funksionon dhe per ata qe sjellin pjese kompjuterike bejne manovrime sikur i sjellin per riciklim paguajne dogane thuajse inegzistente e i rimberthejne pjeset e i shesin ne treg perseri duke paguar vetem tvsh e shitjes.

Prandaj une s’dergoj gjera me poste ne Shqiperi se ta masin koken me spango. Po te jene shume gjera eshte pak veshtire, por per nje bluze apo nje kuti me ilace, gjej ndonjerin qe shkon ne Shqiperi dhe i ve palet ne kontakt qe te bejne shkembimin. Te gjithe qe njoh une te njejtin stil ndjekin.

Keshtu ka qene gjithmone…te pakten prej 10 vjetesh…kur i coje plakes teme Nescaffe Folgers se kshu e donte Sanija ja nxine kaq shume jeten sa Plaka tha mos sill mo se na nxine jeten. E la Folgers Plaka e gjeti karar me kafen atje. Shyqyr qe kemi vizitore vazhdimisht e na mbarojne pune thuaj…

Te shtunen mora nje leter 4 faqeshe nga kompania e sigurimit shendetesor qe me njoftonte se po me kthente pas nje pjese te premios qe kisha paguar gjate vitit 2016, duke qene se raporti premio/shpenzime ishte pak me i mire se parashikimi. Gjithe vitin kisha paguar afro 7,000 USD per 2 veta. Shuma qe me ktheu kompania: 9 cent.

2 Likes

@Kthupi Po hajdeni e mbushini mendjen Pjerit …
Me fantazite e tij Europiane, e vizioneve te qarta mire do ishte po bota funksionon ndryshe,shume ndryshe. :stuck_out_tongue:

Plaku im zakonisht merr rrugen 4-5 ore e shkon ne Rinas qe te mos e kene bezdi robte e huaj ku e si e qysh te lidhen. Po jane reciproke keto gjera, sic dergoj, edhe marr te te tjereve kur vete une. Keto ka kurbeti :smile:

@Pjer, shiko cfare katastrofe po ben miushi, shoku i @Vlonjat dhe @Br3dharaku! Ky eshte ai projekti qe dhe keta te dy jane te perfshire? Turp!

Turp te te vije ty qe si administratore ne vend qe te ruash gjuhen,paqen ne peshk, nxit konflikte :stuck_out_tongue:

Nuk e di ku e shikon nxitjen ti dhe gjuhen e papershtatshme ti. Sjellja e lajmit nuk eshte krim ore zoteri. Turpin ta marrin ata qe ndertojne pallate.

Turp te te vije ty qe je kaq Naiv sa pret Standarde e Parime prej Gjembit.
Gjembi di vetem te ferkohet kruhet e te cpoj…

Nese ke argumenta kunder ndertimit apo shkaterrimit te habitatit te pelikanit kacurrel mund ta kishe sjelle lajmin e te kishe shkruar pa e permendur Pjerin e shkrete,po doemos do fusesh xixat midis tyre se ke frike nga perballja direkte me vlonjatin e bredharakun :wink:

Une s’thashe qe komenti yt permbante gjuhe te papershtatshme por misioni,detyra jote ne peshk eshte e atille , mendohet te jesh siper peshkut mesatar dhe jo te nxisesh debate te paqena,kuptoje mire mos u hidh menjehere ne sulm se del bllof !

Turp te te vije edhe ty o Tironc qe paska qene dita e Hashures e s’na the :stuck_out_tongue:

1 Like